7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Szerény pluszban vannak az európai tőzsdék, itthon a Richter és a Mol tud emelkedni. A Ford és a Volkswagen is új elektromos modellt tervez, az utóbbi valóságos népautó lehet 20 ezer eurós kezdő árával. Az Apple és a Foxconn elköltözteti a gyártást Kínából, a Tesla viszont újabb gyárat kezd építeni ugyanott.

A főbb nyugat-európai indexek 0,1-0,4 százalékos pluszban vannak, de a londoni mutató 0,6 százalékos esése kilóg a sorból. A tegnapi hálaadás és a mai fekete péntek miatt a forgalom csekély, az ármozgások visszafogottabbak. (Ma New Yorkban már lesz kereskedés, de rövidített.)

Itthon a BUX index 0,4 százalékos pluszban van, amit főleg a Richter 1,2 százalékos emelkedése hajt. Az OTP 0,1, a Telekom 0,6 százalékkal süllyed, a Mol 0,5 százalékkal drágul. A forint kissé gyengül, az euró 361,40. (Lásd még: Eladta szlovák leánybankját az OTP.)

Mennyit ér a Magyar Telekom?

A Goldman Sachs 456 forintra emelte a Magyar Telekom célárát a KBC Equitas szerint.

A korábbi célárhoz képest mindössze hat forint volt a módosítás, és továbbra is semleges ajánlást fogalmazott meg a bank. A célár 17,5 százalékkal magasabb a tegnapi záróárnál, viszont még mindig alacsonyabb, mint az elemzői konszenzus szerinti 483 forintos célár.

Zűrök Európában

Nincs előrelépés az európai gazdaságsegítő csomag ügyében, él a magyar-lengyel vétó. Philip Lane, az EKB közgazdásza a további lazításra utaló nyilatkozatot tett, de erre a piac nem reagált, nem tartalmazott érdemleges újdonságot. A skótok megint népszavazást emlegetnek, miközben a Brexit-tárgyalások kritikus szakaszban vannak. Nagy-Britanniában pedig gondok vannak a költségvetés kiegyensúlyozásával – derül ki a Bloomberg.com hírleveléből.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

A járvány több országban a lezárások ellenére sem igazán csitul, jó esetben nem gyorsul tovább a terjedése. Németországban például elérte az egymilliót az eddig detektált koronavírus-fertőzések száma, és naponta húszezer fő körüli új fertőzöttet regisztrálnak. Itthon pedig megdőlt a napi halálozási rekord. Újrateszteli a vakcináját az AstraZeneca, hogy eloszlassa a kételyeket – kiderült ugyanis, hogy egy hiba miatt mutathatott 90 százalékos hatékonyságot az előző mérés.

Mi történik az olajjal?

Az olaj árfolyama csak első pillantásra ellentmondásos, a WTI másfél százalékkal esik (45,0 dollár), a Brent 0,1 százalékkal emelkedik (47,8 dollár körül). Valójában a két olajfajta tegnapi kereskedése nem egyszerre zárult, és a Brent éjjel már esett. A következő okokat jelöli meg az olaj gyengülésére a Reuters és az Erste Befektetési Zrt.:

  • Az AstraZeneca oltásával kapcsolatos, újonnan felmerült probléma.
  • Gyenge makroadatok, például az amerikai munkanélküliek növekvő száma. A német GfK rossz fogyasztói bizalomindexe.
  • Európában több ország a korábbinál szigorúbb karatén-szabályokat hirdetett meg.
  • A hétfőn kezdődő OPEC+ csúcs jelentette bizonytalanság, a tagok közötti ellentét, elsősorban Irak és az Egyesült Arab Emirátusok különállása.
  • A líbiai termelés felfutása.
  • Hatmillió amerikai hagyta figyelmen kívül az amerikai járványügyi hatóság figyelmeztetését, és szállt repülőre a hálaadás előtti napokban.

Az OPEC-csúcs persze a javulás ígéretét is rejti, de ez a várakozás az utóbbi időben már beépülhetett az árfolyamokba. Nagy szerepe volt abban, hogy az olaj ára nemrég nyolc hónapos csúcsra emelkedett.

Elektromos Ford készül Kölnben?

Egy rádiójelentés szerint a Ford autóipari cég elektromos autót akar építeni Kölnben. Ehhez egymilliárd euróért kell átalakítani az ottani gyárat - jelentette a Saarland Broadcasting Corporation pontos forrás nélkül.

Az autót a Volkswagen ID3 platformon gyártanák. A VW és a Ford tavaly több milliárd dolláros együttműködésben állapodott meg az e-autók és az önvezetés terén. A Ford a VW által kifejlesztett elektromosautó-gyártósort arra használ, hogy 2023-tól legalább egy nulla károsanyag-kibocsátású járművet építsen Európában írja az N-Tv.de.

Volkswagen-makett (Pixabay.com)
Volkswagen-makett (Pixabay.com)

A VW kis e-autója a tömegeknek

A Volkswagen inkább egy kis e-autó fejlesztését részesíti előnyben a klímavédelmi követelmények várható szigorítása miatt.

A "Small BEV" (Battery Electric Vehicle) nevű autót a szeptemberben piacra dobott ID.3 kompakt gyártósoron készítenék, és a VW tervei szerint 2023-tól 20-25 000 euróba kerülne. A Volkswagen egyelőre nem árulta el, hogy fog kinézni jármű, de várhatóan Polo-méretű lesz.

A tisztán akkumulátoros kisautó célja az e-mobilitás megnyitása a lakosság szélesebb rétegei számára. (A Volkswagen szó eredeti jelentése amúgy is “népautó” – a szerk.)

Újabb gyárat jelentett be a Tesla

Elektromosautó-töltő gyárat épít Kínában a Tesla – írja az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevele.

A cég, amely jelenleg a Model 3 típusú járművet állítja elő Sanghajban, egy új üzem létrehozása érdekében nyújtott be dokumentumokat a hatóságoknak. A 6,4 millió dolláros beruházásból készülő gyártósor évi tízezer töltő előállítására lesz képes. A töltők típusát nem részletezték, de valószínűleg a legújabb, harmadik generációs „supercharger” előállítását tervezik, ami gyors és kényelmes. Az üzemben 2021 harmadik negyedévétől kezdődhet meg a termelés, várhatóan 200 alkalmazott fog az év 300 napján dolgozni.

Vietnamban gyártják majd az iPad-eket

A Foxconn viszont több termék összeszerelését Vietnámba költözteti Kínából.

Az Apple kérésére az iPad és MacBook összeszerelését teszik át egyik országból a másikba, a kereskedelmi háború kockázatainak diverzifikálása érdekében. A tajvani üzem 270 millió dolláros beruházást jelentett be kedden, amiből egy új leányvállalatot hoznának létre a vietnámi terjeszkedés érdekében. A Foxconn az Apple termékek mellett Sony TV alkatrészeket és egyéb elektronikus eszközöket, például billentyűzeteket is tervez Vietnámban készíteni, ami 2020 végén, 2021 elején kezdődhet meg.

Korábban megjelent, hogy az Apple iPhone-jainak összeszerelést is elköltöztetik Kínából, egymilliárd dollár értékű beruházásból Indiában építenek ehhez új üzemeket.

Jelentett a Duna House

Visszatért a növekedés a Duna House negyedéves eredményeiben – írja a KBC Equitas a cég gyorsjelentése nyomán.

A csoport árbevétele 11 százalékkal emelkedett, a tisztított EBITDA 14 százalékkal tudott nőni. A fő szegmensek jó teljesítményt nyújtottak, negatívum viszont a Budapesten tapasztalható keresletcsökkenés a belvárosban, illetve a saját irodai ingatlanközvetítés gyengébb teljesítménye. Lengyelországban viszont tovább bővült az ingatlanközvetítés. Az igazgatóság javasolni fogja az idén elmaradt osztalék pótlását, erről a januárban tartandó rendkívüli közgyűlés dönthet.

Manipulálták a Set Group árfolyamát?

A MNB megállapította, hogy a Bonatrevi Sales nevű cseh cég, amely a Set Group Nyrt.-ben jelentős tulajdoni hányaddal rendelkezik, több száz esetben adott saját magával kötött ügyletet, azaz önkötést eredményező tőzsdei megbízást a részvényekre.

Ezek közül közel száz esetben kizárható volt a valós ügyletkötési szándék. A Bonatrevi Sales képviselőjének elmondása szerint a társaság a Set-részvényportfólióját akarta hosszabb távon árfolyamnyereséggel értékesíteni. Ezért adtak önkötési megbízásokat, hogy a részvény árfolyamát mesterségesen szinten tartsák. Az MNB 23 millió forint bírság megfizetésére kötelezte a vállalkozást.

A részvényre ma még nem volt kötés, az utóbbi egy évben nagyjából feleződött az árfolyam.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17000 16825 17025 -0,26% 16995 17005 5 550 281 245 HUF 2024-04-19 16:46:28
MOL 2982 2968 3024 -1,26% 2982 2984 1 070 854 256 HUF 2024-04-19 16:45:06
MTELEKOM 926 920 926 +0,43% 925 926 258 082 652 HUF 2024-04-19 16:46:24
RICHTER 8885 8805 9000 -0,73% 8870 8885 1 423 606 995 HUF 2024-04-19 16:46:33
OPUS 396 390 400 -0,50% 395 396 86 640 274 HUF 2024-04-19 16:36:41
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Most aztán törheti a fejét, aki eurót akar venni
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 17:58
A nap nagy részében erősödött a forint - a nap végére viszont megint veszített erejéből a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Ekkora pofon után csak egy irányba repülhetett a BUX
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 17:44
Tegnap akkorát esett a BUX, hogy ma csak felfelé vezethetett az útja.
Részvény / Deviza / Áru Három forinttal olcsóbb az euró, megállíthatatlan az arany
Eidenpenz József | 2024. április 17. 12:26
A tőzsdéken javult a hangulat, a piac emészti, hogy tolódik az amerikai kamatcsökkentés. A forint nagyot fordult, de nincs egyedül, az euró/dollár vagy a zloty is irányt váltott. Megvan a Telekom-osztalék, fő a fejük a luxusmárkáknak, nagyot estek a bitcoinbányász-részvények.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG