Míg kedden jó hangulat volt a tőzsdéken, a Nasdaq technológiai index történelmi csúcson tudott zárni, szerdán minimális korrekciócska látható. Az európai indexek többnyire 1-2 ezrelékes mínuszban vannak, és az amerikai határidős mutatók is hasonlóan viselkednek.
Jött pár jó hír Nagy-Britanniából és Németországból, amire még visszatérünk.
Csúcson a BUX
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal 61 300 pont fölé ugrott, ami új történelmi rekordot jelent. Az OTP 0,4, a Mol 1,0, a Richter 0,9, a Telekom és a 4iG közel másfél százalékkal drágul. A bankpapír ezzel átlépte a 16 ezer forintot, amire 2022 februárjában volt utoljára példa.
Tovább gyengélkedik a forint
Az euró ma délelőtt stagnált, majd felfelé indult el, most 385,30, mintegy hetven fillérrel van a kedd esti felett. A keddi kamatdöntés némi ingadozást okozott a forintnál, de alighanem maradt az inkább gyengülő trend.
Úgy tűnik, a nagyobb kamatvágás lehetőségének felmerülése is elég volt a forint gyengüléséhez – kommentálta az Erste Befektetési Zrt. a keddi kamatdöntést.
Mi mozgatja az árakat a héten?
Novemberben meredeken, a vártnál jóval nagyobb mértékben lassult az infláció az Egyesült Királyságban, 3,9 százalékra esett az októberi 4,6-ról. Ez fokozta az optimizmust azzal kapcsolatban, hogy a központi bankok a jövő év elején, viszonylag hamar elkezdhetik a monetáris politika enyhítését. A német fogyasztói hangulat javulást mutatott, és a német termelői árak is a vártnál nagyobb mértékben csökkentek.
A héten még fontos USA-adatok jönnek, az inflációról például a pénteken megjelenő “személyi fogyasztási kiadásokról” szóló jelentés tudósít. (Ez a Fed elsődleges inflációs mérőszáma.) A fogyasztói bizalomról, az első munkanélküli kérelmekről, a tartós fogyasztási cikkek megrendeléseiről, a lakásszektorról is lesznek számok.
Meddig csökkentik még a magyar kamatot?
Az MNB kedden is újabb 75 bázisponttal csökkentette az effektív kamatszintet, így 10,75 százalék az alapkamat. A lépés több elemző szerint megfelelt a vártnak. Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője úgy véli, a következő hónapokban is a mostani ütemmel csökkentik majd a kamatot.
Gyorsításra már nem nagyon van tér, az infláció várható alakulása az eddigi sebesség fenntartását teszi lehetővé.
Változást a tavaszi hónapok hozhatnak, amikor a dezinfláció kifulladhat, a bázishatás már nem fogja támogatni a folyamatot. Ekkortól “jelentősen lassulhatnak a kamatcsökkentési ütemek”.
Túl szigorúnak látják az MNB-t
Az MNB kitartott az előre jelzett 75 bázispontos kamatcsökkentés mellett, “noha vannak, akik ezt most túlzott szigorként élik meg” – mondta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A múlt heti, amerikai kamatvágásokat latolgató Fed-kommentár ugyanis növelte a kamatcsökkentési várakozásokat más jegybankoknál is.
Ennek hatására a magyar határidős kamatjegyzések 6 és 12 hónapos időtávon 45-60 bázisponttal csökkentek, a piacok ennyivel nagyobb kamatvágást áraztak be a Fed hatására.
A szigorú hozzáállással a hazai jegybank a hitelességét építi, és az Amundi szerint ez márciusig így is marad. Akkor, a következő inflációs jelentés megjelenésekor változhat az MNB hozzáállása – ha az inflációs folyamatok is támogatóak maradnak.
Biztatóak az autóeladások, a légitársaságok
Az EU-ban az autóeladások novemberben 6,7 százalékkal emelkedtek az ACEA adatai alapján. Az elektromos autók piaci részesedése 16,3 százalékra emelkedett – írja a KBC Equitas.
Az év 11 hónapjában összességében 15,7 százalékkal emelkedtek az eladások, így a 2023-as évet után erősebben zárhatják Európában az autógyártók, mint 2022-t. Ami az autóipari részvényeknek is kedvező lehet.
Erősen teljesítettek kedden az európai légitársaságok részvényei. A UBS elemzői is pozitívan ítélik meg a szektor kilátásait, így több céláremelést jelentettek be. A Wizz Air célárát például 36,25 fontról 37,90 fontra módosították, fel is ment a részvény.
Megindult a réz?
Túlbecsülték a réz 2024-es kínálatát, és emelkedésnek indult az árfolyam – írta az Equilor Befektetési Zrt. (Augusztus óta nem látott szintre ment fel az árfolyam.) Az elemzők mintegy 750 ezer tonnával csökkentették a jövő évi termelés-előrejelzést, a panamai bányabezárások, az Anglo American termelési mennyiségeinek visszavágása és kínai gazdaság javulása miatt.
A kereskedők arra számítottak, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaság, Peru és Chile rézbányáinak növekvő kínálata jövőre meghaladja a keresletet, de most úgy látják, hogy a piac egyensúlyban van.
Meghalt a Binance kártya, éljen a Binance kártya?
“Többé nem tudod használni a Binance Visa betéti kártyádat” – ezzel a nem túl szívderítő üzenettel köszöntötte ma hajnalban európai ügyfeleit a világ legnagyobb kriptotőzsdéje. Persze már jó ideje előre közzétették, hogy ez fog történni, azaz a kártya december 20-án megszűnik.
Az ügyfelek jelentős része már alternatív megoldások után nézett, hogy a kriptovaluta-befektetéseinek kényelmes költését megoldja (például a Coinbase, a Nexo, a Bybit stb. hasonló termékeit választotta). Erre a utolsó napon, december 19-én a Binance belejelentette, hogy mégis lesz új kártya.
A Binance Pay, a Binance által működtetett, kriptovalutákra alapuló fizetési szolgáltatás partnerségre lépett a Blackcatcard nevű, online banki szolgáltatásokat nyújtó vállalattal.
Ez mobilbankolást, bankkártyás fizetést, személyes IBAN-t (EU-s bankszámlaszámot) is biztosít számukra. A Blackcatcard a magyarországi bevezetéssel egy időben a romániai, a cseh, az észt és a lett felhasználók számára is elérhetővé válik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.