(Fotó: Pixabay) |
Izgalmas tőzsdenap ez a mai, az alaphangulatot néhány pazar amerikai gyorsjelentés adta meg, megint dőlnek az indexrekordok. Az Amazon jó eredményeinek köszönhetően 12 százalékkal emelkedik, a Microsoft héttel, az Alphabet (Google) plusza pedig hat százalék körüli. A Nasdaq technológiai tőzsde vezető indexe 1,8 százalékos pluszban van, ekkora napon belüli emelkedésre legalább a tavaly novemberi elnökválasztás óta nem volt példa.
Az amerikai GDP-adat is jobb lett a vártnál, az általánosabb S&P 500 tőzsdeindex is 0,8 százalékkal ment fel. A Dow Jones ipari átlag van lemaradva, csak 0,1 százalékkal tud erősödni, ennek főleg a Merck gyógyszergyár és a Chevron olajmulti lehet az oka. (Ebben az indexben csak 30 papír van, így egy-két cég jobban befolyásolja az értékét.)
Spanyol, olasz para
Európában is fantasztikus volt a hangulat, ott is dőlnek az indexrekordok, amit támogatott a gyengülő euró is. A német DAX 0,7, a francia CAC 0,8, a brit FTSE 100 pedig 0,3 százalékkal ment fel. A katalán-spanyol feszültség viszont fokozódott, a katalánok kikiáltották függetlenségüket, a spanyol kormány megvonta az önrendelkezést, nyilván folytatása következik. A spanyol index 1,4 százalékkal esett, az olasz 0,6-al.
A BUX index a nap elején mínuszban, közepén szerény, 0,1 százalék körüli pluszban, a végén megint 0,6 százalékos mínuszban volt. Az előző napi szép emelkedés és rekord után, amikor kis híján megugrotta a 40 ezer pontot is (az OTP pedig végre túllépte 2007-es csúcsát), persze egy kis korrekció nem meglepő.
Ugrik az Opus
Az OTP most 10 930-on, 0,3 százalékos pluszban végzett, de tegnap nap közben volt ennél jóval feljebb is. A Mol pluszból 1,3 százalékos mínuszba esett, 3211-re. A Richter 1,8 százalékkal 6605-re zuhant. A Telekom egyetlen forinttal 470-re gyengült.
A 310 forinton tőkét emelő Opus 11 százalékkal 349-re ugrott, vezetője reggel a Trend FM-nek azt mondta, a 310-es ár nem a részvénytőke hígítása, mert jóval magasabb, mint a jogszabályi minimum. A forint nap közben gyengült, 311,70 is volt az euró, estére azonban visszatért 310,60-ra, az előző esti szintre.
Mitől furcsa az euró?
A piac furcsán emészti az EKB csütörtöki intézkedését, amikor felére csökkentették a 60 milliárdos havi eszközvásárlási keretet. Annak ellenére, hogy ez állítólag megfelelt a piaci várakozásoknak, az euró ma is fél százalékkal gyengült a dollárhoz képest. John Hardy, a Saxo Bank devizapiaci stratégája szerint „a galambjellegű meglepetés az lehetett, hogy Draghi jelzése szerint a kötvényvásárlás nem feltétlenül ér véget jövő szeptemberben, és nem kizárt, hogy az EKB bejelent valamilyen puhítást a következő hónapokban”.
Az euró hirtelen gyengülése szerinte két okra vezethető vissza: az egyik az eurón lévő profitrealizálási nyomás, ami már az EKB ülés előtt megfigyelhető volt. A másik pedig az általános környezet, különösen az egyre erősödő várakozások az Egyesült Államok monetáris politikájával kapcsolatban.
Emelték a Mol-stopot
A KBC Equitas elemzése pozitív a Mollal kapcsolatban, azt várja, hogy a Mol jövő pénteken közel 13 százalékos (CCS, tisztított) EBITDA növekedésről számol majd be harmadik negyedéves gyorsjelentésében. A korábbi vételi javaslatuk azonban már 25 százalékos pluszban van, és így a stop-losst 2700 forintra emelik a korábbi 2575 forintról.
A Mattel játékgyártó bevétele durván visszaesett, például a babák (Barbie) csökkenő eladásai miatt, és az osztalékfizetést is szüneteltetik. A papír 15 százalékkal zuhant. A Tesla termeléséről megint rossz hír jött, a Model 3 alkatrészeinek megrendelését állítólag visszanyeste egy tajvani beszállítónál (Hota). A részvény két százalékos mínuszban is volt.
Két éves csúcson az olajár
Az olaj valósággal robbant ma, másfél-két százalékkal, a Brent például 2015 nyara óta nem volt ilyen magasan, 60 dollár felett. A WTI 53,7, a Brent 60,1 dollár körül jár. Az olajár emelkedésének számos oka lehet, mint a tegnapi jó készletadat, vagy az, hogy attól tartanak, lejáró törlesztési kötelezettségei és kifizetetlen számlái miatt Venezuela kevesebb mint 24 órán belül bedőlhet. (Az olajár-emelkedés valahogy benne volt a levegőben, további okokat pár napja itt soroltunk fel, olajipari befektetésekről itt írtunk.)
Paritáson a svájci frank
Paritáson, azaz 1:1-nél a svájci frank és a dollár keresztárfolyama – erre utoljára májusban volt példa. A napokban sokat erősödött a dollár, de gyengülgetett a frank.
Európában a vesztesek közé a spanyol, olasz, német bankok iratkoztak fel elsősorban. A nyertesek főleg autógyárak, mint a Volkswagen vagy a Daimler. Az Alphabet (Google) a mai emelkedéssel 700 milliárd dollárnál is többet ér, 717 milliárd körül, bár az Apple 813 milliárdját még nem éri utol – írta a Telebörse német oldal.