Ma is, mint tegnap, csendes, alacsony forgalmú kerekedés volt a világ tőzsdéin az amerikai ünnepek miatt. Európában a Stoxx 600 index 0,4 százalékkal emelkedett. A rövidített amerikai kereskedés vége felé az S&P 500 0,2, a technológiaik részvényeket tartalmazó Nasdaq 100 pedig 0,9 százalékkal megy fel. A tőzsdéket állítólag már a jövő év második felére várt gazdasági növekedés lelkesíti.
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal ment fel, amit főleg a Mol 1,7 százalékos emelkedése okozott. Az OTP szerény mínusz és kis plusz között ingadozott egész nap, végül 0,2 százalékkal feljebb zárt. A Richter 1,2 százalékkal felfelé, a Telekom hasonló mértékben lefelé mozdult el. A forint kissé gyengült, az euró 361,60 forintba kerül.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az utóbbi hónapokban gyengélkedő arany ma becsúszott 1800 dollár alá, 1,3 százalékkal esik. Az ezüst pedig a 23 dolláros szintet törte át, és 3,3 százalékkal zuhan. A palládium viszont 3,5 százalékkal emelkedik, és a platina is alig változik (mindkettő főleg az autóiparban használatos).
Antitest-terápia repíti a részvényt
A Sorrento Therape gyógyszercég árfolyama 16 százalékkal ment fel ma, mivel a koronavírus-ellenanyag kifejlesztésére nyújtott állami támogatásokat helyeztek neki kilátásba. A cég állítólag 34 millió dollárt kap az amerikai hadsereg fejlesztési osztályától (Darpa). Az antitesteket vakcinaként vagy gyógyszerként kívánják használni a Covid-19 betegek kezelésére.
Lehúzták a Teslát, vita a VW-nél
Megállíthatatlan a Tesla, ma is 2,6 százalékkal megy fel, de volt a nap elején még feljebb, 598,77 dollár is. Pedig rossz hírek is érkeznek a cégről, a Consumer Reports fogyasztóvédelmi szervezet nem túl jó értékelést adott a modelljeiről, főleg az Y-ról. A Tesla 26 modell közül a szervezet megbízhatósági listáján a 25. helyre került, két hellyel hátrébb, mint legutóbb.
Délelőtt még arról írtunk, hogy a Ford és a Volkswagen is új elektromos modellt tervez, az utóbbi valóságos népautó lehet 20 ezer eurós kezdő árával. Délután viszont már arról cikkezett a német sajtó, hogy a Volkswagen-csoport vezére, Herbert Diess szerződés-hosszabbításért lobbizik a nagyrészvényeseknél. Ám nem mindenki ért ezzel egyet, vita van róla. A Volkswagen elsőbbségi részvénye 1,9 százalékkal esett ma.
Az amerikai nyugdíjpénz hajtja a tőzsdét
A sok éves tapasztalat alapján Amerika nélkül nincsen élet a részvénypiacokon – írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele.
Ez idén sincsen másképpen. Ma ugyan lesz rövidített kereskedés, de a hálaadási ünnepek miatt gyakorlatilag olyan, mintha zárva lennének a tőzsdék. Ez a hatalmas különbség a világ és az USA között abból adódhat, hogy nagyon erős öngondoskodó nyugdíjrendszer van az Egyesült Államokban. Gyakorlatilag minden aktív korú ember kapcsolatba kerül a tőzsdével. Megy a jövedelem egy része valamelyik alapba. Ezzel nem is szoktak rosszul járni, hiszen az amerikai tőzsdék hosszútávon messze megverik az inflációt, azaz elég komoly reálhozamra tesznek szert a leendő nyugdíjasok.
29 éves csúcson a japán tőzsde?
A japán Nikkei 225 részvényindex mintegy 29 éves csúcsra érkezett a híradások szerint. Ez ugyan igaz, de azt sem árt hozzátenni, hogy ezzel borzasztóan le van maradva a többi indextől. Amint az ábrán látható, az amerikai S&P 500 index több mint 1000 százalékot emelkedett 1990 vége óta (vagyis 11-szeresére ment fel), a német DAX pedig 700 százalékot.
(Ábra forrása: Tradingview.com)
A tényleges hozam még szebb, az S&P 500 ugyanis nem tartalmazza az osztalékok kifizetésének hozamnövelő hatását. Azzal együtt az amerikai részvénypiac hozama még több. Igaz, az osztalékot nem tartalmazza a Nikkei 225 sem. Míg az osztalékokkal számolt Nikkei 225 Total Return index 44 ezer pont, a “sima” index 26 700-hoz közelít. A japán részvénypiac teljesítménye így valójában nem nulla volt 29 év alatt, hanem, ha csak szerényen is, de pozitív.