Az alapkamat alakulása |
Nem volt meglepetés a mai kamatdöntés: a várakozásoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa az áprilisi vágás után ismét 15 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Az alapkamat így újabb történelmi mélypontra, 1,65 százalékra csökkent.
Fekete Ákos, az OTP Bank treasury üzletkötője szerint a piac további kamatcsökkentést áraz, a várakozások szerint akár 1,2 százalékig is csökkenhet a magyar alapkamat. A további kamatvágásnak az alacsony inflációs környezet és az amerikai kamatemelés késlekedése nyit teret a szakértő szerint.
Gyengül a forint és az euró
EUR/HUF Friss árfolyamok |
A jegybank döntése utáni percekben először erősödött a forint, az euró jegyzése 309 alá bukott. Egy fél órával a döntés közlése után viszont már 309,30 fölött járt az árfolyam, azaz négyhónapos mélypontjáig esett a forint, mielőtt visszafordult. A további kamatcsökkentések újabb lendületet adhatnak a forint gyengülésének, így a második félévben 310 euró/forint feletti árfolyamra sem kizárt - írták a kamatdöntést megelőzően szakértők.
Fekete Ákos szerint a forintot nem csak a további várható kamatvágások de az zlotyi esése is gyengítette. A hétvégi lengyelországi választások után a zlotyi ugyanis jelentősen gyengült és magával húzta a régiós devizákat. A szakértő 305-315 közé teszi forint közlejövőben várható euróárfolyamát.
Közben az euró is havi mélypontjára esett a dollárral szemben. A Reuters elemzői szerint nyugtalanok a befektetők, mivel egyre kevesebb esélyt látnak arra, hogy a görögökkel megegyezés születik. A görögök okozta állandó nyugtalanság mellett az EKB nyárról előrehozott kötvényvásárlásai állhatnak még az euró gyengülésének hátterében.
A görögök miatt aggódik Európa
Az európai részvényektől is szabadultak a befektetők, minden jelentősebb nyugat-európai tőzsdeindex mínuszban zárt. Fekete Ákos a Privátbankár kérdésére elmondta, hogy a DAX, amely 1,5 százalékos mínuszban zárt, lehúzta a többi indexet, így a BUX-ot is. A vezetőrészvények mind mínuszban zártak: a Richter 0,3 százalékot, az OTP 1,3 százalékot, a Magyar Telekom 1,2 százalékot, a Mol pedig 2 százalékot esett, igaz ennek az volt az oka, hogy ma már osztalék nélkül forgott.
Az OTP szakértője szerint a görög adósságrendezés körüli aggodalmak húzzák lefelé az európai részvénypiacokat. A szakértő úgy véli, hogy az első júliusi hitelrészletet Görögország ki tudja majd fizetni, a második - 4 milliárdos - részlettel azonban lehetnek gondok. Fekete Ákos szerint a tárgyalások el fognak húzódni, de megegyezéssel fog zárulni. Ezután még ősszel kell egy nagyon részletet törlesztenie a görögöknek és ha ez sikerül, akkor 2019-ig fellélegezhetnek.
Esik az olaj, szárnyal a Ryanair
Az erősödő dollárnak és a palaolaj-kitermelés növelésének köszönhetően esett az olaj ára. Míg a Brent ára reggel 66 dollár körül járt, délutánra 64 dollár közelébe esett, a WTI pedig ismét 60 dollár alatt van, kedd délután 58 dollár körül jegyezték. Az OTP Bank treasury üzletkötője arra számít, hogy az olajár 60 dollár körül stabilizálódik és év végéig 70 dollárig kúszik fel az árfolyam, ennél jelentősebb mozgásra a szakértő nem számít.
Kedvező eredményeket hozott a Ryanair éves beszámolója. Európa legnagyobb fapados légitársasága a március végével záródó üzleti évben 11 százalékos forgalomnövekedést regisztrált, amely 12 százalékkal javította a társaság árbevételét. A Ryanair ráadásul a folyó üzleti évben további eredményjavulással számol, nem csoda, hogy még délután is több mint 5 százalékos pluszban forgott a papír.