7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a dollárhoz vagy a svájci frankhoz képest még többet gyengült a forint, mint az euróhoz képest, ezeknek a devizáknak ma kevés a hatása a gazdaságunkra. Ha olyan mutatót készítünk, amely a külkereskedelmünk összetétele alapján követi a forint értékét, akkor szebb a kép. Főleg egyes kelet-európai devizák miatt.

“Mennyit is gyengült a forint tulajdonképpen? Többet, mint gondolná” címmel írtunk pár napja cikket, ahol arra a következtetésre jutottunk, hogy a forint az amúgy is gyenge euróhoz képest is gyenge. Így sok más devizával összehasonlítva a devizánk még inkább leértékelődött. Gyengébbnek tűnik, mint amit az euróárfolyam mutat.

Egy másik érv volt, hogy a Stooq lengyel brókercég által számított HUF_I forintindex is nagyszabású leértékelődést mutatott. A valamikor 100-ról induló index már csak 38,66 pont. Vagyis több mint 61 százalékát elveszítette értékének a forint ez alapján, igaz, hosszú idő alatt, 1996-tól.

A forintot már nem érdekli a svájci frank

De ez a lengyel készítésű index fele részben olyan devizákból áll, amelyek bivalyerejükről híresek: amerikai dollárból és svájci frankból. Ez meg azért mégsem fair a forinttal és a magyar gazdasággal szemben, amelynek nincs ilyen erős kötődése sem az amerikai, sem pedig (ma már) a svájci gazdasághoz, pénzhez.

Ezért megnéztük, mi a helyzet a forinttal, ha az erejét egy olyan devizakosárhoz mérjük, amely az ország külkereskedelmi kapcsolatait tükrözi. (Hasonlóan a DX vagy DXY nevű dollárindexhez, amelyet egykor szintén a külkereskedelem alapján állítottak össze.)

Euróbankjegyek
Euróbankjegyek

Az Eurózóna országai ugyanis nagyon fontosak az importunkban és az exportunkban egyaránt, de a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint csak a forgalom 57,5 százalékát adták tavaly. (A korábbi években pedig ez általában 55 és 60 százalék között ingadozott.)

Sok kicsi deviza is számít

Más országnak vagy országcsoportnak, devizának nincs túl nagy, kitüntetett szerepe. A mezőny inkább sok kisebb súlyú devizából áll:

Külkereskedelmünk devizák szerint, 2021. Forrás: KSH
Külkereskedelmünk devizák szerint, 2021. Forrás: KSH

Svájc részesedése az egy százalékot sem érte el, az USA dollár szerepe pedig csak alig több mint három százalékos. Persze lehet, hogy sok egyéb országgal is dollár-elszámolású vagy euró-elszámolású üzleteket kötnek a vállalatok, de az akkor is csak egy közvetítő szerep.

(Az adott partnerországban alapvetően a helyi devizában számolnak a gazdálkodók, és a megtérülésük annak árfolyamától is függ. Így a helyi pénzek értéke befolyásolja a magyar import vagy export alakulását is. Például, ha a helyi devizát leértékelik, az import ott drágul, az export kifizetődőbbé válik. Függetlenül attól, hogy az elszámolások éppen milyen pénzben zajlanak.)

Árfolyamok és grafikonok

Index 12 hozzávalóból

Kiválasztottunk 12 olyan devizát, amely országainak súlya 2001-től, tehát az utóbbi valamivel több mint két évtizedben átlagosan legalább egy százalékos volt a magyar külkereskedelemben. Ezekből kilenc – az euró, a lengyel zloty, a cseh korona, a kínai jüan, a román lej, a dollár, az orosz rubel, az angol font és az ukrán hrivnya – eléggé egyértelműen fontos az ország életében.

A dél-koreai von, a japán jen és a svéd korona súlya nem minden évben lépte át az egy százalékot, de az átlag alapján bekerültek az indexbe. (A török líra, a svájci frank és a horvát kuna épphogy kiesett.)

Erősebb lett, mint vártuk

Mit mutat az így kapott index, amit nevezhetünk Privátbankár Forint Indexnek (PFX) is? Erősebb lett, mint vártuk. Míg az euróhoz képest a forint 2001. május 7-től bő 35 százalékkal értékelődött le, addig az új indexünk csak 23 százalékkal. Vagyis a forintot kevésbé mutatja gyengének az új mutató, mint vártuk.

A Privátbankár Forint Index és a HUFEUR árfolyam változása.
A Privátbankár Forint Index és a HUFEUR árfolyam változása.

Mi lehet ennek az oka? Valószínűleg az, hogy a manapság igazán erős devizák, mint a dollár vagy a svájci frank csak kis súlyt képviselnek az indexben, ahogy a kereskedelmi kapcsolatokban is. Míg több olyan relatíve gyengébb deviza van, amely a külkapcsolatainkban lényegesebb. Például ilyen az ukrán hrivnya, a lengyel zloty, a román lej, a dél-koreai von. De a kínai jüan sem erősödött túl sokat húsz év alatt.

Mi lesz a rubellel?

Az indexben szereplő 12 deviza egyébként a külkereskedelmünk 88-90 százalékát fedi le az egyes években. Meg lehetett volna úgy is csinálni, hogy mindig csak azokat a devizákat vesszük figyelembe, amelyek súlya bizonyos határt átlép, például az egy százalékot. Így azonban még több devizával kellett volna számolni, és egyesek hol bejutottak, hol kiestek volna.

A szlovák korona az évezred elején elég nagy súlyt képviselt, de azután bevezették ott az eurót. Nemsokára ez a sors vár a román lejre és a horvát kunára is. Nagy kérdés, mi lesz az orosz rubellel, amely az EU által kivetett szankciók tartóssá válása esetén elvileg jelentéktelenné válhat.

Mióta szabad a forint?

Mikortól érdemes ilyen indexet számolni? Többféle időponthoz lehetne kötni, például a csúszó leértékelés bevezetéséhez, megszüntetéséhez vagy az intervenciós sáv eltörléséhez.

A forint nagymértékben szabad piaci mozgásának kezdetét azonban 2001-re datálhatjuk, amikor is május 4-én kiszélesítették a jegybanki intervenciós sávot, plusz-mínusz 2,25 százalékról plusz-mínusz 15 százalékra.

(Majd 2001. október 1-től megszűnt a csúszó leértékelés is. Az intervenciós sávot azonban hivatalosan csak 2008-ban törölték el teljesen. Lásd az MNB adatait a forint valutakosaráról, a leértékelésekről és az intervenciós sávokról.)

Ezért 2001. május 7-ét választottuk az index kiindulóértékének, az egyik első olyan napot, amikor az árfolyamot már nagy mértékben piac határozhatta meg.

Kellenek a szolgáltatások?

Hosszabb távon elképzelhető, hogy egy ilyen index számításánál az áruforgalom már nem lesz elegendő, mivel már a gazdaság (a GDP) egyre nagyobb részét a szolgáltatások teszik ki. Így a külkapcsolatokban is egyre nagyobb a szerepük, az áruk forgalma pedig már nem írja le pontosan a külgazdasági folyamatokat. A KSH egyik statisztikája kapcsán így ír:

Felgyorsultak a globalizációs folyamatok, amivel összefüggésben átalakultak a termelési, finanszírozási és kooperációs struktúrák, vállalatközi kapcsolatok, jelentős változáson ment keresztül a pénzügyi szektor, felerősödtek a magánszemélyekhez kapcsolódó migrációs tendenciák, felértékelődött az infokommunikációs szektor szerepe, megnőtt az immateriális javak jelentősége. (KSH-módszertan, kiemelés tőlünk.)

Hogyan számoltunk?

Néhány módszertani kiegészítés és megjegyzés az index számításához:

  • A kétezres évek elején sem orosz, sem ukrán, sem román, sem kínai devizaárfolyamot nem jegyzett az MNB. Ezért ezekben az esetekben a Stooq.com árfolyamait használtuk.
  • Egyes országoknál egy másik ország pénznemével számoltunk. Például az amerikai dollárhoz van kötve a hongkongi dollár, az euróhoz pedig a bolgár leva, egyes latin-amerikai országok pedig dollárt használnak.
  • A súlyokat a külkereskedelmi adatok alapján változtattuk. A 2001-es és a 2002-es súlyok kiszámolásához a 2001-es külkereskedelmi statisztikát, a 2003-ashoz a 2002-est, a 2004-eshez a 2003-as stb. használtuk.
  • A 2021-es statisztika alapján készült súlyokat addig használjuk majd, amíg új országonkénti külkereskedelmi statisztika nem érkezik (2023 folyamán).

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23980 23750 24250 -0,29% 23970 23980 7 512 540 560 HUF 2025-01-21 11:22:04
MOL 2894 2870 2908 -0,55% 2892 2894 439 895 786 HUF 2025-01-21 11:22:28
MTELEKOM 1396 1390 1418 -0,14% 1394 1396 346 945 620 HUF 2025-01-21 11:21:19
RICHTER 10800 10750 10870 -0,28% 10780 10800 383 861 800 HUF 2025-01-21 11:21:19
OPUS 526 524 528 0,00% 525 526 34 413 928 HUF 2025-01-21 11:05:32
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
Részvény / Deviza / Áru Forint: jön az újabb kör
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 06:36
Minimális gyengüléssel telt a forint éjszakája. 
Részvény / Deviza / Áru Most kell eladni a részvényeket
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 18:56
Ugyanis a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1024,51 pontos, 1,21 százalékos emelkedéssel, 85 903,48 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Szép álmai lesznek, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 18:41
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Trump máris kereshetett pár milliárd dollárt, rossz hírt kapott a Richter
Eidenpenz József | 2025. január 20. 12:25
A piacok lélegzetvisszafojtva várják, milyen rendeleteket ad ki hétfői beiktatása után közvetlenül Donald Trump, és ezeknek milyen hatása lesz az inflációra, a kamatokra, a vállalatokra és a kriptókra. Az elnök és felesége egyaránt mémérmét indított útnak, amelyek értéke máris a tízmilliárd dolláros nagyságrendbe rakétázott. Rossz hírt kapott a Richter, stabil a forint, szárnyal az OTP Bank.
Részvény / Deviza / Áru Egyből felébred, ha meglátja, mennyit kérnek egy euróért!
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 07:54
Alig változott, kissé erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:21
Némilleg erősödött a héten.
Részvény / Deviza / Áru Zsinórban ötödször zárt történelmi csúcson a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 787,55 pontos, 0,94 százalékos emelkedéssel, 84 878,97 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken, a héten már ötödször.
Részvény / Deviza / Áru Itt a rémisztő jóslat: jöhet a 425-ös euró
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 17:16
A dollár pedig 420 forintig is erősödhet. Magyarország gazdasága számára a legnagyobb kockázatot a globális hozamemelkedés jelenti.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG