Az európai tőzsdeindexek többsége csendesen süllyed, 0,2 százalék a jellemző mínusz. Az amerikai határidős mutatók is 0,2 százalékkal mennek le. London ma már rövidített kereskedést tart, ami az árupiacokon is éreztetheti hatását. Hétfőn lényegében minden tőzsde zárva lesz, Amerika viszont kedden már kinyit.
A BUX index is 0,2 százalékkal süllyed, az OTP és a Richter 0,3 százalékos esése és a Mol stagnálása mellett. De nem biztos, hogy ennyire eseménytelen marad a nap, fontos makroadatok érkeznek az USA-ból péntek délután, amelyek megerősíthetik, hogy a következő negyedévekben tényleg alacsonyabb amerikai kamatlábakra lehet-e számítani.
Jönnek ugyanis Federal Reserve által preferált inflációs mutatók, a “személyi fogyasztási kiadások árindexe” (PCE), valamint az élelmiszerek és energia nélkül számított mutató. Csütörtökön a harmadik negyedévi GDP alacsonyabb lett a vártnál, ami szintén javítja a Fed-kamatcsökkentés kilátásait.
Stabil forint, menetelő arany
Az euró 382,40, mintegy 40 fillérrel magasabban áll a csütörtök estinél. Gyengül a dollár, négy hónapos mélypontra esett.
Így szépen emelkedik az arany, 0,8 százalékkal 2068 dollárra, közelít a nemrég beállított történelmi rekordhoz (2152 dollárnál). Fél százalékkal drágul a kőolaj és másféllel az európai földgáz (34,60 euróra).
Régiónk éve volt 2023
A dollárban számított és az osztalékot is figyelembe vevő indexek összehasonlításánál “egyből szemet szúr a KKE régió felülteljesítése” – írta az Erste Befektetési Zrt.
- A bukaresti tőzsde közel 60 százalékot,
- a lengyel börze 50 százalékot emelkedett,
- És a BUX index is ott van az élmezőnyben 48 százalékkal.
A régiót Ciprus előzi meg, amely szoros versenyben van az elsőbbségért a román BET indexszel.
Van még fantázia a magyar papírokban
Közös vonás, hogy a magyar, lengyel és román tőzsde egyaránt rendkívül alacsony értékeltséggel kezdte az évet. Valamint év eleje óta mindhárom országban drasztikusan estek a tíz éves állampapírpiaci hozamok, különösen Magyarországon, ami kedvező a részvények értékeltségére nézve.
Ráadásul szerintünk még mindig olcsók ezek a piacok, úgyhogy jövőre is lehet még bennük fantázia – teszik hozzá.
Alulteljesítők a török és kínai részvényindexek voltak.
Megint emeltek Törökországban
A török jegybank csütörtökön a korábbi 40-ről 42,5 százalékra emelte az alapkamatot, ami megfelelt a piaci várakozásoknak. A korábbi lépésekhez képest kisebb volt a tegnapi emelés és a jegybanki közlemény is utalt rá, hogy közelítenek a kamatemelési ciklus végéhez – írta az Erste Befektetési Zrt.
Megkezdte kamatcsökkentési ciklusát a cseh jegybank. A piaci konszenzussal megegyező mértékben, 25 bázisponttal 6,75 százalékra vette vissza az alapkamatot. Jövőre itt is folytatódhat a kamatcsökkentés.
Új elnöke van a BÉT-nek
Rendkívüli közgyűlést tartott a Budapesti Értéktőzsde, ahol Virág Barnabást, a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért, pénzügyi stabilitásért és nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnökét választották meg új elnöknek. “Irányítása alatt folytatódik a tőzsde piacfejlesztési stratégiájának a végrehajtása. A vezérigazgatói posztot a továbbiakban is Végh Richárd tölti be” – közölte a tőzsde.
A sajtóban több olyan pletyka látott napvilágot, amelyek szerint Patai Mihály és Matolcsy György MNB-elnök között elhidegült a viszony – írtuk korábban.
Óvatos a kriptók királya
A messze legnagyobb kriptovaluta-tőzsde, a Binance közzétette jövő évre szóló prognózisait. Bár esetében a kincstári optimizmus sem lenne meglepő, eléggé óvatos hangot ütött meg. Ugyan 2023-ban újra megélénkült az érdeklődés a kriptovaluták iránt, a Binance ennek ellenére óvatos annak megítélésben, hogy vajon “tényleg egy kriptopiaci konjunktúrának vagyunk-e a szemtanúi”.
Az azonban tény, hogy régen lehetett annyi optimizmusra okot adó fejleményt tapasztalni a piacon, mint az utóbbi hetekben-hónapokban – írták.
Megőrülnek a mémérmékért
Egyes “mémérmék”, vagyis valamilyen vicces sztorira épülő, például kutyás-cicás képekre alapozó, de általában semmire sem jó kriptovaluták árfolyama egy hét alatt 100-500 százalékkal ment fel a Coingecko összesítése szerint. Valójában azonban a több ezer százalékos emelkedés sem ritka olyan frissen indult érmék körében, amelyeket csak most kezdenek felkapni, ezért sem a kriptotőzsdéken, sem a nagyobb árfolyamkövető oldalakon nem szerepelnek még.
A józanabbak szerint ez nem az első mém-őrület, és ez csak vissza-visszatérő lufi, amely egy ponton kipukkad majd, sok vesztest és kevés nyertest hagyva maga után. Az egész kriptovaluta-piac egyébként viszonylag magas szinten konszolidálódott, a bitcoin ma például stagnál 44 ezer dollár alatt, az ether viszont öt százalékos ugrással átvitte a 2300-at.
A Mol gázt termel Kazahsztánban
A Mol az Ural Oil and Gas LLP. nevű nemzetközi közös vállalat részeként megkezdte a gáztermelést Kazahsztánban, a Rozskovszkij-mezőn található U-21 elnevezésű kútból – közölte a magyar olajcég.
A sikeres termelésindítás a magyar, kazah és kínai partnerek szoros együttműködésének eredménye.
A Rozskovszkij-mező gáz- és kondenzátumprojektjét az Ural Oil and Gas LLC üzemelteti, amely a kazahsztáni KazMunayGas (50 százalék), a magyarországi Mol-csoport (27,5 százalék) és a kínai FIOC (22,5 százalék) közös vállalatának tulajdonában van.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.