12p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a forint több mint 5 százalékos pluszt hozott össze az idén az euróval szemben, a lengyel zloty ennél is jobban szerepelt. A befektetési piacokon vegyes a kép, a jövő évi kilátások szintén felemásak. 

Lényegében stagnálással kezdte november utolsó kereskedési napját a magyar deviza. Az euró jegyzése a 378-379 forintos tartományba mozgott csütörtök délelőtt. 

A zlotynak jobban megy az idén. Legalábbis mostanáig. Fotó: Depositphotos
A zlotynak jobban megy az idén. Legalábbis mostanáig. Fotó: Depositphotos

A januári szintekhez képest a csütörtök délelőtti árfolyam több mint 5 százalékos forinterősödést takar. Ezzel viszont csak a második hely jut a hazai fizetőeszköznek a régiós versenyben. A lengyel zloty ugyanis bő 7 százalékos pluszt hozott össze az euróhoz képest. A cseh korona ugyanakkor 0,7, a román lej pedig 0,5 százalékkal gyengült az idén. 

Árfolyamok és grafikonok

A budapesti irányadó tőzsdeindex, a BUX halvány pluszt szedett össze a kereskedés első szakaszában, 11 óráig. Ez a Richter 0,6, valamint az OTP 0,1 százalékos drágulásának köszönhető. Velük szemben a Mol 0,1, a Magyar Telekom pedig 0,2 százalékkal gyengült, 

Az európai tőzsdék a hónap utolsó kereskedési napján ott folytatták, ahol egy nappal korábban abbahagyták. A frankfurti DAX a szerdai 1 százalékos erősödést – amit a vártnál jobb, 2,3 százalékos novemberi németországi inflációs adatnak köszönhetett – 0,27 százalékos növekedéssel folytatta a hónap utolsó napjának tőzsdenyitása után. A francia és a spanyol indexek ettől valamivel elmaradó növekedéssel indították a napot, a londoni FTSE picit gyengült.

Esés vagy erősödés? Mindkettőre van esély

Az Egyesült Államok mindhárom kiemelkedő tőzsdeindexének határidős jegyzése feljebb araszolt a november 29-ei tőzsdezárás utáni határidős kereskedésben, amivel újabb lépést tettek afelé, hogy erős növekedéssel zárják a hónapot – derül ki a CNBC összefoglalójából. Az erősödés 0,1-0,2 százalék volt. A Dow Jones és az S&P 500 értéke lényegében nem változott november utolsó előtti napján, és a két index mindössze 0,5 és 0,8 százalékkal maradt el az elmúlt egy évben elért csúcsától. A Nasdaq Composite ugyan 0,16 százalékkal gyengült, de így is csupán 0,7 százalékra volt a legmagasabb 2023-as napi záróárától. Mindhárom tőzsdemutató hajszálra került ahhoz, hogy jelentős erősödéssel zárja az ősz utolsó hónapját azt követően, hogy az ezt megelőző három hónapban mélyrepülésben voltak. Az S&P 500 8,5, a Nasdaq 11 százalékos pluszt ért el eddig, ami 2022 júliusa óta a legjobb teljesítményük, a Dow 7,2 százalékkal erősödött, amire 2022 októbere óta nem volt példa.

Jay Woods, a Freedom Capital Markets tőketársaság stratégája a magas kamatok ellenére úgy véli, hogy az amerikai tőzsdék nem veszítik el a nyereségüket az év végéig. „Úgy vélem, a ciklus lezárult. Visszaszereztük, amit az elmúlt két évben elvesztettünk, és elkezdhetünk arról a szintről építkezni, ahol 2021 végén jártunk, amikor forró volt a piac” – utalt arra, hogy a Dow Jones az orosz-ukrán háború kitörését megelőzően, 2022 első napjaiban érte történetének legmagasabb értékét. A szakértő szerint az árazások jól alakulnak, a gazdasági makroadatok támogatják a tőzsdék erősödését, a Fed kamatemelési ciklusa a csúcsán jár és megjelent a látóhatáron a hitelköltségek mérséklésének lehetősége. A határidős jegyzések alapján a befektetők több mint 100 bázispontos kamatcsökkentést áraznak 2024-re, azt feltételezve, hogy a monetáris enyhítés jövő májusban kezdődhet.

Ugyanakkor a JP Morgan sötét előrejelzése szerint az S&P 500 8 százalékkal eshet 2024-ben, miután várhatóan a világgazdasági növekedés lanyha lesz, zsugorodhatnak a háztartások megtakarításai, a geopolitikai kockázatok pedig továbbra is jelentősek – idézte a Bloomberg a prognózist. A hónap utolsó napjának árfolyamait a céges gyorsjelentések és a vásárlók októberi személyes fogyasztásáról megjelenő adat befolyásolhatja. Az utóbbi az egyik legfontosabb inflációs mutató, amit a Fed követ. Emellett a munkanélküli segélyért folyamodók száma is nyilvánosságra kerül.

Az ázsiai tőzsdék tíz hónapja a legerősebb napjukat tudták le november 30-án a viszonylag kedvező kamatkörnyezetre és a gazdasági fellendülés jeleire reagálva – jelentette a Reuters. Az MSCI Asia-ex-Japan index (ami az ázsia térség összevont, japán tőzsde nélkül számolt mutatója) 0,1 százalékkal araszolt feljebb, 6,9 százalékra növelve a novemberben elért erősödését. Ezzel január óta a legjobb hónapját zárta.

A dél-koreai Kospi vezette a ralit, 10,6 százalékos havi plusszal, amitől nem nagyon marad el a tajvani és a tokiói vezető index növekedése. „A piaci szereplők láthatóan nem várnak visszaesést és nem számítanak arra, hogy a Fed kellemetlen meglepetéssel szolgál. Emellett a visszafogott kínai hazai gazdaságösztönző intézkedések is segítenek” – mondta John Milroy, az ausztrál Ord Minnett tőketársaság befektetési tanácsadója. „Az inflációs adatok és a kötvénypiacok alakulása arra utal, hogy a befektetők szerint a nagy jegybankok legalábbis szünetet tartanak a kamatemelési ciklusukban és ezt jól fogadják a piacok” – tette hozzá.

Ezt az értékelést támaszthatja alá, hogy a kínai benchmark tőzsdeindex, a CSI300 a kiábrándító feldolgozóipari adatok ellenére 0,24 százalékkal nőtt november 30-án. Kína legfontosabb gazdasági ágazatának teljesítménye novemberben már a második egymást követő hónapban zsugorodott. Ez arra utal, hogy több kormányzati beavatkozásra lesz szükség az élénkítéséhez. A CSI300 értéke novemberben 2 százalékkal csökkent.

Drágább lett az olaj

Az OPEC+ várható kitermeléscsökkentési döntése előtt az olaj ára kissé nőtt a hónap utolsó napjaiban. A Brent jegyzése hordónként 83,5 dollár körül járt, a WTI ára 78 dollár/hordó fölé került.

Az Erste piaci kommentárja szerint a drágulás annak köszönhető, hogy az OPEC csütörtökön jelentős termeléscsökkentésről dönthet 2024-re vonatkozóan. A Citibank becslése szerint Szaúd-Arábia önkéntesen tartani fogja a napi 1 millió hordós vágást 2024-re is, a többi tagállam pedig a kvótáknak megfelelően fog jövőre termelni.

A kérdés azonban pont az, hogy milyen mértékben sikerül az afrikai államokkal és az Egyesült Arab Emirátusokkal megegyezni a jelenlegi kvóták nagyságáról, illetve lesznek-e még további tagállamok, melyek csatlakoznak a szaúdi önkéntes kezdeményezéshez. Az USA nyersolajkészlete 1,61 millió hordóval nőtt az EIA adatai szerint, míg a piaci várakozás 933 ezer hordós csökkenés volt.

Visszafogják magukat az olajtermelők? Fotó: Pixabay
Visszafogják magukat az olajtermelők? Fotó: Pixabay

A földgáz ára 40 és 41 euró/MWh között ingadozott az elmúlt egy hét kéteurós csökkenése után. Az arany ára a két nappal ezelőtti 30 dolláros drágulás óta a 2044 dollár/uncia körüli szinten mozog.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kriptopiacon a legismertebb szereplők többsége veszteséget volt kénytelen elkönyvelni. A Bitcoin jegyzése 0,4 százalékos gyengülésével párhuzamosan az Ethereum megúszta 0,1 százalékos leértékelődéssel. Ugyanakkor a Tether több mint 2 százalékkal lett olcsóbb. 

Céges hírek a parkettekről

A KBC Equitas szakértői szerint összegyűjtötték a tőzsdén jegyzett cégeket érintő legfontosabb híreket. Ezek a következők:

  • A Microsoft nem szavazó igazgatósági széket szerzett az OpenAI igazgatóságában. A lépés eloszlatja a Microsoft érdeklődése körüli kérdéseket a startup iránt, miután a vállalatot irányító nonprofit igazgatótanács egy viharos hónap után kirúgta, majd újra alkalmazta Sam Altman vezérigazgatót. Az OpenAI jelentősen összefonódott a Microsofttal, amióta a szoftveróriás 13 milliárd dollárt fektetett be az OpenAI-ba, és integrálta AI-modelljeit az Office és más Microsoft programokba. Korábban a Microsoftnak nem volt hivatalos képviselete a startupot irányító igazgatótanácsban, így meglepődhetett, amikor Altmant először kirúgták. A Microsoft szóvivője nem volt hajlandó megnevezni azt a személyt, aki részt vesz majd az OpenAI igazgatótanácsának ülésein. A Microsoft árfolyama 1,01 százalékos csökkenéssel zárt tegnap.
  • Szép eredmények a Snowflake-től. Az árfolyam 7,6 százalékkal emelkedett, miután a vállalat a várakozásokat felülmúló harmadik negyedéves eredményekről számolt be. A bevétel 34 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest, meghaladva az elemzők becsléseit, 698 millió dollár helyett 734 millió dollár lett. A negyedik negyedévre a vállalat 29-30 százalékos termékbevétel-növekedést és 4 százalék körüli korrigált működési árrést vár. A Snowflake emelte az egész évre vonatkozó termékbevételi és korrigált működési árrés előrejelzését is. Mostanában a vállalat folyamatosan növelte a várakozásait, ami a részvények emelkedését eredményezte. A vállalat továbbra is versenyelőnyt élvez a felhő alapú adattárház szektorban, és optimista a termékbevétel és működési árrés növekedésével kapcsolatban.
  • Megugrottak a Salesforce részvényei a várakozásokat felülmúló negyedév hatására. Az egy részvényre jutó eredmény 2,11 dollár volt a harmadik negyedévben a 2,06 dolláros várakozásokkal szemben, miközben az árbevétel 8,72 milliárd dolláros volt, ami megegyezett a várakozásokkal. A negyedév során az árbevétel 11 százalékkal emelkedett év/év alapon. A Salesforce, amely történelmileg jóval több mint 20%-kal bővült évente, az elmúlt negyedévekben látta, hogy növekedési ütemei visszaesnek, mivel a vállalkozások a gazdasági bizonytalanságok és a magas kamatlábak miatt csökkenteni akarták kiadásaikat. Januárban a vállalat bejelentette, hogy az átszervezési terv részeként 10 százalékos létszámleépítést hajt végre, és csökkenti az irodaterületek egy részét. A Salesforce szerdán 30 százalékról 33 százalékra emelte a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó működési cash flow növekedési előrejelzését. Azt is közölte, hogy a negyedik pénzügyi negyedévben a bevétel mintegy 10 százalékkal, 9,18 és 9,23 milliárd dollár közé emelkedik. A negyedéves jelentés hatására 8,74 százalékkal emelkedtek a társaság részvényei a zárás utáni kereskedésben.
  • Kemény szavak Elon Musktól. Musk a 2023-as DealBook csúcstalálkozón New Yorkban kifejtette véleményét a hirdetők bojkottjáról, amely az általa felerősített antiszemita bejegyzések miatt történt az X közösségi platformon. Musk elmondta, hogy azok a vállalatok, melyek megpróbálják megzsarolni, nem fognak az X-nek hiányozni, és arra is utalt, hogy rajongói bojkottálni fogják ezeket a hirdetőket. Az igazgató kiemelte a Disney-t és a vezérigazgatóját, Bob Igert. Musk tagadta, hogy antiszemita lenne, és bocsánatot kért azokért a kiírásokért, amelyeket később "egyik legostobább dolognak" nevezett, amit a platformon tett. Emellett Musk beszélt a szakszervezetekről is, és kifejezte negatív véleményét róluk, elmondva, hogy a Tesla-nál mindenki egyenrangú.
  • 10 milliárd dolláros részvényvisszavásárlási programot hirdetett a GM. A detroiti autógyártó emellett azt tervezi, hogy jövőre részvényenként 12 centre emeli negyedéves osztalékát. Emellett visszaállítja a United Autoworkers sztrájkja előtti 2023-as előrejelzését, amely 1,1 milliárd dollárra becsült kamat- és adózás előtti nyereséget tartalmaz. A GM október 24-én vonta vissza eredetileg az előrejelzését, az UAW-tárgyalások és a sztrájkok okozta ingadozásra hivatkozva. A munkabeszüntetések október 30-án értek véget, amikor a felek előzetes megállapodásra jutottak. A GM állítása szerint az UAW sztrájkjai a járműgyártás kiesése miatt nagyjából 800 millió dollár adózás előtti eredménybe kerültek az autógyártónak, ebből 200 millió dollár a harmadik negyedévet érinti. A General Motors a viharos évet követően ezekkel, a befektetőkre összpontosító kezdeményezéssel igyekszik visszanyerni a Wall Street bizalmát a 2024-es évre.
  • A Foot Locker felülmúlta a harmadik negyedéves eredmény- és értékesítési várakozásokat. A tornacipő- és sportruházat-kiskereskedő szűkítette egész éves előrejelzését, ami a kissé jobb értékesítési trendeket tükrözi. Most 8-8,5 százalékos forgalomcsökkenésre számít az év során, szemben a korábban kiadott, 8-9 százalékos csökkenésre vonatkozó előrejelzéssel. A Foot Locker csökkentette a korrigált eredményre vonatkozó előrejelzésének felső határát, és a korábbi 1,30 és 1,50 dollárról 1,30 és 1,40 dollár közötti részvényenkénti eredményre csökkentette a tartományt. A negyedév során az egy részvényre jutó eredmény 30 cent lett szemben a várt 21 centtel, az árbevétel 1,99 milliárd dollár volt a várt 1,96 milliárd dollárral szemben. A Foot Locker azonos üzletekben elért forgalma 8 százalékkal csökkent éves összehasonlításban. Az árfolyam 16,07 százalékos pluszban zárt.
  • Terjeszkedik a Robinhood. Az Egyesült Királyságban szeretnék megvetni a lábukat, ez a vállalat harmadik próbálkozása a nemzetközi terjeszkedésre. A cég által kínált funkciók közé tartozik a 6000 amerikai részvény, köztük a Tesla, az Amazon és az Apple részvényei közül való választás lehetősége, valamint a heti öt napon át tartó 24 órás kereskedés. A Robinhood kezdetben nem kínál majd brit részvényeket, de amint egyre több terméket hoz a platformra, igyekszik majd felvenni őket. A brit verzió az induláskor nem tartalmaz majd opciókat és egyéb származtatott termékeket sem. A Robinhood először 2019-ben próbált az Egyesült Királyságban terjeszkedni, de akkor a megemelkedett amerikai kereslet miatt felhagyott a terveivel. Tavaly megpróbálta felvásárolni a brit kriptokereskedő alkalmazást, a Ziglu-t, de az üzlet nem lett sikeres. A britek csütörtöktől kezdődően várólistára kerülhetnek, és értesítést kapnak arról, hogy egy későbbi időpontban mikor jelentkezhetnek korai hozzáférésre. A Robinhood árfolyama 3,24 százalékos emelkedéssel zárta a tegnapi kereskedést.

Forrás: Bloomberg, Reuters, CNBC, KBC Equitas, Erste

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21840 21440 21850 +1,11% 21830 21840 7 163 166 830 HUF 2024-11-22 15:49:33
MOL 2670 2654 2690 -0,22% 2668 2670 547 097 474 HUF 2024-11-22 15:50:04
MTELEKOM 1244 1234 1254 +1,30% 1240 1244 1 055 671 762 HUF 2024-11-22 15:47:18
RICHTER 10690 10670 10900 -1,11% 10690 10700 1 273 776 220 HUF 2024-11-22 15:49:05
OPUS 508 507 513 -0,39% 508 509 44 375 902 HUF 2024-11-22 15:44:47
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG