A 2020-ban kitört Covid-válság nagy nyertese volt a technológiai szektor és vele az ARK Innovation ETF, a sztárbefektető Cathie Wood “zászlóshajó-alapja”. Azután csúnya esésbe fordult, ahogy a pandémia alábbhagyott és más befektetések kerültek a középpontba (ahogy a lenti grafikonokon is látható).
Néhány héttel ezelőtt még nem úgy tűnt, hogy az ARK Innovation ETF (ARKK) idén képes lesz megverni a főbb amerikai indexeket. De aztán rekordhónapot zárt, és mostanra az amerikai indexeket és versenytársakat is alaposan felülmúlja. A november volt a legjobb hónapja a 2014-es alapítás óta.
A közeljövőben várható kamatcsökkentések reményétől hajtva a piaci is emelkedett, de az alap jóval többet, mintegy 31 százalékot nyert (három egymást követő veszteséges hónap után).
Eszméletlen hozam az idén
A 2021-es mínusz 23,4 százalékos és a 2022-es mínusz 67 százalékos hozam után az ARKK 2023-ban valószínűleg végre megint szép pluszban zárja a 2023-as évet – eddig 63 százalékot ért el. A Finanzen-net szerint eközben a széles körű amerikai S&P 500-as index 2023-ban 24,19 százalékkal, míg a technológiai mutató, a Nasdaq Composite 43,35 százalékkal emelkedett.
Még az ARK Innovation ETF egyik legnagyobb versenytársának számító Fidelity Blue Chip Growth ETF is csak 57 százalékos hozamot ért el az év eleje óta (a december 19-i záróárak alapján).
Két részvény különösen sokat nyom a latban
Az ARKK ezt a novemberi ralit elsősorban néhány részvénynek köszönheti. Közülük a Coinbase, a Twist Bioscience, a Roku, a Block, a CRISPR Therapeutics és a Shopify részvényei emelkedtek ki rendkívül erős teljesítményükkel. Míg azonban a Twist Bioscience és a Shopify az ARKK portfóliójának csak mintegy 1,43 százalékát, illetve 3,12 százalékát teszi ki, és ezért az alap egészére nincs nagy hatással, addig a másik négy részvény az ARK Innovation tíz legjelentősebb befektetése között van.
A legnagyobb hatással a Coinbase kriptotőzsde és a Roku streaming-vállalkozás részvényei vannak a teljesítményre. E két pozíció teljes portfóliójának mintegy 10,2, illetve 7,4 százalékát teszi ki.
A bitcoin húzóereje
A Coinbase kriptotőzsde az ARKK legnagyobb részesedése, a kriptoszektor erősen spekulatív értékpapírja. Az amerikai Bitcoin spot ETF közelgő jóváhagyásához fűzött remények és a hozzá kapcsolódó új “kriptotavasz” (éledező emelkedő trend) által táplálva a részvényei október óta meredeken emelkedtek. Összességében 355,38 százalékot erősödött az év eleje óta (miközben a bitcoin 163 százalékkal ment fel, 16 500 dollár környékéről 44 ezer közelébe).
A Roku, az ARKK negyedik legnagyobb pozíciója, 120 százalékot erősödött január óta. Összességében azonban az ARKK portfóliójában szereplő részvények túlnyomó többsége jelentős nyereséget ért el az októberi mélypontról.
A kamatvárakozások mágikus hatása
Mindez mögött főleg az van, hogy a kamatlábak már várhatóan nem emelkednek tovább az USA-ban, sőt jövőre kamatcsökkentés várható, ami mindenképpen segít a technológiai papíroknak, amelyekkel az ARK foglalkozik. A növekedési részvények bevételeik nagy részét várhatóan a távoli jövőben generálják, ezért erősen kamatláb-érzékenyek. A novemberi rali is ezen alapult, az amerikai államkötvények hozamai nagyot estek.
A befektetők nem díjazzák
A 2023-ban várható erős teljesítmény ellenére azonban az ARKK ETF az első olyan évét zárhatja, amelyben nettó tőkekiáramlást könyvelhet el. Még a novemberi rekordhónapban is csak 150 millió dollárnyi új eszközt vonzott. Ahhoz képest, hogy az ARKK a világjárvány idején milyen népszerűséget élt meg, ez nagyon kevés.
Idén már több mint egymilliárd dollár áramlott ki a sztárbefektető alapjaiból, ebből csak az ARKK-ból mintegy 800 millió dollár. Ennek valószínű oka, hogy az alap által az előző két évben elkönyvelt veszteségek túl nagyok voltak, amit az idei szép teljesítménye sem tud még kompenzálni.
Törékeny alapokon
A “The Motley Fool” kiszámolta, hogy az ARK Innovation ETF 2014 őszi indulása óta az S&P 500-as indexet alig múlta felül, sőt a Nasdaq Composite mutatót alul is teljesítette. A pénzügyi portál valószínűnek tartja, hogy az ETF egy újabb piaci összeomlás vagy recesszió esetén térdre kényszerül, mivel a legfontosabb befektetései közül sok nem, vagy csak minimálisan nyereséges.
Cathie Európába jön
Az ARK Invest weboldalán a leggyakrabban feltett kérdés, “miért nem tudjuk megvásárolni az ETF-jeiket Európában?” – írja a Finanzen.net. Cathie Woodnak most már van válasza erre, mivel a londoni székhelyű Rize ETF alapkezelő felvásárlása nyomán a cég kontinensünkön is megjelenik.
A cég sajtóközleménye szerint a platformot átnevezik “ARK Invest Europe”-ra, és az ARK Invest termékei módosított formában hamarosan Európába, esetleg Németországba is eljuthatnak. Wood szerint az ARK “stratégiái” (alapjai) iránti teljes kereslet mintegy 25 százaléka is származhat Európából a jövőben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.