„Felhívjuk figyelmét, hogy az Erste Turbo Certifikátok néven megismert termékek a jövőben Turbo Warrantok néven kerülnek kibocsátásra. Ez a termékek működésében és árjegyzésében várhatóan nem okoz változást. Az első bevezetések több időt vesznek igénybe az eddig megszokottnál, ezért az új termékek kibocsátására akár szeptember végéig, október elejéig is várni kell” – írja az Erste-csoport certifikátokkal foglalkozó ügyfeleinek.
Hozzáteszik, hogy a folyamatot igyekeznek majd minél gyorsabban lebonyolítani. Szeptember végén ugyanis a legtöbb, a tőzsdén forgó turbó certifikát lejár és új sorozatot kell helyettük kibocsátani.
Jó lenne, ha nem szakadna meg a folytonosság
Mi ennek az oka, és mi várható a kicsit távolabbi jövőben, kérdeztük az Erste Befektetési Zrt. illetékesét, Terjék Pétert. A szakember szerint „az Európai Uniós jogszabályi környezet változása miatt hívjuk mostantól warrantoknak ezeket a termékeket”.
„Ha rajtunk múlik, akkor nem szakad meg a folytonosság, a hivatali szervek jóváhagyására várunk, bízunk benne, hogy még időben megkapjuk ezeket. Az új termékek struktúrájukat tekintve megegyeznek a korábbiakkal, semmilyen változást nem fognak érzékelni az ügyfelek” – tetette hozzá.
A Xetra bővülést hozhat
Arra a kérdésünkre, hogy a Xetra-rendszer jövő év elején esedékes bevezetésével milyen változások várhatók, azt válaszolta, hogy a Xetra indulásával szeretnék bővíteni a termékpalettát az alaptermékek terén. (Alaptermékek például az euró/forint, dollár/forint, arany és más nyersanyagok, pár külföldi tőzsdeindex, OTP, Mol és Magyar Telekom-részvények.)
Erste-stand a BÉT születésnapján (2011) |
„Emellett adott alaptermékre több warrantot szeretnénk kínálni az ügyfeleknek, illetve tervezzük új fajta termékek bevezetését is, ezekről azonban bővebbet egyelőre nem tudok mondani” – fejezte be Terjék Péter.
Kisbefektetőknek találták ki
Az internetes szakirodalomban a warrantokat sokszor opciós jegynek is nevezik, ezek ugyanis értékpapírosított opciók, amelyek jogot biztosítanak arra, hogy egy bizonyos terméket bizonyos áron megvegyünk (call, vételi opció), vagy eladjunk (put, eladási opció). Előnyük az opciókkal szemben többek között, hogy mivel értékpapírok, standardizáltak (vagyis egy sorozaton belül egyformák), és kisebb egységekre vannak felosztva. Így kisbefektetők is vásárolhatják, akiknek másképp egyébként bizonyos derivatívákhoz nem lenne hozzáférésük.
Minden certifikát warrant, de nem minden warrant certifikát?
A turbó certifikátokat pedig sok helyütt a warrantok altípusának tekintik. Egyik nagy eltérésük a „sima”(plain vainilla) warrantokhoz képest, hogy ha az alaptermék egy bizonyos árszintet elér, kiütődnek (knock out). Így van ez a Budapesti Értéktőzsdén forgó turbó certifikátokkal is. (Korábbi cikkeink a certifikátokról itt és itt olvashatók.)
A fogalmak viszont a jelek szerint keveredhetnek, illetve egy terméket többféleképpen is hívhatnak. Így az egyik web-oldal például a „knock outs” (kiütődő termékek) szinonimájaként nevezi meg a „turbo warrants”, „turbo certificates”, „bull and bear certificates” kifejezéseket is.
Miben más a certifikát, mint a warrant? A Budapesti Értéktőzsde 2012-es tájékoztató anyaga szerint a turbó certifikátok a következő speciális tulajdonságokkal rendelkeznek a warrantokhoz képest: – „A turbók lejárat előtt is kifuthatnak (kiütődhetnek), amennyiben az alaptermék ára előre meghatározott érték alá esik (vételi knockout termék esetében) vagy a meghatározott érték fölé emelkedik (eladási knock-out certifikátoknál). Ez utóbbi esetben a certifikát értéke nullázódik, vagyis a befektető a teljes befektetett összeget elveszíti (kivétel, ha a certifikátnak van maradványértéke, ez esetben a befektető ezt megkapja). – A visszaszámított volatilitás változása egyáltalán nem, vagy csak nagyon kis mértékben befolyásolja a turbó certifikát árfolyamát, ezért a termék árazása a befektetők számára jobban érthető és átláthatóbb, mint a warrantoké. – Egyáltalán nincs, vagy csak kicsi időértékük van, továbbá magasabb tőkeáttétellel forognak, mint a hasonlóan strukturált warrantok. – Mivel lehetséges, hogy a termék „kiütődik” lejárat előtt, és mivel magasabb a tőkeáttétel, a turbó certifikátok kockázatosabbak, mint a hasonló tulajdonságokkal rendelkező warrantok.” |