Az európai tőzsdék szerény pluszban indították a hetet, bár azután a délelőtt nagy részében mínuszban voltak. Ennek az lehet a fő oka, hogy a hétvégén nyilvánosságra került felvételek a valószínűleg az oroszok által elkövetett tömegmészárlásról felerősítették az újabb szankciók veszélyét.
A harci cselekmények pedig hiába csitultak valamelyest, az eddig eléggé jó előrejelzéseket közzétevő nyugati katonai források szerint csak az orosz csapatok átszervezéséről van szó. Felerősödtek az európai orosz energiaszállítások felfüggesztését követelő hangok is. A német és a brit tőzsdeindex 0,2, a francia 0,5 százalékos pluszban van késő délelőtt. Az amerikai határidős indexek is szerény többletet mutatnak.
Felülteljesítő a BUX, a NER-részvények
A magyar tőzsde a hazai választások sokakat meglepő eredményére emelkedéssel reagált, a BUX index 46 ezer pont felett, egy százalék körüli pluszban indított, miközben a varsói mutató inkább stagnált. A romló európai hangulatot követve azonban a magyar részvények is visszább mentek. Jelenleg a BUX 0,4 százalékos plusszal főleg a lengyel indexhez képest felülteljesítő, amely fél százalékkal esik.
Az OTP 0,8, a Mol 0,7 százalékkal megy fel, a Richter viszont 0,8-al esik, a Telekom stagnál. A kormánypárt érdekkörébe tartozó közbeszerzés-huszárok, az Opus három, a 4iG öt százalékkal drágul, de voltak feljebb is a nap elején. (Az Opus az utóbbi hetekben és az idén már sokat drágult.)
Stabilabb a zloty a forintnál – de nem sokkal
A forintnál sem látszik meglepetés-effektus, kissé gyengül, az euró 368,70, ami mintegy 0,3 százalékos, egy forintos emelkedés. Eközben a lengyel és cseh pénzek lényegében nem változnak. A csütörtöki jegybanki aukció hozhat kamatváltozást, egyébként rövid távon inkább a külföldi hatások dominálhatnak a forint piacán.
Az olaj a múlt heti nagyobb esés után stagnál, az európai földgáz ára is hat százalékkal esik.
Gazdasági megsz… kiigazítás várható
“Politikai irányváltásra nem, de gazdasági kiigazításra számítunk, hiszen a költségvetés a gazdasági vezetés szerint is módosításra szorul” – írja az egyik legnagyobb brókercég, az Erste Befektetési Zrt. A hitelminősítők is ezt várják el. Ehhez viszont a költségvetési hiányt csökkenteni kell, pláne a pénzügyminiszter által már jelzett alacsonyabb GDP-növekedés miatt is.
Ugyanakkor a vártnál magasabb infláció segít, hiszen a költségvetés legjelentősebb bevételi forrása a fogyasztást terhelő adó, ami a magasabb inflációs környezetben szintén magasabb. Ráadásul a jelenleg futó célzott támogatások nagy része kifut az év végével.
Összességében a legégetőbb kérdés a gázár, illetve a rezsicsökkentés fenntartása lehet. Ugyanígy a magas alapkamat miatt várható nagy MNB veszteség is – írja a brókercég.
Ennyi volt a mémrészvény-őrület?
Március közepétől feléledni látszott a 2021 eleji mémrészvény-mánia, a GameStop és az AMC papírjai rövid idő alatt 80-100 százalékkal emelkedtek. Amint a grafikonon látszik, pár napja azonban lefelé indultak el. (A 2021-es őrületben egyes, nem túl jó fundamentumokkal, de magas short-állománnyal rendelkező papírokat az egekbe küldtek a kisbefektetők vásárlásai.)
A technológiai papírok szerelmeseinek nagy kedvence, a Tesla is kiemelkedően teljesített nemrég, de stagnálásba váltott át. A cég a hó végén átadta berlini gyárát, ami nem volt meglepő. Valamint részvény-felaprózást és részvényekben fizetendő osztalékot jelentett be, ami viszont némi pozitív meglepetést okozott.
Növekvő Tesla-eladások
A vállalat arról számolt be, hogy az első negyedév során 310 ezer autót szállított le, ami 68 százalékos éves növekedés. A Kínában terjedő koronavírus problémákat okozott a Tesla számára is, hiszen napokra kénytelenek voltak bezárni a sanghaji gyárukat – írja a KBC Equitas. A negyedév során 305 ezer új kocsit gyártott a vállalat.
Maradhatnak az USA-ban a kínai részvények
Jó hangulat uralkodik a hongkongi tőzsdén, miután egyezség születhet Kína és az USA között az audit kérdéskörében – írja az Equilor Befektetési Zrt. Hongkong 1,9 százalékos emelkedésben van, Kína viszont ünnep miatt zárva tart. Kína elmozdítja a legfőbb akadályát annak, hogy az USA hozzáférhessen az amerikai tőzsdén jegyzett kínai társaságok teljes auditjához.
Ezzel egy évtizede érvényben levő szabályozást változtattak meg, mellyel több mint 200 Amerikában is jegyzett kínai cég adatai válhatnak nyilvánossá, így jó eséllyel továbbra is a New Yorki tőzsdén maradhatnak.
Ha nem módosítják az előbb említett jogszabályt, akkor 2024-re kivezettették volna a New Yorkban jegyzett kínai cégeket az amerikai tőzsdéről.
Ez után is jól mehet a Nyomdának
További növekedési potenciált látunk az ANY Nyomda részvényeiben azok után, hogy tavaly a társaság önmagához képest elképesztően nagy profitot ért el – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja.
Bár idén a profit a 2021-es rekord évet követően lefeleződhet, hosszabb távon korábbi előrejelzésünkhöz képest magasabb nyereséggel számolunk. Az elmúlt időszakban látott fejlemények magabiztossággal töltenek el ugyanis bennünket, hogy jó úton halad a menedzsment.
A brókercég 12 havi célárát a korábbi 1700 forintról 2000 forintra emelte, közben a papír ma már 1755 forint. Történelmi maximuma március végén 1800 volt.
Száguldó kriptóüdvöskék
A kriptodevizák árfolyama ma stagnál, egy hét alatt pedig a bitcoin egy százalékot veszített, az ether viszont néggyel ment fel. Elég nagy emelkedést mutattak viszont az Ethereum-rendszer – blue chipeknek is nevezett – főbb riválisai. A solana hét nap alatt 28, a terra 22, az avalanche nyolc, a near protocol 25 százalékkal drágult.
A kibocsátott összes bitcoin mennyisége a napokban elérte a 19 milliót – már csak kétmillió maradt hátra, az is több mint 110 évre elosztva kerül majd forgalomba.
Magas infláció idején egy deflációs pénz?
Az Ethereum-rendszer nyáron bevezetendő új “monetáris politikájával” jelentősen, körülbelül tizedére csökken majd az új etherek (éterek) keletkezési üteme, eközben az “égetés” szabályrendszere nem változik. (A forgalmi díjak egy részét tavaly nyár óta megsemmisítik, amivel az etherek mennyisége csökken.) Mindez pedig azt jelenti, hogy az Ethereum tartósan deflációssá válhat – írja Szabó Dávid, a Decent Investments portófóliókezelője.
A kriptós közösség azért is lelkes a Bitcointól, mert a kínálata maximálva van. Ezért gyakran “sound money”-nak, vagyis szilárd pénznek hívják. Az Ethereum lesz az “ultra sound” pénz, amelynek összmennyisége még csökken is.
A letétbe helyezett éterek “nominális hozama” nyártól 7-10 százalék körül alakulhat, de közben az Ethereumban 1-2 százalékos “defláció” is várható, így “reálértelemben” már 8-12 százalékos hozamra számíthatunk – véli a szakember.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.