Egymás után a harmadik rossz napjukat zárták az európai tőzsdék, a tőzsdeindexek egy és két százalék közötti esést értek el, a Stoxx 600 mutató 1,3 százalékos mínuszban zárt. Az Egyesült Államokban jobb a helyzet, egy-két ezrelékes süllyedést mutatnak a fontosabb indexek.
Itthon a BUX nem változott, pontosabban százalékban elhanyagolható mértékű, négypontos csökkenést ért el. Ez főleg a Mol miatt volt, amely 0,4 százalékkal esett. Az OTP és a Magyar Telekom 0,1, Richter 0,6 százalékkal drágult. Visszaadta az utóbbi napok emelkedésének egy részét a Waberer’s, ma 4,8 százalékkal esett.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az euró egy forinttal feljebb van, mint tegnap késő este, 363,80 az ára. A tegnapi kamatdöntő ülés előtt azonban 366 felett is járt az euró, ehhez képest ma sokkal jobban állt a fizetőeszközünk. Nagyot esett a dollár az euróval szemben, 1,1875 a keresztárfolyam. Vagyis erősödött az euró, ami nem tesz jót az európai exportőröknek, ez is hozzájárulhatott a mai csúnya európai teljesítményhez.
Online cégek nagy napja
A fő problémát azonban valószínűleg a rohamosan terjedő koronavírus-járvány jelenti az európai tőzsdék számára. Ugyanez azonban jót tesz azoknak a részvényeknek, amelyek a mozgási korlátozásokból, lezárásokból profitálnak. A várttól elmaradó gyorsjelentése miatt négy százalékkal esik ugyan a Netflix, viszont az új felhasználók tömegei miatt 34 százalékkal ugrott meg egyetlen nap alatt a Snap részvénye (a Snapchat tulajdonosa). Nyolc százalékkal lőtt ki a Twitter, öt százalékkal a Facebook, három százalékkal a Spotify és az Alphabet.
Nagyot ugrott Pinterest is, tíz százalékkal van feljebb. A Nikola elektromos autó gyártó 11 százalékkal, a Tesla kettő százalékkal ugrott.
Elfogadnak bitcoint is
A Paypal története is érdekes, öt százalékkal drágult a részvény, miután bejelentette, hogy bitcoint és más kriptodevizákat is elfogad a jövőben fizetési eszközként. Ez persze az egekbe röpítette a Bitcoin árfolyamát is, amely mindössze egy nappal ezelőtt törte át a 12 ezer dolláros határt. Ma újabb hét és fél százalékkal 12 900 dollár közelébe ugrott. Az ethereum is hasonlóan drágul, a 400 dolláros határt ostromolja.
Most kéne legyőzni a vírust, de gyorsan
Philip Lane, az EKB vezető közgazdásza szerint Európa a koronavírus elleni küzdelem döntő szakaszában van. Ha a következő hetekben sikerül megfékezni a vírus terjedését, akkor számíthatunk arra, hogy az európai gazdaság folytatja a talpra állását - mondta Lane az N-tv-nek adott interjúban.
Ha a vírust nem állítják meg, “fel kell készülnünk a rosszabb esetekre is” . Tette hozzá. Lane szerint a járvány sokkal nagyobb veszélyt jelent az európai gazdaságra, mint a Brexit vagy az amerikai elnökválasztás. A közgazdász méltatja Németország határozott gazdaságpolitikai válaszát a járványra, például a rövidített munkaidő (Kurzarbeit) támogatását. Németország sokat tett azért, hogy ne csak a német, hanem az európai gazdaság is helyreálljon.
Koronavírus mindörökké?
A koronavírus mindörökké (“evermore”) velünk marad, nem valószínű, hogy ki fogják tudni irtani – mondta szerdán a brit kormány pandémia-ügyi tanácsadó bizottságának tudósa, John Edmunds. Bár azt is hozzátette, hogy egy oltás sokat javítana a helyzeten – írta a Reuters.
Örökre együtt kell élnünk ezzel a vírussal. Nagyon kevés az esély arra, hogy felszámolják – mondta a tudós a brit törvényhozóknak. A tél vége felé valószínű oltás lehetőségének azonban hatással kell lennie a kormány mostani stratégiájára. Ha az oltások közelednek, akkor véleménye szerint meg kell próbálni a lehető legalacsonyabb szinten tartani az esetek számát. Az Egyesült Királyság okosan járt el, hogy hat különböző Covid-19 vakcina szállításával kapcsolatban is megállapodást írt alá, 340 millió adagot biztosítva, különböző típusú technológiák alapján.
Nagy-Britannia nagy részében helyi korlátozások vannak érvényben, és egy nap alatt több mint 21 ezer új esetet jelentettek.
Autótöltőket telepít az Alteo
Elektromos mobilitási üzletágat indít az Alteo, Alte-Go Kft. nevű cégén keresztül. Szolgáltatásai töltők értékesítése, telepítése és üzemeltetése országszerte, lakossági és vállalati ügyfeleknek egyaránt – közölte a tőzsdei cég.
Az Alteo reményei szerint az elkövetkező öt évben az Alte-Go úgy válhat az e-mobilitási piac egyik jelentős szereplőjévé, hogy közben élni tud az anyacég tevékenységével összefüggő szinergikus lehetőségekkel. Indulásként elsősorban irodaházakban, parkolóházakban, vállalatok telephelyein, továbbá családi és társasházakban tervezik töltőberendezések telepítését és üzemeltetését. Stratégiai partnerségek keretében pedig nyilvános töltőállomások kiépítése is szóba jöhet.
Töltőkre gyűjt a Compleo
Az e-mobilitás eurómilliárdos piac. Töltőállomások nélkül azonban nehéz lesz áttörést elérni az e-autó technológiában – vallja a német Compleo Charging Solutions cég.
Nemcsak fejleszt és gyárt töltőállomásokat, de már több tízezret le is szállított. A további növekedés érdekében tőzsdére lépett, de nehéz piaci környezettel kell megküzdenie. A rossz tőzsdei hangulatban a részvények a 49 eurós kibocsátási ár alatt, 44 eurón zártak az első napon.
Bejelentkezett az Uber a Daimler-BMW-duónál
Az Uber több mint egymilliárdot kínál a Daimlernek és a BMW-nek, meg akarja vásárolni a kettejük által közösen üzemeltetett FreeNow taxi- és sofőrközvetítő vállalatot – számol be a német Manager Magazin iparági körökre hivatkozva.
A FreeNow mobilitási szolgáltatást a BMW és a Daimler tavaly év eleje óta működteti közös vállalkozásban. A csoporthoz tartozik az autómegosztás (ShareNow), a parkolóhely-kereső alkalmazás (ParkNow) és az e-autós töltőállomások platformja (ChargeNow). Eddig sokat fektettek be a piac meghódításába, de profitot még alig láttak.