Ma 326,30 is volt az euró árfolyama, ami május vége óta nem látott érték. Míg márciusban rövid időre 312,60-ra is lesüllyedt az árfolyam, most újra inkább gyengülő pályán van. Az utóbbi egy év nagyobb részét 320 felett töltötte az euró.
Az Equilor Befektetési hírlevele szerint az EUR/HUF trendje semleges, a volatilitása (az árfolyam ingadozása) közepes. “Újabb lendületet vett a forint gyengülése, hamarosan elérhető lehet a 327,50-nél húzódó, fontos ellenállási szint, ahol megtorpanhat a mozgás, és némi korrekció indulhat. Ezt követően sem számítunk azonban érdemi fordulatra, a 324-325-ös tartományban újabb euróvételi lehetőség adódhat” – írták délelőtt.
Az Erste Befektetési is hasonló helyen várja az árfolyam megállását. “Újabb gyengülési hullám bontakozott ki a forint háza táján, 322 forint közeléből indulva egy hét alatt 326 forint közelébe emelkedett az EUR/HUF kurzus. A technikai kép alapján ezzel nincs még vége az emelkedésnek, ugyanis 327,6 forintig nyitva az út” – írták.
Powell beszélt
Tovább hasít felfelé az EUR/HUF kurzus, miután tegnap áttörte a 325 forintos technikai szintet – írja a brókercég. “Ezzel megnyílt az út a 327,6 forintos ellenállásig, ha ez elesne, akkor a 330-at célozhatná meg az árfolyam” – kommentálták.
Jerome Powell kongresszusi meghallgatásától azt várták, hogy “amennyiben a Fed elnöke célzást tesz arra, hogy a következő ülésen támogatna egy esetleges kamatcsökkentést, az gyengítheti a dollárt, míg ha ez elmarad, az további dollárerősödéssel járhat”. Powell végül “galamblelkű” volt, és megtette a várt utalást, erről itt írtunk. Ez emelkedést okozott az amerikai részvénypiacon, de Európában nem.
Nem segített az inflációs adat
A KBC Equitas azt emelte ki reggel, hogy kedden inflációs adat érkezett, “3,4 százalékos lett a júniusi infláció Magyarországon, ami a vártnál minimálisan gyengébb lett, csökkent tehát az inflációs nyomás a májusi 3,9 százalék után. A forint ezzel együtt nem kapott erőre, a reggeli 325 alatti szintekről enyhén ugyan, de 325 fölé gyengült az euróval szemben, ma reggel pedig már 326 közelében jár” – írták.
Amin a grafikonon látható, az euró/forint (zöld vonal) mostanában az euró/zloty árfolyamával eléggé együtt mozgott. Jóval kisebb a hasonlóság a román lejjel vagy a cseh koronával. Néha a török lírához is szokták hasonlítani, de az a magas infláció miatt rohamosan leértékelődik.
Gyengülésre ítélve?
Alapkezelők, pénzügyi elemzők körében eléggé gyakori az a nézet, hogy az MNB laza monetáris politikája – az alacsony kamatszint – miatt a forint lassú leértékelődésre van ítélve. Mások szerint viszont a lakossági állampapírok megemelt kamata, az új “szuperállampapír” viszont már egyfajta monetáris szigorítást jelent. Csak nem a jegybank hajtotta végre, hanem az Államadósság-kezelő Központ.