Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Alacsony forgalom mellett ugyan, de szépen emelkednek az indexek a nyugati tőzsdéken. A Mol húzta fel a BUX-ot, az OTP nem igazán tudta, merre menjen, a forint gyengült kissé. A Tesla-modellek megbízhatóságát egy amerikai fogyasztóvédelmi szervezet csúnyán lepontozta a tulajdonosok jelzései alapján. De a papír csak száguld.
Ma is, mint tegnap, csendes, alacsony forgalmú kerekedés volt a világ tőzsdéin az amerikai ünnepek miatt. Európában a Stoxx 600 index 0,4 százalékkal emelkedett. A rövidített amerikai kereskedés vége felé az S&P 500 0,2, a technológiaik részvényeket tartalmazó Nasdaq 100 pedig 0,9 százalékkal megy fel. A tőzsdéket állítólag már a jövő év második felére várt gazdasági növekedés lelkesíti.
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal ment fel, amit főleg a Mol 1,7 százalékos emelkedése okozott. Az OTP szerény mínusz és kis plusz között ingadozott egész nap, végül 0,2 százalékkal feljebb zárt. A Richter 1,2 százalékkal felfelé, a Telekom hasonló mértékben lefelé mozdult el. A forint kissé gyengült, az euró 361,60 forintba kerül.
Az utóbbi hónapokban gyengélkedő arany ma becsúszott 1800 dollár alá, 1,3 százalékkal esik. Az ezüst pedig a 23 dolláros szintet törte át, és 3,3 százalékkal zuhan. A palládium viszont 3,5 százalékkal emelkedik, és a platina is alig változik (mindkettő főleg az autóiparban használatos).
Antitest-terápia repíti a részvényt
A Sorrento Therape gyógyszercég árfolyama 16 százalékkal ment fel ma, mivel a koronavírus-ellenanyag kifejlesztésére nyújtott állami támogatásokat helyeztek neki kilátásba. A cég állítólag 34 millió dollárt kap az amerikai hadsereg fejlesztési osztályától (Darpa). Az antitesteket vakcinaként vagy gyógyszerként kívánják használni a Covid-19 betegek kezelésére.
Tesla (Pixabay)
Lehúzták a Teslát, vita a VW-nél
Megállíthatatlan a Tesla, ma is 2,6 százalékkal megy fel, de volt a nap elején még feljebb, 598,77 dollár is. Pedig rossz hírek is érkeznek a cégről, a Consumer Reports fogyasztóvédelmi szervezet nem túl jó értékelést adott a modelljeiről, főleg az Y-ról. A Tesla 26 modell közül a szervezet megbízhatósági listáján a 25. helyre került, két hellyel hátrébb, mint legutóbb.
Délelőtt még arról írtunk, hogy a Ford és a Volkswagen is új elektromos modellt tervez, az utóbbi valóságos népautó lehet 20 ezer eurós kezdő árával. Délután viszont már arról cikkezett a német sajtó, hogy a Volkswagen-csoport vezére, Herbert Diess szerződés-hosszabbításért lobbizik a nagyrészvényeseknél. Ám nem mindenki ért ezzel egyet, vita van róla. A Volkswagen elsőbbségi részvénye 1,9 százalékkal esett ma.
Az amerikai nyugdíjpénz hajtja a tőzsdét
A sok éves tapasztalat alapján Amerika nélkül nincsen élet a részvénypiacokon – írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele.
Ez idén sincsen másképpen. Ma ugyan lesz rövidített kereskedés, de a hálaadási ünnepek miatt gyakorlatilag olyan, mintha zárva lennének a tőzsdék. Ez a hatalmas különbség a világ és az USA között abból adódhat, hogy nagyon erős öngondoskodó nyugdíjrendszer van az Egyesült Államokban. Gyakorlatilag minden aktív korú ember kapcsolatba kerül a tőzsdével. Megy a jövedelem egy része valamelyik alapba. Ezzel nem is szoktak rosszul járni, hiszen az amerikai tőzsdék hosszútávon messze megverik az inflációt, azaz elég komoly reálhozamra tesznek szert a leendő nyugdíjasok.
A japán Nikkei 225 részvényindex mintegy 29 éves csúcsra érkezett a híradások szerint. Ez ugyan igaz, de azt sem árt hozzátenni, hogy ezzel borzasztóan le van maradva a többi indextől. Amint az ábrán látható, az amerikai S&P 500 index több mint 1000 százalékot emelkedett 1990 vége óta (vagyis 11-szeresére ment fel), a német DAX pedig 700 százalékot.
A japán Nikkei 225, a német DAX és az amerikai S&P 500 indexek (Tradingview.com)
A tényleges hozam még szebb, az S&P 500 ugyanis nem tartalmazza az osztalékok kifizetésének hozamnövelő hatását. Azzal együtt az amerikai részvénypiac hozama még több. Igaz, az osztalékot nem tartalmazza a Nikkei 225 sem. Míg az osztalékokkal számolt Nikkei 225 Total Return index 44 ezer pont, a “sima” index 26 700-hoz közelít. A japán részvénypiac teljesítménye így valójában nem nulla volt 29 év alatt, hanem, ha csak szerényen is, de pozitív.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Nem találják az irányt ma a tőzsdék az amerikai szünnap előtt, a hagyományos szektorok részvényei inkább süllyednek, a technológiai papírok viszont emelkednek New Yorkban. Európában is vegyes képet mutatnak az indexek, a BUX is alig változott. Elon Musk az Európaiaknak szánt kompakt Teslát tervez, Buffett pedig valami nagy dobásra készül.
A hétfői rekordok után kedden enyhe visszaesés volt a tőzsdéken, amit részben a romló járványhelyzettel, részben az amerikaiak csökkent fogyasztási kedvével magyaráznak. Budapesten minimális plusz jött össze, amit a Mol ugrása okozott. A forint viszont nagyot gyengült, a 362 forintos szintet is érintette az euró. Száguld a bitcoin, jelent a Nio.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén.