Az európai tőzsdék szépen kezdték a hetet, 0,6-0,7 százalékkal mennek fel a vezető német, francia, brit indexek. De az igazán nagy optimizmus Ázsiában van, a kínai CSI 300 és a japán Nikkei 225 indexek majdnem két százalékos emelkedést értek el.
Az USA-ban ma a munka napja (Labor Day) alkalmából zárva lesznek a tőzsdék. Pénteken viszont gyenge munkaerő-piaci adat érkezett, ami miatt a QE (jegybanki mennyiségi könnyítés) kivezetését most valamivel későbbre várják. Ez alapvetően jó hír a részvénypiacoknak, de csak a Nasdaq tudott kissé emelkedni pénteken, a hagyományos szektorok nem.
Itthon a BUX is 0,6 százalékkal megy fel, az OTP 0,7 és a Richter 0,6 százalékos emelkedése húzza. A Mol kissé esik, viszont újabb 10,5 százalékkal száguld a 4ig, amely ráadásul ma a második legnagyobb forgalmú papír.
A forint stabil, 347,40 az euró, alig változik péntek estéhez képest.
Fogadkoznak, ígérgetnek a kínai vezetők
Az optimista ázsiai tőzsdei hangulatban az amerikai munkaerő-piaci adat nyomán javuló várakozások mellett a kínai politikának is szerepe lehet. Az Erste Befektetési Zrt. szerint:
Liu He kínai miniszterelnök-helyettes határozott ígéretet tett arra, hogy továbbra is támogatják a magánvállalkozásokat. Ígéretet tett, hogy az ország megvédi a tulajdonjogokat és a szellemi tulajdonhoz fűződő jogokat is. Azt is elmondta, hogy a magánvállalatok a kínai adóbevétel felét, a gazdasági növekedés 60 százalékát, a városi munkák 80 százalékát adják.
Az utóbbi időben ugyanis a kínai vezetés számos olyan lépést tett, ami piacellenes volt, vagy egyes tőzsdei vállalatokat sújtott. Így sokat estek a kínai részvények, van tehát mit korrigálni.
Elhalmozták megrendelésekkel a német ipart
Elvileg a magyar gazdaságra is lehetne kedvező hatása, hogy júliusban a német ipar ismét rekord mennyiségű munkát kapott. A statisztikai hivatal szerint a vállalatok 3,4 százalékkal több megrendelést gyűjtöttek össze, mint az előző hónapban. A megrendelések szintje most a legmagasabb az idősorok számításának 1991-es kezdete óta – áll a közleményben.
A külföldről érkező megrendelések 8,0 százalékkal nőttek, különösen az euróövezeten kívüli régiókból (+15,7 százalék). A belföldi megrendelések viszont 2,5 százalékkal csökkentek. Példának a hajógyártást említik.
A vállalatok azonban lehet, hogy nem olyan boldogok, mert az anyaghiány veszélyezteti a megrendelések teljesítését – írja az N-Tv.de. Mások szerint pedig csak egy nagy hajóipari megrendelés vitte fel ennyire az adatot, anélkül szerény csökkenést regisztráltak volna.
40 tagú lesz a DAX
Elindítása után több mint 30 évvel, szeptember 20-tól 30-ról 40 tagúra bővül a német DAX index. A Deutsche Börse bejelentése szerint az új cégek a következők lesznek:
- Airbus (repülőgépgyártás)
- Brenntag (vegyipari kereskedelmi cég)
- HelloFresh (élelmiszer-házhozszállítás)
- Porsche (gépkocsi-holding)
- PUMA (sportszergyártó)
- QIAGEN (biotechnológia, diagnosztika)
- Sartorius (gyógyszer, laborkellék)
- Siemens Healthineers (orvosi technika)
- Symrise (aromák és illatanyagok)
- Zalando (online divatkereskedés).
Szigorították az indexbe kerülés feltételeit is a nyereségességre vonatkozó előírásokkal, és sűrűbben vizsgálják majd felül a mutatót (évente kétszer). Ezzel párhuzamosan a közepes cégek MDAX indexe 60-ról 50 tagúra zsugorodik.
Puccs miatt drágul tovább az alumínium
Tíz éves csúcson van az alumínium ára az N-Tv.de szerint, amihez hozzájárult, hogy puccs történt a nyugat-afrikai Guineában. Az autó- és repülőgépgyártásban különösen fontos fém tonnánként 2775,50 dollár, annyi, mint utoljára több mint tíz évvel ezelőtt.
Guinea a világ legfontosabb bauxit-szállítója. Az exportra gyakorolt hatást azonban egyelőre nehéz felmérni, mert a puccsról szóló hírek még frissek – állítja egy tőzsdeügynök.
A bitcoin mindjárt 52 ezer, az ether négyezer?
A hétvégén is tartott a kriptodeviza-piacon az áremelkedés, a bitcoin átlépte az 50, majd az 51 ezer dolláros árat is, az ether a négyezer dollárt ostromolja (3950 körül van). Ráadásul hol ez, hol az a második vonalbeli kriptodeviza ugrik meg különböző hírek hatására, akár napi 10-20 százalékkal is (cardano, solana, iota, chainlink, polkadot, bitcoin cash stb.)
Egyetlen nagyobb okot nehéz találni, de nagy szerepe lehetett ebben annak, hogy a Twitter bitcoin és ether alapú borravaló-küldő rendszert tervez. Sikeres NFT-aukciókról, az egyes kriptodeviza-blokkláncok következő fontos fejlesztéseiről és a DeFi-világ jövőjéről cikkeznek a szaklapok. A kriptodeviza-szektor fejlődik, valósággal pezsegni látszik.
Elkerülhetetlenek a jegybanki digitális pénzek?
A következő évtizedekben el fog terjedni a digitális jegybankpénz (CBDC), ami teljesen megváltoztatja a bankrendszert magát is – írta Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere.
Ha van digitális jegybankpénz, akkor ez mindenki számára elérhető, a készpénz helyett tarthatjuk. Azonban ha mindenki a jegybanknál tartja a pénzét, akkor mi lesz a kereskedelmi bankokkal? Erre a problémára több megoldás is elképzelhető, viszont bármelyiket is választjuk, az átmenetnek mindenképp fokozatosnak és óvatosnak kell lennie.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.