Túl vagyunk a hazai tőzsde nagyágyúinak gyorsjelentésein, ezért mostani körkérdésünkben arról faggattuk az elemzőket, ők hogyan értékelik a bluechipek teljesítményét, de kíváncsiak voltunk arra is, szerintük helyt állnak-e a kelet-közép-európai régióban a papírok és levonhatunk-e innen bármilyen következtetést a magyar gazdaság teljesítményére vonatkozóan:
"Az összprofit tekintetében egy rendkívül sikeres negyedéven vagyunk túl. A várakozásunk a nettó szintre 160 milliárd forint körül volt, ezzel szemben majdnem elérte a 185 milliárd forintot" - válaszolta a Privátbankár kérdésére Miró József, az Erste Befektetési Zrt. elemzője, aki szerint ez elsősorban a Mol-nak és az OTP-nek volt köszönhető.
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. elemzője |
Miró József mellett Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője is értékelte a bluechipek teljesítményét. A két elemző válasza szerint a négy vállalat eredménye összességében megfelelt az elemzői várakozásoknak, ha pedig egyenként megnézzük,
- a Richter erős árbevételi és nettó profit eredményt közölt, de az üzleti eredmény nem tudta hozni a várakozásokat Kiss Mónika szerint, aki inkább a fedezeti hányadot emeli ki, amely 2016 első félévében 59,6 százalékra csökkent az előző év azonos időszakában elért 63,4 százalékról. A két elemző egyaránt felhívja a figyelmet a Vraylar számaira: a két hét alatt 1,4 millió dolláros szabadalmi díjból származó bevétel annak köszönhető, hogy a gyógyszertárak jócskán bevásároltak a gyógyszerből a jövőbeli sikerre alapozva, ám ez alapján pontos következtetést nem lehet levonni.
- Sokkal jobbak lettek az eredmények a vártnál a Mol esetében. Miró József szerint a finomítás annak ellenére maradt erős, hogy a finomítói marzsok kissé csökkentek tavalyhoz képest. A volumennövekedés ezt nagy részben kompenzálta, így a finomítás szegmensben csak kicsit esett vissza az EBITDA. Kiss Mónika úgy véli, hogy továbbra is a feldolgozás és kereskedelem segíti az olajipari vállalat eredményét és várhatóan teljesíti majd 2016-os célkitűzéseit, így a szakértő magabiztos a második féléves trendeket illetően. Az Equilor szakértője továbbá kiemeli, hogy a gyorsjelentéshez csatolt prezentáció egy kiskereskedelmi típusú akvizíció lehetőségét sugallja, amelyről itt írtak bővebben.
- "A vártnál jobb eredmény mögött elsősorban a szigorú költségkontrollt és az alacsonyabb szektorspecifikus adók hatását látom, a már megszokott mobil bevételek mellett" - írta válaszában a Magyar Telekomról Kiss Mónika, aki szerint inkább hangsúlyosabb, hogy a menedzsment megerősítette a korábban már közölt, 2016-os célkitűzéseit. Miró József kiemeli, hogy a tavalyi nulla körüli értékhez képest a szabad pénzáram 20,2 milliárd forintra emelkedett. A szakértő szerint jó esély van arra, hogy jövőre 25 forintos osztalékot fizessen a cég.
- Az OTP esetében Miró József valódi piaci növekedésre számít 2016-tól, amely a céltartalék képzés visszaállása után növelheti az eredményt. Mindkét szakértő kiemeli az orosz és ukrán leányvállalatok javuló teljesítményét.
A környék nagymenői?
Az elemzők válaszai megegyeztek abban, hogy a négy nagy bőven megállja a helyét régiós viszonylatban is: Miró József szerint a MOL a legvonzóbb olajrészvény a régióban, EV/EBIDTA-alapon az egyik legolcsóbb. "Ha minden beruházást megszüntetne, akkor cirka 4 év alatt megtermelné a részvény a jelenlegi árát" - írja lapukhoz eljuttatott elemzésében. A Telekom a várható 25 forintos osztalékkal szintén csábító, de az erős cash flow teheti igazán népszerűvé a papírt a befektetők körében. Az OTP-t jól árazottnak tartja, további felminősítés segíthet. Az Erste szakértője szerint a Richter csak elsőre tűnik túlárazottnak, de a régiós versenytársak inkább generikus cégek, a Richter pedig originális gyártó. A szakértő szerint jócskán húzza majd az árfolyamot az új gyógyszerek térnyerése.
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője |
Kiss Mónika szintén úgy véli, hogy hosszú távon nagyszerű lehetőségek vannak a gyógyszercégben a régión belül, "sőt, a konzervatív, de permanens terjeszkedésével növelni tudja piaci részesedését Nyugat-Európában és a tengerentúlon is" - írja. A szakértő szerint az OTP számára 2016 az első jó év, újra az alapot képező feladatokra koncentrálhat, ráadásul, ha sikerül 193 forintra emelni az osztalékot, kiemelkedő befektetési lehetőséget jelentene a bankpapír. Ugyan a Mol teljesítménye is függ az olajár alakulásától, mégis a jobbak közé tartozik régiós összehasonlításban: "a Mol-ról nagy kő eshet le, ha sikerülne rendezni az INA-ügyet, de erre rövid távon nem látok lehetőséget" - válaszolta a Kiss Mónika. Az Equilor vezető elemzője úgy véli, hogy az osztalék tette vissza a Magyar Telekomot a befektetők térképére, régiós viszonylatban kifejezetten pozitív a megítélése.
Ha jól megy a legnagyobb tőzsdei cégeknek, jól megy a gazdaságnak is?
Az elemzők szerint nem érdemes a négy cég és a magyar gazdaság teljesítménye között komoly összefüggéseket keresni: ugyan Miró József szerint indikátorai a gazdaságnak, de súlyuk túl pici. Kiss Mónika szerint egy nézőpontból érdemes lehet következtetéseket levonni a gazdaságra nézve, mégpedig a szektoriális és egyéb adók csökkenésének, valamint az adókedvezmények aspektusából, hiszen ezek jelentős pozitív hatást jelentenek 2016-ban.