Elhúzódó háború, kínai koronavírus-lezárások, infláció, kamatszigor, recessziós veszély – a csapból is a szörnyűségek folynak hetek óta. Így tegnap is nagyon csúnya mínuszban zártak az amerikai indexek, a Dow Jones Ipari Átlag kettő, az S&P 500 három, a Nasdaq négy százalékkal süllyedt. Ezzel az S&P 500 index beesett a március eleji mélypontok alá, és 4000 pont alatt zárt, amire 2021 márciusa óta nem volt példa.
De a józanabb hangok is jelen vannak, sokan úgy vélik, hogy ekkora esések és negatív szentiment, világvége-hangulat nyomán itt az ideje legalább egy átmeneti korrekciónak. Ma ennek láthatjuk a nyomait a tőzsdéken. A német DAX index 1,7, a francia párja 1,3, a brit mutató 1,0 százalékkal emelkedik. Az amerikai vezető határidős indexek is 1,0-1,6 százalékos pluszban állnak.
Itthon a BUX index viszont 0,3 százalékkal esik. Az OTP ára kis mértékben csökken, a Mol 1,3 százalékkal esik, a Richter és a Telekom viszont fél-egy százalékos pluszban mozog. Gyorsjelentése után a gyógyszerpapír egyékbént jól kezdett, volt reggel két százalék feletti pluszban is.
Hullámvasúton a forint
A napokban egyre feljebb araszolt az euró/forint, tegnap már eljutott 384 fölé is, de délután fordulat következett, és visszaesett 380 alá. Ma is tart az erősödés, most 378,5 körül jár az árfolyam.
A forinterősödés oka lehet, hogy a dollár száguldása megállni látszik. Vagy hogy Ursula von der Leyen az EU bizottsági elnöke Magyarországra látogatott, hogy az olajembargóról tárgyaljon. Egyébként a cseh korona és a lengyel zloty is hasonló mértékben izmosodik ma. A Román Nemzeti Bank pedig várhatóan fél százalékponttal, esetleg még jobban emeli ma az irányadó kamatot.
Jön a két számjegyű infláció?
Kedden reggel közölte a KSH az áprilisi inflációs adatokat, amelyek szerint az élelmiszerek ára rohamtempóban növekszik. A hivatalos adat szerint a fogyasztói árak átlagosan 9,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint “minden várakozást felülmúlóan” emelkedett az infláció.
Rossz hír, hogy az élelmiszer drágulás nem áll meg itt, mert a nyers élelmiszerek áremelkedése meghaladja a feldolgozottakét… Ennek eredményeként már májusban két számjegyűvé válik az infláció, de a bázishatás miatt továbbra is van esély arra, hogy második félévben csökkenésnek induljon a mutató.
Lásd még:
Üröm az örömben a Richternél
Hajnalban tette közzé gyorsjelentését a Richter, amely látványosan növekvő árbevételt (+19,3 százalék) és eredményt (+40,6 százalék) tartalmazott. A KBC Equitas szerint ez a piac által vártnál sokkal jobb, de a gyógyszergyár prognózisa már korántsem rózsás.
A hangvétel távolról sem optimista, a menedzsment szerint az ellátási lánc globális zavarai fokozódnak, a fedezeti szintekben így negatív hatásokra készülnek.
“Mindent összevetve, igencsak jó eredményt láthattunk ma hajnalban a Richtertől” – kommentálta az Erste Befektetési Zrt. is.
A gyorsjelentésről lásd:
A jelentés utáni vezérigazgatói nyilatkozatot pedig itt foglaltuk össze:
Gondban a Tesla-részvényesek
A kínai lezárások ismét problémákat okoznak a Tesla sanghaji termelésében. Ráadásul a Volkswagen magabiztosan hirdeti, hogy nemsokára fel tudja venni a versenyt az első számú elektromosautó-gyártóval. A részvény tegnap kilenc százalékkal zuhant, ma a tőzsdén kívüli kereskedésben viszont már három százalékkal emelkedik.
Bitcoin 29 999 dollárért – de csak másodpercekig
A kriptodeviza-piac megint követte és túl is szárnyalta a részvénypiacot, természetesen ezúttal az esésben. A bitcoin mélypontja hajnalban 29 996,52 dollár volt a Coingecko szerint, de szinte csak másodpercekig lehetett harmincezer alatt kapni. Az ether alja 2213,58 dollár lett. Most már mindkettő jóval feljebb van, a bitcoin közel hat, az ether nyolc százalékot emelkedett az éjszakai gödörhöz képest.
Egy hét alatt a két vezető kriptodeviza 17, illetve 16 százalékkal süllyedt. De vannak olyan kriptodeviza-szektorok, ahol a zuhanás sokkal nagyobb. A Terra (LUNA) “ökoszisztémája” egy nap alatt 30, egy hét alatt 40 százalékkal zuhant egy pánik, tőkemenekítési hullám miatt. A DeFi-szektor (decentralizált pénzügyi alkalmazások) 28, a rajongói érmék (“fan tokenek”) 27, az NFT-ágazat érméi pedig 24 százalékkal érnek kevesebbet, mint egy hete.
Merre tovább, kamat(para)?
Sokan azt remélik, hogy a holnap kora délután esedékes áprilisi amerikai fogyasztóiár-index adatok segítenek majd tisztán látni a Fed jövő havi kamatdöntő ülésén várható lépésekkel kapcsolatban. A múlt hónapban sok szakértő már azt jósolta, hogy az infláció túl van a csúcson, de Kína közbeszólt azzal, hogy lezárta a nagy kikötővárosokat, tovább zavarva az ellátási láncot.
A becslések szerint az USA-ban holnap 8,1 százalékos éves inflációt jelenthetnek, ami még mindig 40 éves csúcs, de az idei év első lassulása lenne. (A múlt havi érték 8,5 százalék volt.) A jelentősebben efeletti vagy ezalatti számok pedig alaposan megbolygathatják a piacokat.
Csúfos véget ért a Cathie Wood-sztori?
Az elmúlt másfél-két évben a csúcstechnológiával, tech-szektorral foglalkozó Cathie Wood merész jóslatai mellé 2020-ban csúcshozamokat ért el, sokan az új gurunak kiáltották ki. Aztán hirtelen minden megváltozott, ma már szinte nevetség tárgya, de a befektetők még mindig kitartanak mellette – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja.
Zászlóshajója, az ARK Innovation ETF (ARKK) tavaly februári csúcsa óta több, mint 70 százalékot esett, amivel a pandémia utáni rali teljesítményének teljes egészét eltörölte. Sőt, az ARKK alap összességében pénzt vesztett a befektetőinek. Kezdetben kis tőkén (szerény méret mellett) ért el ugyanis kimagasló hozamot, az erre beáramló nagy tőkén pedig negatív eredményt ért el.
Érdekes kérdés lehet, hogy Cathie Wood a “jókor volt-e jó helyen” tipikus esete, vagy idővel neki lesz igaza – teszik hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.