A főbb nyugat-európai részvényindexek hétfőn délelőtt 0,5-0,7 százalékos nyereséget mutattak, és az amerikai határidős mutatók is hasonlóan jól néznek ki. A befektetők az “európai regionális inflációs adatokat emésztették” a sajtó szerint.
Németország legnépesebb tartományában, Észak-Rajna-Vesztfáliában például októberben éves szinten 3,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ami az előző havi 4,2 százalékhoz képest jelentős csökkenés. A spanyolországi adat pedig 3,5 százalék volt, elmaradt a várt 3,8-tól.
Eseménydús hét várható. A piaci szereplők a Bank of Japan, a Bank of England és legfőképpen az amerikai Federal Reserve kamatdöntéseit várják, iránymutatást keresve a jövőbeli kamatokkal kapcsolatban. Múlt hét végén főleg a vártnál erősebb amerikai gazdaságot jelző GDP-adat kedvetleníthette el a befektetőket, de úgy látszik, a hatása nem sokáig tartott. A héten fontos gazdasági adatok érkeznek Kínából is, és gyorsjelentések, amelyek közül különösen az Apple lehet lényeges.
Egy forinttal olcsóbb az euró
A magyar BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, a Mol 0,4, a Richter 0,6 és a Telekom 0,2 százalékos emelkedése mellett. Az OTP stagnál, a 4iG 1,3 százalékkal megy fel.
A forint határozottan erősödik, az euró 382,60, több mint egy forinttal olcsóbb a péntek estinél. Az európai földgáz több mint négy százalékkal drágul, de legalább az olaj süllyed, 1,3 százalékkal. A dollár valamelyest gyengül, ami segíteni szokott a feltörekvő piaci devizáknak.
A héten nem érkezik igazán fontos hazai adat, így leginkább a nemzetközi események, valamint az uniós pénzekkel kapcsolatos fejlemények dominálhatják a piacot – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az orosz jegybank a várt duplájával, 13-ról 15 százalékra emelte fel az alapkamatot, meglepve ezzel a piacot.
2000 dollár felett az arany
Átlépte a 2000 dollárt az arany ára, az árfolyam az Erste Befektetési Zrt. szerint főleg a “közel-keleti geopolitikai helyzet miatt emelkedett”, mivel a befektetők egy része a konfliktus rosszabbodására számít.
Az arany már kilenc százalékkal van magasabb szinten az október 7-i események óta.
Az amerikai kötvények és a svájci frank mellett a legnagyobb mértékben dráguló eszköz volt a piacon. A befektetők figyelik az amerikai pénzügyminisztérium kibocsátási terveit és a Fed szerdai kamatlépését is. A várakozások szerint az amerikai kormány növelni fogja az állampapír-kibocsátás mértékét, hogy finanszírozni tudja a növekvő költségvetési hiányt.
A kötvényhozam az arany ellensége
A múlt héten áttörte a kétezer dolláros szintet az arany árfolyama, de ma már inkább kisebb gyengülés figyelhető meg a KBC Equitas szerint.
Ráadásul az RSI alapján is mintha kissé túlvetté vált volna az arany.
Az elmúlt három hét során nagymértékű és gyors javulás játszódott le, vele az ezüst is emelkedéssel próbálkozott. A magas kötvényhozamok azonban továbbra is gátat szabhatnak a stabil emelkedés előtt a brókercég szerint, “illetve az erős dollár sem túl kedvező a nemesfémek számára”.
Másfél éves csúcson a bitcoin
A bitcoin a múlt héten egyelőre hiába ostromolta meg a 35 ezer dolláros határt, de így is majdnem másfél éves csúcsok körül tartózkodik (jelenleg 34 600 dollár). Az ether lemaradó, 1820 dollárnál jár, kevésbé ment fel az utóbbi hetekben. Egyre több jele van annak, hogy a kriptovaluták medvepiaca véget ért, az első számú kriptovaluta ára több mint kétszerese a 2022 végi mélypontoknak.
Vegyek-e bitcoint?
Egyes, a bitcoin-vásárlásra vonatkozó Google-keresések száma az USA-ban mintegy 250 százalékkal ugrott meg egy felmérés szerint. A “buy bitcoin” (bitcoin vásárlás) lekérdezés az Egyesült Királyságban pedig 826 százalékkal ugrott meg az elmúlt héten.
Egyes specifikus keresések száma, mint “tudok-e Bitcoint vásárolni a Fidelityn?”, több mint 3100 százalékkal nőtt. Ezek a jelek arra utalnak, hogy meredeken nő a lakosság érdeklődése a kriptovaluták iránt.
Fordulópont Kínában
A China Evergrande Group, a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője hétfőn sorsdöntő pillanat előtt áll, a hitelezők felszámolási kérelméről szóló bírósági meghallgatás lesz. A hongkongi legfelsőbb bíróság előtt a cégnek konkrét szerkezetátalakítási eredményeket kell bemutatnia, hogy elkerülje a véget – írta a Bloomberg. A cég mintegy 327 milliárd dollár kötelezettséggel rendelkezik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.