Az európai részvénypiacon nincs markáns irány, a német index 0,3 százalékkal esik, a francia és a brit ugyanennyivel emelkedik jelenleg. Az amerikai határidős indexek minimális csökkenést mutatnak.
Tegnap hetek óta nem látott, két százalék körüli emelkedést mutattak a vezető amerikai indexek, pedig a piacok rendkívül pesszimisták. (Vagy éppen azért.) Ma az EKB kora délutáni kamatdöntése a fő esemény.
A BUX index 0,7 százalékkal alulteljesítő, de tegnap meg felülteljesítő volt. Az OTP stagnál, a Mol 1,3, a Richter 1,5, a Telekom 0,9 százalékkal esik.
Hullámvasúton a forint
Tegnap az általános tőkepiaci hangulat javulása közepette nagyot erősödött a forint, az euró a szerda reggeli 404 környékéről leesett este 395,60-ig is. Ma azonban ismét gyengül a forint, 398 körül jár az európai közös pénz, a dollár is majdnem pontosan ugyanannyi.
A mai gyengülés valamivel az inflációs adat közzététele előtt indult, és utána is folytatódott. Egyik oka lehet a rekordmértékű júliusi magyar külkereskedelmimérleg-hiány. A tegnapi erősödés oka pedig egy pletyka lehetett, amely szerint a magyar kormány engedékenyebbnek bizonyul Brüsszelben, és erősen a megegyezésre törekszik az EU-val.
Még magasabb a magyar infláció
Az augusztusi hazai inflációs adat 15,6 százalék lett (év/év), ami az előző havi 13,7 százalék után jelentős ugrás. Az elemzők azonban 15,9 százalékot vártak, így ez enyhén pozitív meglepetés. A kilátások már kevésbé jók szerintük:
- Továbbra is meglehetősen borúsak az inflációs kilátások – írja az Erste Bank. A különböző árplafonok fokozatos megszüntetése a következő hónapokban esedékes. A többletadók, az aszálykárok és a forint gyengesége további inflációnövekedést eredményezhet. Az inflációs index már szeptemberben elérheti a húsz százalékot, és valószínűleg 2023 második negyedévéig e szint felett marad.
- Szeptemberben még nagyobb mértékű emelkedést várunk a bejelentett rezsinövelő intézkedések miatt, és októberben 20,5 százalékon tetőzhet a fogyasztói árindex – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Még decemberben is 20 százalék környékén ragadhat a mutató. A befagyasztott árak elengedése újabb inflációs hullámot generálhat, ezért úgy gondolják, ez csak a jövő év első felében történhet meg, amikor már csökkenő pályára kerül az áremelkedés üteme.
- Nem jelent meglepetést sem az inflációs adat, sem annak összetétele Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint sem. A maginfláció 19 százalékos, hasonlóan magasra több mint 25 évvel ezelőtt volt példa, 1996-ban. Várhatóan csak 2023 őszén kerülhet a tíz százalékos szint alá az éves infláció. Ez azt is jelenti, hogy jövőre sem lesz érdemi csökkenés az idei éves átlagos 14 százalékos szinthez képest.
Lezuhant az olaj ára, olcsóbb a gáz is
Az európai gázár ma is lefelé csorog, nyolc százalékkal, beesett 200 euró alá kötésegységenként. Az energiapiac tervezett szabályozására vár a piac, a gázpiacba és az energiapiacba is belenyúlhat az EU. Nagy a feszültség az energiaügyi miniszterek pénteki találkozója előtt.
Az olajnak tegnap volt rossz napja, a Brent típus 92-93 dollárról zuhant 88-ig, és ma is kissé tovább süllyed. Fő okként a kínai Covid-lezárások kiterjesztését és az ezzel kapcsolatos keresleti félelmeket jelöli meg a sajtó.
Rossz hírek a Molról
A horvát hatóságok a múlt héten letartóztattak öt INA munkavállalót, mivel áron alul adtak el horvát földgázt – írja az Erste Befektetési Zrt. Fasimon Sándor, az INA igazgatóságának elnöke pedig beadta lemondását.
A hír mutatja, hogy továbbra is erős az ellentét a horvát kormány és a Mol között az INA befolyásolásával kapcsolatban. A hír kedvezőtlen a Mol számára – véli a brókercég.
Szintén negatív, de nem jelentős hír, hogy a magyar olajcég béremelést és bérkiegészítést ad nyolcezer alkalmazottjának az infláció megugrása miatt.
Három fontos esemény jön ma
Az EKB mai kamatdöntése lesz talán a legfontosabb tőzsdei esemény ma, ahol nagy valószínűséggel 75 bázispontos kamatemelés következik. Az indoklás, a szervezet kommunikációja, a jövőre vonatkozó utalások azonban a kamatnál is fontosabbak lehetnek.
Jerome Powell Fed-elnök a tervek szerint egy virtuális konferencián fog beszélni. A jellemző vélemény, hogy a Fed további 0,75 százalékpontos kamatemelésre készül két hét múlva, és több Fed-politikus e heti megjegyzései arra utalnak, hogy a Fed továbbra is az infláció megszelídítésére összpontosít.
A munkanélküliségi kérelmek száma az USA-ban 240 000 körül alakulhat az elemzők szerint, ami továbbra is erős munkaerőpiacot jelentene. (Az erős munkaerőpiac pedig inflációs veszélyeket hordoz és kamatemelést valószínűsít.)
Felülteljesítő az ether
A kriptovaluták tegnap az amerikai részvénypiac nyomán szintén magukhoz tértek, ma a bitcoin kettő, az ether hat százalékkal van feljebb (kevéssel 19 ezer, illetve 1600 dollár felett). A piac egy része azonban megijedt, hogy a bitcoin a napokban a 20 ezer, sőt a 19 ezer dolláros határt sem tudta tartani.
Az ether felülteljesítése már régóta tart. A piac nagy reménysége ugyanis a jövő héten esedékes “Merge”, az Ethereum-rendszer nagy reformja – bár annak kockázatai is vannak bőven és rövid távon akár visszafelé is elsülhet.
A GameStop és a blokklánc frigye
Az első számú mémrészvény-kibocsátó, a GameStop a blokklánc-technológa felé történő terjeszkedés részeként új partnerséget jelentett be az FTX kriptotőzsdével. A partnerség egyik konkrétuma, hogy a GameStop “kiválasztott üzleteiben” elkezdik az FTX ajándékkártyák forgalmazását.
A GameStop az FTX “preferált kiskereskedelmi partnere” lesz az Egyesült Államokban, ami arra utalhat, hogy az FTX valamikor másfajta termékeket is árulni fog a GameStopban. A GameStop kriptodeviza-piaci tevékenysége eddig a saját NFT piacterének és saját kriptotárcájának elindítását foglalta magába.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.