Váratlan kamatemelés borzolja a kedélyeket
Főként a technológiai részvények körében támadt szerdán negatív hangulat az Egyesült Államokban, aminek hátterében a kötvényhozamok emelkedése állt. Kanadában szerdán általános piaci meglepetésre megemelték az alapkamatot (nem sokkal az ausztrál jegybank hasonló meglepő lépése után) - a befektetők számára ez intő jel abban a tekintetben, hogy az amerikai lazítással is kapcsolatban is lehetnek még kétségek, a kamatemelés szüneteltetése nem jelenti feltétlenül azt, hogy az emelési ciklusnak ténylegesen vége is szakadt. Nőtt az esélye egy újabb Fed-kamatemelésnek - még ha a legvalószínűbb forgatókönyv továbbra is az, hogy következő ülésén szintet tartja az alaprátát az intézet. Ma délután (magyar idő szerint fél 3-kor) az amerikai munkaerőpiacról érkeznek fontos adatok - a munkanélkülisegély-kérelmek alakulásáról kapunk híreket, és így az amerikai gazdaság pillanatnyi állapotáról is frissebb képünk lesz.
Csütörtökön az európai tőzsdék is kisebb mínuszban indították a napot, de délre megfordult a széljárás a tőzsdeindexek többségénél: a nap közepén Frankfurtban és Párizsban is 0,2 százalék körüli pluszban jártak a vezető tőzsdeindexek. A londoni FTSE-100 is felfelé mozdult napi mélypontjáról, de még néhány pontos mínuszban volt az index.
Pluszban a BUX - az OTP több mint egymilliárdért vette magát
Budapesten is hasonló utat járt be a tőzsdeindex, a nyitás utáni percekben enyhe mínuszba fordult a BUX, de a nap közepén már 0,15 százalékos pluszban járt. A vezető részvények közül az OTP teljesítménye emelkedik ki, a bankpapír több mint 1 százalékos pluszt ért el délre.
Az OTP egyébként szépen veszi magát: 112 900 darab saját részvényt vásárolt június 7-én 11 073 forintos átlagáron. A sajátrészvény-vásárlások összértéke 1,25 milliárd forint, ez a tegnapi OTP-forgalom valamivel több, mint 20 százalékát tette ki - emlékeztet az Erste Befektetési Zrt. hírlevele.
Csütörtökön a Mol és a Magyar Telekom is pluszban jár a nap közepén, 0,1-0,2 százalékkal érnek többet, mint az előző napi záráskor. A Richter viszont 1 százalékot meghaladó csökkenésnél jár a kereskedés félidejéhez közelítve.
Itt megnézheti, hogyan állnak részvényei >>
Tőzsdei saláta: Duna House-osztalék, pénzre váltható Netflix-szigor és emelkedő Wizz Air
- A KBC Equitas hírlevele arra is felhívja a figyelmet: ma lehet utoljára a 2022-es eredmények után járó osztalékot is tartalmazó Duna House-részvényt megvásárolni, ezt követően holnap leesik 107,3 forintos osztalékszelvény. Ez a tegnapi záróárhoz képest közel 15 százalékos osztalékhozamot biztosít a befektetők számára.
- A Netflix bekeményített: most már tényleg korlátozza a felhasználókat az előfizetések megosztásában. A világszerte fokozatosan bevezetett intézkedést az elemzők (és főleg a részvényesek) díjazzák, a J.P. Morgan szerint például mintegy 6 milliárd dollár extra bevételhez juthat ezzel a cég 2024 és 2025 során. A KBC Equitas hírlevele kiemeli: a J.P. Morgan a Netflix részvényére adott célárát 470 dollárra emelte a korábbi 380 dollárról, ezzel már több mint 15 százalékos felértékelődést várnak a részvénytől.
- A Wizz Air légitársaság nettó nyeresége a 2023-2024-es üzleti évben 350 és 450 millió euró között alakulhat az előző évi 535 millió eurós veszteséget követően. A csütörtökön közzétett éves jelentés szerint a cég vesztesége a rekordokat döntő bevételek és utasforgalom miatt a 2021/2022-es 642,5 millióról csökkent tavaly. Az előző évhez képest közel kétszer annyi utast szállított a légitársaság.
Nem bontottak pezsgőt a forint piacán a meglepően jó inflációs adat hírére sem
Csütörtökön délelőtt megjelent a friss magyar inflációs adat: az áprilisi 24 százalék után májusban már "csak" 21,5 százalék lett az éves infláció. Ez kellemes meglepetést jelent, az elemzők 22 százalék környékére várták a fogyasztói árindexet. Havi szinten még csökkent is az infláció, 0,4 százalékkal - erre 2020 novembere óta nem volt példa. A maginflációt vizsgálva azonban még korántsem dőlhetünk hátra, az inflációs nyomás nem enyhült - ezért a szakértők nem számítanak arra, hogy a jegybank változtatna a stratégiáján, így várhatóan ismét 100 bázisponttal csökkenti majd az effektív irányadó kamatot júniusban, nem fog gyorsítani a tempón. Ennek megfelelően a forint árfolyama sem változott ma érdemben: az euró jegyzése nagyon szűk sávban ingadozik 369 forint környékén.
Mindenesetre a ma közzétett külkereskedelmi mérleg is kedvezőbb lett a vártnál, ezek az adatok pedig segíthetik az erősebb oldalon tartani a forint árfolyamát.
A legfrissebb devizaárfolyamokat a Privátbankár Árfolyamkeresőben találja >>
Az amerikai kamatemelés esélyének emelkedése az árupiacon is lecsapódott: enyhén emelkedett ma reggelre az arany árfolyama, 1 950 dollár körében jár egy unciányi nemesfém.
Az Erste elemzői felhívják a figyelmet arra is: a dollárhozam is emelkedett, a 10 éves kötvények hozama 3,66 százalékról 3,8 százalék közelébe ugrott, amely növeli az arany alternatívköltségét. Kína sorozatban hetedik hónapja növelte aranytartalékát, ezzel erős keresleti előrejelzést mutat a kelet-ázsiai piacon, támaszt nyújtva nemesfém árfolyamának.