5p

Az euróhoz képest is sokat gyengült a forint az utóbbi időben – de az euró maga is gyengébb lett. Így valójában gyengébb a forintunk, mint amilyennek látszik, sok devizához képest. Az euró szerepe ugyan magas a külkereskedelmünkben, de más devizáké sem elhanyagolható.

Mennyit gyengült a forint az utóbbi egy évben? Erre látszólag igazán könnyű válaszolni, “15 százalékot”. Az euró/forint ugyanis egy év alatt felment 349-ről 401-re, ami 15 százalék – vágnák rá sokan. De nem így van.

A 15 százalékos euródrágulás valójában csak mintegy 13 százalékos leértékelődést jelent. (Ahogy 100 százalékos drágulás is csak azt jelentené, hogy a forint értékének 50 százalékát veszítette el, nem a száz százalékát. Egy 33,33 százalékos euródrágulás pedig 25 százalékos értékvesztést jelentene.)

Az EURHUF, USDHUF, CHFHUF árfolyamok egy éve. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az EURHUF, USDHUF, CHFHUF árfolyamok egy éve. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az energiaválságtól a kínai importig

De további komplikációt jelent, hogy az euró, bár igen fontos Magyarország és polgárai számára, távolról sem kizárólagos fontosságú. A külkereskedelemben, a turizmusban és más területeken lényeges más devizák szerepe is, gondoljunk például az energiaárakra vagy a kínai importcikkekre.

A dollár pedig egy év alatt közel 37, a svájci frank pedig 27 százalékkal ment fel. (Ez 28,8, illetve 21,5 százalékos értékvesztést jelent a forint oldaláról nézve.)

Az EURHUF, USDHUF, GBPHUF és CHFHUF árfolyamok. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az EURHUF, USDHUF, GBPHUF és CHFHUF árfolyamok. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

EURHUF helyett HUFEUR

Ha a forint értékvesztését akarjuk ábrázolni, szemléletesebb, ha eltérve a szokásoktól nem az euró forintárfolyamát (EURHUF), hanem a forint euróárfolyamát (HUFEUR, az EURHUF reciproka) rajzoljuk fel. Az utóbbi egy évben ez így alakult három devizára:

A forint/euró, forint/dollár, forint/svájci frank, forint/angol font árfolyamok egy éve. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A forint/euró, forint/dollár, forint/svájci frank, forint/angol font árfolyamok egy éve. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Sok év leforgása alatt pedig azt látjuk, hogy az euró és az angol font eléggé együtt mozgott, de a dollárhoz és a svájci frankhoz képest sokkal erősebben értékelődött le a forint:

A forint/euró, forint/dollár, forint/svájci frank, forint/angol font árfolyamok. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A forint/euró, forint/dollár, forint/svájci frank, forint/angol font árfolyamok. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A következő ábrán pedig az látszik, hogy a forint a lengyel és cseh fizetőeszközhöz képest is gyenge volt az utóbbi több mint egy évtizedben:

A forint a lengyel, cseh devizákhoz képest. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A forint a lengyel, cseh devizákhoz képest. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Mire jó a dollárindex?

Más országok, mint például az Egyesült Államok külkapcsolataiban korábban egyik devizának sem volt olyan nagy súlya, mint nálunk az eurónak. Így ott végképp nem volt könnyű megállapítani, hogy devizájuk épen nyer-e vagy veszít az értékéből.

Árfolyam

Így a hetvenes évek elején megalkották az “U.S. Dollar Indexet” (USDX, DXY, DX vagy a “Dixie”), amelyet az ICE (Intercontinental Exchange) számít. Ennek is az európai devizák voltak a legnagyobb súlyú komponensei, így az euró bevezetése után az euró súlya 57,6 százalékos lett. A japán jené 13,6, az angol fonté 11,9, a kanadai dolláré 9,1.

A DX dollárindex. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A DX dollárindex. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Bár az index sok tekintetben elavult – nagyon hiányzik belőle ma már például Kína, Mexikó és Brazília pénze –, követik a tradíciót, és nem változtatnak rajta. (Léteznek más, rugalmasabb dollárindexek is, de azok meg nem annyira elterjedtek.)

További devizákra is készítettek indexeket, ezekről egy, valószínűleg nem teljes lista:

  • DXY – USA-dollár
  • EXY– euró
  • BXY– angol (“brit”) font
  • CXY – kanadai dollár
  • AXY – ausztrál dollár
  • ZXY – új-zélandi dollár
  • SXY – svájci frank
  • JXY – japán jen

Mit mutat a forintindex?

Létezik-e forintindex? Legalább egy igen, a Stooq.com lengyel online brókercég számolja, és “Stooq Hungarian Forint Index” (HUF_I)” névre hallgat. Amit mutat, az eléggé szomorú: A magyar forint ugyanis értétékének 61,5 százalékát veszítette el 1996 eleje óta, a 100-as bázisértékről ugyanis 38,5-re esett szeptember 2-ig. (De még 2008 óta is eléggé sokat ment le.)

A Stooq Hungarian Forint Index (HUF_I). Forrás: Stooq.com
A Stooq Hungarian Forint Index (HUF_I). Forrás: Stooq.com

De mi is van ebben az indexben? Nem bonyolították túl, négy devizát használnak, egyenlő arányban:

A Stooq által kiszámított benchmark a magyar forint viselkedését tükrözi az összetevő devizák, HUF/CHF, HUF/EUR, HUF/GBP és HUF/USD árfolyamai alapján. Az index értékét az egyes valuták árfolyamának a 1996. január 2-i bázisárfolyamukhoz viszonyított százalékos változásainak számtani átlaga alapján számítják ki.

Melyik deviza számít nekünk igazán?

A gond a Stooq indexével az, hogy a svájci frank jelentősége a magyar gazdaság életében eléggé csekélyre mérséklődött azóta, hogy a svájcifrank-hiteleket kivezették. Az angol font sem igazán meghatározó. Az euró valóságos súlya pedig nyilvánvalóan több 25 százaléknál.

Más súlyokra lenne szükség, és több devizára, ha olyan mérőszámot szeretnénk, amely a magyar gazdaságra gyakorolt hatásuk alapján veszi számba az egyes devizákat. Az említett DX dollárindex összetevői is eredetileg az USA legnagyobb partnereinek a kereskedelemben betöltött súlya szerint alakultak ki.

Csináljunk saját forintindexet!

De semmi akadálya annak, hogy saját indexet készítsünk. Az MNB a devizaárakat, a KSH a külkereskedelmünk megoszlását teszi közzé. Ezzel foglalkozunk majd következő cikkünkben.

Annyit elárulunk, hogy a külkereskedelmünkben az euró aránya valójában csak alig 60 százalékos. Svájc súlya kisebb, mint egy százalék, így a svájci frank jelentősége ma már kisebb a kereskedelemben, mint az ukrán hrivnyáé, a szerb dináré, a koreai won-é vagy a hongkongi dolláré. Egyes ázsiai devizák vagy a rubel szerepe pedig távolról sem elhanyagolható.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG