A mostani lehetőség már nem sokáig marad meg, az ezüstárak 2024-ben “robbanásszerű mozgásra” válthatnak a Marketwatch által idézett elemzők szerint. Az ezüst a napokban újra drágult, miután decemberi ülésén az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) jelezte, hogy 2024-ben kamatcsökkentésekre számít.
Fémpiaci elemzők szerint az ezüst ára 2024-ben robbanásszerű emelkedést produkálhat, ha a globális kínálat továbbra is elmarad a kereslettől, és a Fed valóban kamatot csökkent. Bár az ezüst idén alulteljesítette az aranyat, amelynek ára nemrég történelmi rekordot döntött, ez lehet, hogy nem sokáig tart már.
Valószínű, hogy az ezüst jövőre a 30 dolláros fontos technikai ellenállási szintet ostromolja majd – mondta egy technikai elemző a MarketWatchnak. (Jelenleg 24,23 dollár.)
Kiment a tőke az ezüstalapokból
Általában az ezüst erősen együtt mozog az arannyal, sokkal inkább, mint más árucikkekkel, például a rézzel vagy az olajjal. De a mozgása százalékosan nagyobb szokott lenni, mint az aranyé – mondta Keith Weiner, a Monetary Metals vezérigazgatója.
Mind az arany, mind az ezüst hasonló trendben mozgott az emelkedő kamatlábak miatt, a befektetési kereslet hiánya következtében – mondta Chris Mancini, a Gabelli Funds kutatási elemzője. Ez elsősorban az aranyra és az ezüstre létrehozott tőzsdén kereskedett alapokból (ETF-ekből) történő tőkekiáramlásban nyilvánult meg. Az arany eközben profitált a központi bankok vásárlásainak idei megugrásából, amelyek azért vásárolnak belőle, hogy diverzifikálják tartalékaikat, ne függjenek annyira az amerikai dollártól.
Csökkent az ezüst kereslete
Egy bizonyos ponton a Fed-nek vissza kell fordítania a kamatlábakkal kapcsolatos irányt. Amikor ezt megteszik, az katalizátor lesz, magasabb arany- és ezüstárakhoz vezet, talán sokkal magasabbakhoz – idéznek elemzőket.
A globális ezüstkínálat eközben várhatóan idén már harmadik éve nem éri el a keresletet. Az ezüst iránti globális fizikai befektetési keresletet idén 263 millió unciára prognosztizálják, ami 21 százalékos csökkenés a 2022-es 333 millió unciához képest – jelentette a Silver Institute november közepén.
Mégis hiány jön ezüstből
Az ipari kereslet eközben várhatóan nyolc százalékkal rekordszintre, 632 millió unciára nő. Ezt napenergia-technológiába, az elektromos hálózatba és az 5G hálózatokba történő beruházások, a fogyasztói elektronika növekedése és a járműgyártás növekedése támogatja.
A jelentés szerint a 2023-as globális ezüstkínálatot mintegy egymilliárd unciára becsülik, míg a teljes keresletet nagyobbra, 1,143 milliárdra.
Már csak a vevők hiányoznak
Ha az arany ára a következő hetekben ismét a rekordok felé mozdul, akkor az ezüst is megindulhat és tesztelheti a 30 dollárt, hogy végül kitörjön 2024-ben, talán esetleg 50 dollárra is – mondják az optimista elemzők. (Az eddigi történelmi rekord volt 50 dollár, 2011-ben – a szerk.)
Az egyetlen utolsó nagy hajtóerő, ami hiányzik ahhoz, hogy az ezüst ára robbanásszerűen emelkedjen, az a befektetői érdeklődés – mondta egy elemző.
Ékszer és más családi ezüst
A Silver Institute novemberben hozta nyilvánosságra az említett prognózist, amelyben “újabb jelentős strukturális hiányt” jelzett előre az ezüstpiacon. Bár az ezüst iránti teljes kereslet csökken, történelmi összehasonlításban továbbra is magas marad, az ipari kereslet pedig 2023-ban új csúcsot fog elérni. Az utóbbi növekedés fő hajtóerejét az erős zöld gazdaság, zöld átállás adja.
Az ezüst ékszerek és más ezüstáruk iránti kereslet idén 22, illetve 47 százalékkal csökken, de főleg India miatt. Ott azonban ez egyfajta normalizálódást jelent a 2022-es ugrásszerű növekedés után. India nélkül a globális ékszerkereslet 2023-ban várhatóan enyhén emelkedik, míg az egyéb ezüstáruk iránti kereslet csak 12 százalékkal esik vissza.
A befektetési célból vásárolt ezüst
Indiában a rekordmagas helyi árak egyrészt visszatartották az új befektetőket a vásárlásoktól és profitrealizáláshoz vezettek, ami 46 százalékos visszaesést eredményezett a keresletben. Németországban a befektetői hangulatot súlyosan érintette az egyes ezüstérmékre 2023 elején bevezetett áfaemelés.
Az amerikai ezüstbefektetések szintén csökkentek, de csak szerény mértékben. Ugyanis az év eleji regionálisbank-válságot követően sokan biztonságos menedéket kerestek.
Nehéz az ezüstbányászok élete
A tőzsdén kereskedett termékek (ezüstre szóló értékpapírok) már a második egymást követő évben nettó kiáramlást könyvelhetnek el idén a prognózis szerint. A globálisan kibányászott ezüst mennyisége 2023-ban várhatóan két százalékkal 820 Moz-ra csökken, ami a mexikói és perui üzemek alacsonyabb termelésének köszönhető.
Összességében a gyengébb kereslet és a kínálat csak enyhe csökkenése ellenére a globális ezüstpiacon 2023-ban újabb jelentős hiány várható, már a harmadik egymást követő évben. Ez történelmi összehasonlításban is magasnak számít, ráadásul a Metals Focus szerint a hiány a belátható jövőben fenn is marad.
Óvatosabb hangok
A Metals Focus nemesfémpiaci elemzőcég az amerikai kamatláb-várakozásokat illetően a határozottan a “hosszabb ideig magasabb marad” táborban van. Vagyis alapvetően viszonylag magas kamatokra számít, ami nem kedvező az olyan “nulla hozamú eszközök számára”, mint az ezüst.
A fehér fém vonzerejét az ipari nyersanyagokkal kapcsolatos általános kételyek is rontják – főleg a kínai gazdaság lassulása miatt. Mindezeket szem előtt tartva a Metals Focus óvatos az ezüst árával kapcsolatban 2024 nagy részére.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.