Ma délután még úgy tűnt, nem lesz meg a szükséges többsége Donald Trumpnak a Képviselőházban az egészségügyi reformja keresztülviteléhez. Pedig erre az esetre megfenyegette a párttársait, hogy akkor marad az eredeti rendszer, az Obamacare. Vannak, akik szerint ezt nem is nagyon bánná, mert az amerikaiak többsége az Obamacare mellett van.
A szavazást mégis amiatt kísérik kiemelt figyelemmel a tőzsdék, mert az előrevetítheti egyéb reformok, mint az adócsökkentés vagy a dereguláció, az infrastrukturális beruházások sikerét vagy kudarcát is. Márpedig az amerikai tőzsdék hónapok óta ezen reformok bűvöletében emelkednek. A szavazást csütörtökön este péntekre halasztották.
Száguld az Infineon, a Micron
Érkezett egy kedvező európai és egy kedvezőtlen amerikai makroadat, ezek azonban nem sok vizet zavartak. Ma inkább az USA tőzsdéi emelkednek és az európaiak többnyire csökkennek, kivéve a német DAX indexet, amely 0,2 százalékkal felfelé tudott menni. A DAX-ot főleg a 9 százalékkal száguldó Infineon húzta fel, amely optimista prognózist közölt a második félévre. A francia, brit, holland, belga indexek 0,1-0,3 százalékkal csökkentek ma.
Az USA-ban a technológia járt az élen, a Micron 9, a Tesla 2,5 százalékos pluszban van, a Nasdaq indexe 0,6 százalékkal emelkedik. Az S&P 500 0,3, a Dow Jones 0,1 százalékkal ment feljebb. A Fed egész sor vezetője is nyilatkozott mostanában, ezeket az információkat is próbálják kielemezni, megemészteni. A júniusi kamatemelés valószínűsége a piac szerint jelenleg 50 százalék körüli.
Négyből kettő esett
Itthon a BUX index a nap nagy részében ígéretes pluszban járt, ám a végére lekonyult a görbe, és 0,1 százalékkal esett. Két papír fel, kettő lefelé ment, de az OTP mutatott leginkább érdekes irányváltásokat. Plusz-mínusz-plusz-mínusz volt az ábra, végül 0,3 százalékos eséssel 8275 forinton zárt. A Mol 0,9 százalékkal 20 430 forintra süllyedt, a Richter 0,7 százalékkal 6479-re, a Telekom 0,6 százalékkal 489 forintra emelkedett.
A forint gyengült, az euró újra átlépte a 310 forintos határt, már egy forinttal drágább a csütörtökinél, 310,30. Pedig a lengyel, román, török devizák erősödni tudtak. Az olajárak ma nem változtak érdemben, a piac az OPEC következő lépését találgatja.
Zavar van az erőben
„Nagy zavar van az erőben. Legalább is ezt egyre jobban érezni az OPEC vezetők nyilatkozataiban” – írta Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. energiaipari elemzője. A piac szerint egyre inkább szükség lenne a november 30-ig megegyezés meghosszabbítására, mivel a globális nyersolaj-készletek nem csökkennek. Ennek két oka van: egyrészt a januári vágás előtt az OPEC felfuttatta a termelést. Másrészt az Egyesült Államok palaolaj-termelői magyon felfuttatták a termelést. „Kíváncsian várjuk tehát a májust, hogy sikerül-e másodszor is a szaúdiaknak összehozni a 'partit', ami visszalendítheti 50 dollár fölé a WTI árát” - írja az elemző.
Osztalékmeglepetés a Richtertől
Gyorsan magára talált az OTP a KBC Equitas szerint. „Nem alakult túl szépen február vége óta az OTP technikai képe, 9400 forintról lefordulva elesett az 50 napos mozgóátlag, és az emelkedő trendcsatorna is” - írják. A héten ráadásul a Groupama egy jelentős részvénycsomagtól vált meg 5 százalékos diszkonttal. A kezdeti gyengülésből azonban hamar magához tért az OTP, ez pedig akár a korrekció végét is jelenthetné.
Meglepett bennünket a Richter, s valószínűleg a piacot is – írja az Erste. A ma megjelent közgyűlési meghívójában 106 forintos osztalékra tett javaslatot, amely a szokásos 25 százaléktól eltérően a tavalyi eredmény mintegy egyharmadára rúg.” Ugyan a lépés pozitív meglepetés, de az osztalékhozam így is csak 1,6 százalék, azaz olyan nagyon örülnünk nem kell” - teszik hozzá.