(Fotó: 123rf.com) |
Argentína 60 százalékra emelte az alapkamatot, miután fizetőeszközének értéke szűnni nem akaróan zuhant. Több mint 20 százalékos pluszban van a dollár argentin peso-ban kifejezett ára. A török líra is 4-5 százalékos mínuszban van, a dél-afrikai rand pedig három százalékkal gyengül.
Feltörekvő piaci pániknak vagyunk tehát szemtanúi, ami aligha áll meg az országhatároknál. Sok nyugati bankban, befektetési alapnál vagy nyugdíjalapnál számolgatják most azt, mekkora a kitettségük ezekben az eszközökben.
Kisebb mértékben több más feltörekvő piaci deviza is esik, a forint még istenes, 1,2 forinttal 327-re drágult az euró. Az argentin Merval tőzsdeindex hat százalékkal emelkedik – persze csak peso-ban, dollárban ugyanis így is 14 százalék körül lettek olcsóbbak az ottani értékpapírok.
Hard Brexit előtt állunk
Így nem csoda, hogy a fejlett országok tőzsdéin is rossz a hangulat, amihez az amerikai-kínai kereskedelmi háború aktuális nyilatkozatai is hozzátettek. Európában az sem túl jó hír, hogy a Brexit békés, puha megoldása távolodni látszik, a kemény Brexit tűnik járható útnak.
A német index fél, a francia 0,4, a brit 0,6 százalékkal süllyedt, a dél-európai indexek inkább valamivel egy százalék felett a zárásra. Az USA-ban az S&P 500 index 0,3, a Dow Jones ipari átlag 0,4 százalékkal esik, a Nasdaq azonban csak alig észrevehetően süllyed.
Amazon: 2000
Az USA részvénypiacát a tech-szektor menti meg megint, az Amazon árfolyama történetében először átlépte a 2000 dolláros szintet, miután bejelentette, hogy Mexikóban terjeszkedik. Tegnap pedig a 2500 dolláros Morgan Stanley-célárnak örülhettek a befektetői. Szépen emelkedik a Micron, a Facebook, a Twitter is.
Itthon a BUX index megúszta pár pontos, százalékban elhanyagolható eséssel, amit főleg az OTP 1,2 százalékos esése és a Mol 1,1 százalékos emelkedése alakított ki (10 350, illetve 2894 forintra). A Richter csak 0,2 százalékkal ment fel, a kisebb súlyú Telekom 0,7 százalékkal emelkedett.
További árfolyamok itt láthatók
Az európai politikusok felajánlották az USA-nak, hogy a kereskedelmi kapcsolatok normalizálása keretében vámmentessé tennék a tengerentúli autókat. Az autórészvényeket alaposan megrángatták ma.
Esnek a fémek, a bányák
Az olaj fél százalék körüli pluszban, de a legtöbb árupiaci termék, főleg az arany, ezüst, réz inkább mínuszban. A dollár kezdeti gyengélkedéséből határozott emelkedésre váltott, esnek a bányavállalatok részvényei.
Az orosz és a kínai hatóságok szigorú nyilatkozataival magyarázzák, hogy ma a kriptodevizák ismét esésnek indultak. A bitcoin 6850, mintegy két százalékkal esik.