Nagyon jó ma a hangulat a részvénypiacokon, az európai indexek egy-másfél százalékos emelkedéssel zártak. Az amerikai társaik még feljebb, 1,8 százalék körül járnak. Ennek okaként a sajtó főleg a reggel Kínából érkezett jó exportadatot jelöli meg. De az olajár emelkedését és a kijárási korlátozások lazítását, a vírushelyzet javulására utaló jeleket is gyakran említik. Plusz jó eredmények érkeztek néhány cég háza tájáról a dübörgő gyorsjelentés-szezonban.
Itthon a BUX index csupán 0,2 százalékkal emelkedett, ezúttal Varsótól és Prágától is lemaradva. Az összes vezető részvényünk szerényen teljesített, az OTP, a Mol és a Richter egyaránt 0,3 százalékkal drágult. A Telekom pedig 1,4 százalékkal esett. Az euró/forint nem törte át tartósan a 350-es határt, ma is ekörül ingadozott, este 350,40 az euró ára. Ma 349 és 351,50 között járt az árfolyam. (A Mol-gyorsjelentésről itt írtunk.)
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Olaj és munkanélküliek
Állítólag azért emelkedett ma az olaj, mert Szaúd-Arábia emelte az árait. A WTI típus ma öt ,a Brent kettő százalékkal ment fel. Egy hét alatt a WTI megduplázta értékét, amire állítólag még sohasem volt példa. Persze negatív árakra sem, ami nemrég bekövetkezett.
Megtudhattuk, mennyi volt az Amerikában egy hét alatt munkanélküli segélyért folyamodók száma. Az adat valamivel rosszabb lett a vártnál, de a tőzsdei hangulatot nem tudta elrontani. Egyébként így is mellbevágó, hiszen 3,17 millió ember sorsáról van szó.
A gyorsjelentések közül elsősorban a Paypal és a Lyft gondoskodott izgalomról, mindkét papír két számjegyű százalékos ugrást produkált emiatt. A Bitcoin lassan araszolgat a tízezer dolláros határ felé, most 9500, holott március közepén még pár dollárral ötezer alatt is lehetett kapni. Itthon holnap jelent az OTP és a Richter.
A háziasszonyok vásárolnak, vagy az egyetemisták?
Egyes brókercégek az ügyfélszám ugrásszerű növekedéséről számoltak be. A TD Ameritrade rekordszámú, 608 ezer új számlát nyitott az első negyedévben. A felhasználói számát márciusban év/év alapon ezzel megháromszorozta. Más brókerek, például a Schwab, a Fidelity és az E*Trade is rekordszámú új felhasználóról számolt be a Seeking Alpha szerint.
A hét elején a millennium-generációra összpontosító Robinhood befektetési alkalmazás 280 millió dollár értékben bocsátott ki részvényeket. Ez a tranzakció a céget 8,3 milliárd dollárra értékeli. Tavaly júliusban 323 millió dollárnyi kibocsátás történt, akkor 7,6 milliárd volt a cég értéke. A Business Insider szerint a vállalkozás ebben az évben már hárommillióval növelte felhasználói számát. (Mindkét cikk forrásokkal ellátott számlákról /funded accounts/ szól, így a statisztikákból valószínűleg ki vannak hagyva azok a regisztrációk, amelyeken nincsenek számottevő befektetések vagy pénz.)
Eközben elég sok professzionális befektető véli úgy, hogy a részvénypiacok értékeltsége túl magas. (Lásd például: Száguldanak a részvénypiacok, de érdemes észen lenni)