Európában pluszban indultak a tőzsdeindexek, de aztán mínuszba mentek át. A BUX index hétfőn plusz fél százalék körüli kezdőszintről egész nap lefelé tartott, majd végül hasonló, 0,6 százalékos mínuszban zárta a napot. Főleg a Mol esett, 2,2 százalékkal, 17 065 forintra, ami összefüggésben lehetett az olajárral is. Az OTP, amely jól szerepelt a stressz-teszten, 1,2 százalékkal 6855 forintra emelkedett.
A Richter pluszból indult, majd 1,4 százalékos eséssel 5796 forintra csorgott le. A Telekom egy forinttal 446 forintra drágult. Az euró pénteken csak percekre tudott 311 forint alatt megmaradni, most valamivel tovább, este 310,80 volt. Hogy ez mennyire lesz tartós, meglátjuk.
A bankszektor húzta le
A pénteken késő este közzétett európai banki stressz-tesztek látszólag nem voltak rosszak, kevés volt az olyan pénzintézet, amely a kitűzött célszint alatti tőkemegfelelést produkálna válsághelyzetben. Mégis vannak szkeptikus hangok, egyesek szerint a célok voltak túl alacsonyra szabva. Mások azt emlegetik, hogy a görög és a portugál bankokat kihagyták a számításból. Megint mások szerint nem jó, hogy csak emelkedő kamatszint esetére vizsgálták a bankokat, még tovább süllyedő negatív kamatokra nem. Pedig az is károkat okoz.
Az olajcégeknek is rossz most
Tény, hogy a kezdeti emelkedés után a bankrészvények esésre váltottak, és végül 1,6 százalékkal esett a Stoxx 600 Banks index. Az is tény, hogy a Brexit utáni napok mélypontja óta elég sokat emelkedett már a bankrészvények árfolyama, volt tehát miből visszavenni. Az európai tőzsdeindexek a nap eleji fél százalék körüli pluszból főleg emiatt mentek át kisebb-nagyobb mínuszba, de az olajipari cégek részvényei is estek. A DAX végül pár ponttal esett, a Stoxx 600 európai index viszont 0,6 százalékkal.
Az olaj esése gyorsult, este hatkor már három százalék feletti mínuszban járt, a WTI vészesen közelít a 40 dolláros, a Brent a 42 dolláros szinthez. Az arany 0,2, az ezüst 1,1 százalékos pluszban van.
Amerikában az S&P 500 szerény mínuszban, a Nasdaq indexe 0,3 százalékos pluszban van. A Tesla végül megveheti a Solarcity napelemgyártót, ám a vitatott megtérülésű tranzakció hírére a részvény kissé gyengül.
Jön két fontos gyorsjelentés
Csütörtökön, piaczárás után jelent a Magyar Telekom, pénteken hajnalban pedig a Mol számait ismerhetjük meg – írta az Equilor hírlevelében.
Napokkal ezelőtt sikeresen megtörte az OTP az április óta épített csökkenő csatornát – írja a KBC Equitas. „A mozgás biztató, hiszen a kitörési szintet visszatesztelve ismét felfele vette az irányt az árfolyam, így ha a 6900 forintos ellenállást is maga mögé utasítja a papír, úgy akár jöhet is majd a korábbi lokális csúcs 7400 forintnál” - folytatják.