Március 31-én éjfélkor jogilag egyesült a Magyar Bankholding Zrt. két tagbankja, a Budapest Bank (BB) és az MKB Bank. A BB beolvadt az MKB-ba, mely alaptőkéje 311,3 milliárd forintra emelkedett - tette közzé utóbbi a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
Az egyesült hitelintézet átmenetileg MKB Bank Nyrt. néven működik tovább. Ezzel újabb mérföldkőhöz érkezett a Magyar Bankholding által irányított hármas bankfúzió, amelynek célja, hogy a Budapest Bank, az MKB Bank, valamint a Takarékbank – később, 2023 májusáig az erre vonatkozó döntések meghozatalát és hatósági engedélyek megszerzését, továbbá egyéb feltételek megvalósulását követően – az integrációjával várható mérlegfőösszegét tekintve Magyarország második legnagyobb, és a digitalizációban is élenjáró univerzális nagybankját hozzák létre.
Most az MKB Bank a fúziós folyamat őt érintő aktuális lépéseit tárta a nyilvánosság elé. Ezek közül a legfontosabbak:
- A közgyűlése felhatalmazása alapján a Takarékbank Igazgatósága úgy határozott, hogy a Takarékbank alaptőkéjét 86,7 milliárd forinttal, 186,96 milliárdra felemeli, törzsrészvények zártkörű forgalombahozatalával, melyeket az MKB vett át. Emellett Takarékbank-részvényeket is megszerzett, amelyek révén a bankban meglévő részesedése 85,72 százalékot tesz ki.
- Az MKB Bank vagy az általa kijelölt leányvállalata legkésőbb 2022. október 31-éig megszerzi a Magyar Posta tulajdonában álló, a Takarékbank által kibocsátott, 17,71 milliárd forint össznévértékű és kibocsátási értékű, „A” sorozatú dematerializált törzsrészvényét, mely a szerződés aláírásának időpontjában a Takarékbank alaptőkéjének 17,66 százalékát testesítette meg.
- A Takarékbank április 1-jén kilépett az integrált hitelintézetek kötelező intézményvédelmi szervezetéből, az Integrációs Szervezetből (korábbi ismertebb nevén a SZHISZ-ből).
- A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Magyar Bankholding kérésére március 8-án visszavonta a 2020. június 12-ei határozatában a holding részére kiadott, pénzügyi holding társaságként történő működés végzésére jogosító engedélyét, 2022. április 29-ei hatállyal. Ehelyett az MNB új, később meghozandó határozata alapján várhatóan az MKB Bank veheti át a bankcsoport feletti rányítási funkciót.
- Az MKB Bank a Budapest Bank, valamint a Magyar Takarék Bankholding Zrt. MKB-ba való beolvadására, valamint a fent részletezett tranzakciókra tekintettel egy sor társaságban közvetlen, illetve közvetett, legalább 10 százalékos részesedést szerzett (lásd táblázatunkat).