A tegnapi pocsék nap után ma ismét pluszban állnak a tőzsdék, ami már reggel Ázsiában elkezdődött. A német index eddig 0,7, a francia 0,5, a brit 0,9 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek is 0,6-0,9 százalékkal mennek fel.
A tőzsdék egyrészt abban bíznak, hogy az új omikron vírusverzió nem fog súlyos megbetegedéseket okozni, másrészt abban, hogy három oltás elegendő védelmet ad ellene. Így talán nem fog tartós gazdasági károkat okozni. Ehhez jön még, hogy a Biden-csomaggal kapcsolatban folytatódhatnak a tárgyalások – tegnap ez még nagyon rosszul nézett ki. Egy demokrata képviselő ugyanis ellene szavazna.
V, mint volatilitás, ez jellemzi a decembert – idéz egy kereskedőt a Reuters. A nagy csapkodás a tőzsdéken ebben az időszakban nem ritka, a járvány előtt sem volt az.
Itthon a BUX index 0,6 százalékos emelkedését főleg az OTP 1,1 százalékos többlete segíti. A Mol csak 0,2 százalékkal drágul, a Richter pedig 0,4-el esik. A 4iG 1,8 százalékkal javít, a z Opus és a Telekom 0,6 százalékkal esik.
A forint továbbra sem túl izmos, 368,0 az euró ára. Az olaj szerény, egy százalék körüli pluszban áll.
Mi a helyzet omikron-fronton?
A tegnap a tőzsdéken nagy riadalmat okozó új vírusvariánsról inkább jó, más olvasatban azonban vegyes hírek érkeztek. A Moderna cég azzal biztatott, hogy viszonylag gyorsan tud módosított oltóanyagot előállítani. Dél-Afrikában az új esetek száma jelentősen csökkent, a kórházban ápoltak és a halálesetek száma pedig nőtt ugyan, de még mindig viszonylag mérsékelt.
Máris dominánssá vált az omikron az Egyesült Államokban – írja az Equilor Befektetési Zrt. A napi esetek 73 százalékáért felelős, az előző héten ez csak három százalék volt.
Ha ilyen gyorsan terjed a vírus, akkor hiába lehet enyhébb a korábbiaknál, nyomás alá helyezheti az országok egészségügyi rendszereit. Így a vakcina harmadik dózisának felvételére buzdítják a lakosságot.
Magas maradhat a hazai infláció
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 7,0 százalékról 6,7 százalékra csökkentette az idei évre vonatkozó magyarországi növekedési előrejelzését. Jövőre 4,7 százalék jöhet, az infláció pedig magasan maradhat, öt százalékon.
Megint nyert a 4iG, az Opus
A 4iG Nyrt. egy konzorcium tagjaként tendert nyert a Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt.-nél, a “NÉBIH szakrendszereinek alkalmazástámogatási és szoftverfejlesztési feladatai” közbeszerzési eljáráson. Ennek összértéke 10,572 milliárd forint, plusz annak 30 százalékáig terjedő opcionális megrendelések, 2026 szeptemberéig.
Tegnap az Opus jelentette be, hogy a tulajdonában álló Mészáros és Mészáros Zrt. két közbeszerzési eljárásból is győztesen került ki.
Emelkednek az alternatív kriptók
A kockázati étvágy növekedésével a kriptodevizák is felfelé indultak el, a bitcoin és az ether hat százalék körüli emelkedés után 48 670, illetve 4020 dollárnál jár. Nem először felülteljesítők az avalanche (AVAX) 16, a polygon (MATIC) 11 és a terra (LUNA) kilenc százalékos ugrással.
A török kormány megvédi az általa elinflált lírát
Hetek óta tartó zuhanás után végre óriásit erősödött a török líra, miután Recep Tayyip Erdogan elnök rendkívüli intézkedéseket jelentett be a valuta megerősítésére hétfőn este. Ezek között szerepel egy új program, amely megvédené a megtakarításokat a líra ingadozásaitól. Erdogan szerint a kormány pótolni fogja a lírabetétek tulajdonosai által elszenvedett veszteségeket, ha a “keményvalutákkal” szembeni árfolyamcsökkenés meghaladja a bankok által ígért kamatokat.
Kivételeznek a lakossággal a saját adóiból
A török líra (és devizában számolva a részvények is) ezért kerültek lejtőre, mert a szinte teljhatalmú elnök rendszeresen beleszólt a jegybank monetáris politikájába. Előírta, hogy csökkentsék a kamatokat, annak ellenére, hogy a növekvő infláció kamatemelést tett volna indokolttá. Az euró lírában egy év alatt hozzávetőleg 10-ről 20-ra drágult, tegnap és ma viszont egy hatalmas fordulattal ismét 15 alá esett az árfolyam.
A kritikusok szerint Erdogan pálfordulása egyrészt a lakosság számára bejelentett szelektív kamatemeléssel egyenértékű, másrészt pedig hatalmas kockázatot jelent az amúgy is gyenge lábakon álló török költségvetés számára.
Jó napjuk volt a chipgyártóknak
Tegnap közzétette első negyedéves jelentését a Micron. A 7,69 milliárd dolláros bevétel mellett 2,16 dolláros részvényenkénti eredményt (EPS-t) ért el. A bevételek 33, az EPS 161 százalékos emelkedést mutattak tavalyhoz képest – írta a KBC Equitas.
A következő negyedévre az elemzői konszenzusnál magasabb EPS-re és bevételre számítanak a vállalatnál. Köszönhető ez az erős keresletnek a hálózatfejlesztés, az adatközpontok, valamint az autóipari szegmens területén.
A jelentést követően hét százalékot emelkedett a részvény, de a többi chipgyártóra is pozitív hatással volt a hír (például ASML Holding, ASM International, STMicroelectronics).
Melyik bankot veszik meg a franciák?
Tegnap kiderült, hogy BNP Paribas eladja amerikai üzletágát a Bank of Montrealnak. Ez nem csak az észak-amerikai pénzügyet fogja átformálni – írja a Bloomberg hírlevele. Európa bankpiacát is alaposan felrázhatja.
A 16,3 milliárd dolláros üzlet ugyanis – ha jóváhagyják – nagy tőketartalékot biztosít a BNP Paribas számára, hogy akvizíciót hajtson végre Európában. A francia hitelintézet bejelentette, hogy a befolyt összeget részvény-visszavásárlásokra és akvizíciókra fordítja. Elindultak a találgatások, hogy ki válhat célponttá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.