A múlt hét végén Donald Trump szavai erősítették az amerikai tőzsdeindexeket, miután az elnök arról beszélt: elképzelhető, hogy nem lesznek újabb büntetővámok a kínai termékekre, mivel az ázsiai ország egy intézkedéscsomagot állított össze a kereskedelmi feszültségek enyhítésére. Trump még novemberben az argentin G20 csúcson találkozik Hszi Csinpinggel, a befektetők azt találgatják, a két elnök talán valamilyen megállapodást is megköthet - mindenesetre a régóta hullámzóan alakuló kereskedelmi háborúval kapcsolatban most épp optimistább a világ. Az ázsiai tőzsdeindexek többsége is emelkedett hétfőn.
Egy körözés és egy felvásárlási pletyka a magyar piacon - letartóztatták a Renault vezérét
A múlt héten szépen emelkedett a budapesti tőzsdeindex, ami különösen a negatív nemzetközi hangulatban jelentett jó teljesítményt. Az emelkedő trend egyelőre ezen a héten sem tört meg, bár a nyitás után összehozott plusz részben elolvadt az első óra végére. A bluechipek közül az OTP és a Mol fordult mínuszba, az OTP aztán megkapaszkodott a pénteki záróárnál. Az olajtársaság árfolyamát viszont újra terheli, hogy Horvátország ismét az Interpol nemzetközi körözési listájára tetetheti Hernádi Zsoltot. A döntést a Mol meglepetésnek nevezte.
A nemzetközi piacon is akad mára büntetőügy: a Nissant és a Renault-t vezető Carlos Ghosnt a japán hatóságok letartóztatják, miután hónapok óta nyomozás folyik ellene pénzügyi csalás vádjával - egyebek mellett a vállalati vagyon személyes célokra történő felhasználása miatt. Az autóipar egyik legbefolyásosabb személyéről van szó, a Renault részvényei több mint 12 százalékos zuhanásban vannak.
A Magyar Telekom továbbra is egy felvásárlási pletyka hírére erősödik, bár nem érkezett megerősítés arra, hogy a Deutsche Telekom igen erős ajánlatot kapott többségi tulajdonrészéért. Száguldanak a Mészáros-birodalom ékkövei is: a pénteki rakétázás után újabb muníciót kaptak a papírok, miután a Konzum vezérhelyettese a csoport nemzetközi tőkepiacra való bevezetéséről beszélt. Az Opus két óra alatt 8, a Konzum bő 3 százalékos emelkedést hozott össze.
Nem zuhan tovább az olajár
Az olajár az elmúlt egy hónapban közel 20 százalékot esett. Az elmúlt egy hétben viszont valamelyest sikerült megtámasztaniuk az árat a nagy olajtermelőknek, a WTI nem került 55 dollár alá, a Brentnél 65 dollár volt a padló - a befektetők látnak rá esélyt, hogy az OPEC visszafogja a kitermelést, ezzel csökkenti a túlkínálatot, ami az olajár emelkedéséhez vezetne. Egyelőre csak arról beszélhetünk, hogy megállt a zuhanás: a WTI jegyzése 57, a Brenté 67 dollár fölött alakul hétfőn.
A WTI olajfajta árának alakulása |
Nagy feszültségben fagyott be a brit font, betonban a magyar forint
A devizapiacon a Brexit-megállapodástervezet híre a múlt héten bő féléves csúcsra tolta a brit fontot az euróval szemben, azóta azonban kiderült: a tervezetnek igazából egyik oldal sem örül, az egyiknek túl puha, a másiknak túl kemény. Távozott jónéhány miniszter, kézzelfogható közelségben a kormányválság, Theresa May már a leváltásáról felröppent híreket kommentálta vasárnap: persze azt mondta, semmi jó nem jönne ki abból, ha őt lecserénék (itt írtunk erről >>) A font az euróval szemben a helyi csúcsot jelent 1,1550-es szintről 1,1220 környékére esett, ma egyelőre a kivárás az úr, 1,1260 euró körül jegyzik a fontot.
Friss árfolyamok >> |
A forint régóta igen szűk sávban mozog, az euró jegyzése még októberben járt 325 környékén, azóta 321-323 között alakul az árfolyam. Ma sincs ez másként, egyelőre nem látszik, mi billenthetné ki a jegyzést: az MNB keddi kamatdöntő ülésére érdemes lesz odafigyelni. A héten a Moody's vizsgálja a magyar adósbesorolást, de döntésüket hagyományosan a pénteki (tőzsdei) piaczárás után teszik közzé, így ezen a héten ennek még nem lesz hatása a forint jegyzésére.
Friss árfolyamok >> |