7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Egyesült Államokban a jegybank elnöke hűtötte le a kedélyeket, a nagy európai tőzsdéken viszont emelkedést láthatunk, amit a rossz kínai adatok generáltak. A magyar eszközök gyengültek, a forint 371 felett mozog az euróval szemben.

Csütörtökön az USA-ban a korábbi napok lelkesedése után elfogyott az erő, és már csak néhány nagy technológiai cég volt képes érdemleges pozitív mozgásra. Az S&P 500 index 0,04, a Dow Jones 0,22 százalékos csökkenéssel, a Nasdaq Composite 0,27 százalékos emelkedéssel zárt. Ázsiában is vegyes mozgásokat láthattunk, a Hang Seng 1,32, a Shanghai Composite 0,13 százalékos csökkenést, a Nikkei 0,11 százalékos emelkedést mutatott.

Az európai részvények ugyanakkor pénteken emelkedtek, ennek hátterében az áll, hogy a kínai gyári tevékenységre vonatkozó gyenge adatok felcsillantották a további politikai ösztönzők nyújtásával kapcsolatos reményeket. Emellett a tovább csökkenő európai infláció is segítette a pozitív befektetői hangulatot.

Növekedés, recesszió, stagfláció? Fotó: Depositphotos
Növekedés, recesszió, stagfláció? Fotó: Depositphotos

A német DAX és a francia CAC 40-es index is 1 százalék körüli pluszban állt a délelőtt végén, míg a londoni FTSE mutatója 0,6 százalékkal emelkedett. A főbb európai szektorok közül a bankok érték el a legnagyobb nyereséget ebben a negyedévben, 6 százalékos emelkedéssel, igaz, ez részben annak volt köszönhető, hogy az amerikai bankcsődök és a Credit Suisse csődje miatt korábban komoly nyomás alá kerültek a területen működő vállalatok részvényei. A leggyengébben pedig a bányászati cégek muzsikáltak a második negyedévben, a szektor vállalatainak értéke 9 százalékkal esett vissza, mivel a fémek legnagyobb fogyasztója, Kína gyengébb gazdasági teljesítménye miatti aggodalmak súlyosan befolyásolták a fémárakat.

Árfolyamok és grafikonok

Ha már a távol-keleti állam szóba került, érdemes kiemelni, hogy a gyengébb kínai termelési adatok kapcsán többen azt várják, egy gazdaságösztönző programról dönthetnek majd Pekingben. A most publikált számok szerint továbbra sem mutat erőt a kínai feldolgozóipar, így a júniusi PMI-adat is 50 pont alatt ragadt, immár zsinórban harmadik hónapja nem tud e szint fölé kerülni az index. Ezzel együtt a nem-feldolgozóipari PMI is tovább gyengült, habár pozitívum, hogy 53,2 pontos eredményével pozitív tartományban tudott maradni. Az esetleges gazdasági stimulusról persze csak találgatások vannak, arról viszont pénteken szivárogtak ki hírek, hogy a kínai központi bank az elmúlt héten felmérést végzett néhány külföldi banknál arról, hogy milyen kamatokat kínálnak ügyfeleiknek a dollárbetétekre. Ennek a háttérben a szakértők szerint az áll, hogy a hatóságok igyekeznek fokozni a jüan leértékelődésének lassítására tett erőfeszítéseiket. Informálisan állítólag a központi bank azt szeretné elérni, hogy a pénzintézetek csökkentsék a dollárbetétekre adott kamatokat.

Az európai tőzsdékhez képest a magyar börze erősen alulteljesítő, hiszen a BUX mínuszban állt délelőtt, az index 50 400 és 50 500 között hintázott. Az irányadó mutató 0,3 százalékos vesztesége nem meglepő abból a szempontból, hogy az indexben óriási súlyú három nagy papír hasonló mértékű veszteséget szenvedett el. A délelőtt végéhez közeledve az OTP 12 035 forint körül forgott, a Molt 2 988 forint körül jegyzik, míg a Richter 8 500 forint alatt állt.

Több fontos hírre érdemes pénteken is figyelni, az alábbiakban összefoglaljuk ezeket.

Csökken az európai infláció, bár még nem lehet hátradőlni

Az euróövezetben júniusban már a harmadik egymást követő hónapban csökkent az infláció, mivel az üzemanyagárak mérséklődtek és az élelmiszerárak emelkedése lelassult - derült ki az előzetes számokból pénteken. Az adat, amely csak minimális csökkenést mutatott az alapinflációban, valószínűleg nem befolyásolta az Európai Központi Bankot (EKB), amely júliusra már a kilencedik egymást követő kamatemelést írta elő, és szeptemberre is tervez egyet.

Az infláció az eurót használó 20 országban a májusi 6,1 százalékról ebben a hónapban 5,5 százalékra csökkent, ami a közgazdászok előrejelzésénél valamivel nagyobb visszaesés, és az Eurostat gyorsbecslése szerint egyedül Németországban volt növekedés. Az energia és élelmiszerek nélküli "maginfláció", amely az EKB döntéshozói szerint jobban jelzi a mögöttes tendenciát, csak kis mértékben csökkent, 6,9-ről 6,8 százalékra mérséklődött.

Hasonlóan a magyarországi folyamatokhoz, az euróövezetben is a szolgáltatások mutatnak továbbra is gyorsulást. Ebben a kategóriában az árnövekedés 5-ről 5,4 százalékra ment fel. Ebben szerepet játszhat az is, hogy az európai munkaerőpiacokon is látszik a feszítettség, és az alacsony munkanélküliség miatti béremelkedések visszaköszönnek a szolgáltatások árazásában. Csütörtökön az EKB ebben a hónapban 22 év óta a legmagasabb szintre emelte a kamatlábakat, mivel előrejelzése szerint az infláció 2025 végéig a 2 százalékos cél felett marad.

Fontos amerikai adat érkezik

A befektetők most az amerikai személyes fogyasztási kiadások (PCE) májusi adataira várnak még. Ez megerősítheti a főbb központi bankárok közelmúltbeli, további kamatemelésekre vonatkozó jelzéseit. Az utóbbi időben az USA-ban egy sor adat, többek között a munkaerőpiacról érkezők, jelezték, hogy a Fed-nek többet kell tennie az infláció megfékezése érdekében. Ennek jegyében csütörtöki beszédében az amerikai jegybankelnök kiemelte, hogy a továbbra is magas infláció miatt a döntéshozóknak az a véleménye, hogy még több kamatemelésre van szükség az Egyesült Államokban. Jerome Powell a magas inflációért elsősorban a továbbra is rendkívül feszes munkaerőpiacot tette felelőssé, nem zárta ki, hogy egymást követő üléseken több kamatemelést is végre kell hajtani, de felvetette az egyszeri "agresszív kamatemelés" lehetőségét is, mely minden bizonnyal 50 bázispontos szigorítást takar.

Gondban van a Nike?

A Nike pénteken valószínűleg reflektorfénybe kerül, miután a sportruházati óriás csütörtökön,v a zárás után borús negyedéves előrejelzést adott közre a bevételekről, azt jósolva, hogy a még mindig magas infláció miatt a fogyasztók visszafogják a kiadásokat Észak-Amerikában, a vállalat legnagyobb piacán.

A Nike részvényei több mint 3 százalékos csökkenéssel kereskedtek a pénteki piaci nyitás előtt, amit indokolhat az a tény, hogy a menedzsment várakozása szerint az első negyedévi bevételek várhatóan stagnálnak majd, miközben az elemzők 6 százalék körüli növekedéssel számoltak. Emellett a vállalat bruttó árrése is számottevően csökkent, amit a Nike a magasabb költségeknek és árleírásoknak, valamint a nettó devizaárfolyamok folyamatos "kedvezőtlen változásainak" tud be.

Ellentétes hatások az olaj piacán

A nyersolaj ára pénteken emelkedett, amit az amerikai olajkészletek nagymértékű csökkenése, valamint a világ legnagyobb nyersolajfogyasztójának számító amerikai gazdaság viszonylag jó teljesítménye táplált. Pénteken délelőtt mind a Brent, mind az amerikai WTI árfolyama 1 százalékkal növekedett. Igaz,v a negyedéves teljesítményeket nézve mindkét olajfajta komoly veszteséget mutat.

Az árupiacokon maradva,v minimális elmozdulás volt csak a földgáz árfolyamában. Az irányadó európai TTF 35 euró/megawattóra körül mozog. Az arany és az ezüst kismértékben gyengült pénteken.

A devizapiacra áttérve megemlíthetjük, hogy a csütörtöki kereskedésben fontos támaszt tört le az euró-dollár árfolyama, miután a vártnál erősebb növekedési adat jött ki az Egyesült Államokban. Az euró gyengülését támogatja a fent említett kedvezőnek mondható inflációs adat is.

A dollár erősödése jellemzően a feltörekvő devizák gyengülésével jár, így van ez most a forint esetében is. Igaz, csak kisebb csökkenést láthatunk, az euróval szemben a keresztárfolyam 371,30 körül mozog.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint pénteken a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG