A nyugat-európai tőzsdeindexek és az amerikai határidős társaik egyaránt szerény, 1-4 ezrelékes pluszban vannak csütörtökön délelőtt, tehát óvatosan bizakodnak a piacok. A szerda esti amerikai zárás viszont kifejezetten jól sikerült, fél-háromnegyed százalékkal mentek fel a vezető tőzsdemutatók.
A piacok a csütörtöki kulcsfontosságú amerikai inflációs adatok előtt váltottak optimista üzemmódba. (Hazai idő szerint 14:30-kor jön a statisztika.) A sajtó szerint főleg az amerikai állampapírok iránt élénkült meg a kereslet idén, de a hozamcsökkenés a részvényeknek és más kockázatos eszközöknek is jót tesz. John Williams, a Federal Reserve Bank of New York elnöke szerint a monetáris politika most már elég “feszes” ahhoz, hogy az inflációt visszavezesse a Fed célértékéhez.
Drágul az euró, megállt az OTP
A BUX index 0,2-0,3 százalékkal tovább tud emelkedni, ami azt jelenti, hogy a 63 ezer pontos határ körül ingadozik. Az OTP stagnál 16 700 forinton, a Telekom és az Opus 1,6, a Richter 0,5, a Mol 0,2 százalékkal javít. Az euró drágult 1,4 forinttal, így 379,40 forintra ment fel.
Az energiahordozók közül az európai földgáz kissé süllyed, a hollandiai jegyzés már 31 euró alá ért. A kőolaj viszont másfél százalékkal emelkedik, ami nem meglepő, hiszen nőtt a feszültség a Vörös-tengeren, rakétákkal támadtak amerikai és brit hadihajókat.
Meglepetést okozhat a hazai infláció
Itthon pénteken reggel ismerhetjük meg a decemberi inflációs adatokat. A várakozások szerint messze „túlteljesülhetett” a korábban megfogalmazott cél, sőt, a későbbi várakozás is – írja az Erste Befektetési Zrt.
Az év végi infláció akár hat százalék alá is beeshetett, 5,9 százalék körüli év per év adatot közölhet a statisztikai hivatal.
Még januárban jöhet a további mérséklődés, viszont “innen fog jönni a neheze”. Az infláció további leszorítása már nehéz lesz, valószínűleg alig látunk majd csökkenést ebben évben – véli a brókercég.
Komoly tárgyalásokban az OTP?
A Bloomberg értesülései szerint az OTP és a Banca Transilvania vezetői a jövő héten tárgyalhatnak az OTP romániai leánybankjának lehetséges eladásáról – írja a K&H Értékpapír. A leánybank eladása már egy ideje a tervek között szerepel, egyelőre azonban még nem sikerült megállapodni egy konkrét vevővel sem.
Miközben sajtóértesülések alapján több bank is érdeklődhetett a romániai bankért.
Csúcsról csúcsra száguld a BUX
Tovább robogott a BUX index, szerdán is újabb történelmi csúcsot állított be, elsősorban az OTP és a Magyar Telekom jó szereplésének köszönhetően – írta reggel az Equilor Befektetési Zrt.
A mai kereskedésben folytatódhat az emelkedés, mivel a nemzetközi befektetői hangulat is pozitív.
Az OTP árfolyamában 16 770 forintnál, majd 17 ezer forintnál adódhatnak a következő ellenállási szintek, a 16 000-16 100 forintos zóna már erős támaszt jelent. A Mol viszont továbbra sem tudja áttörni a 2840 forintos ellenállást – írja a brókercég.
Megtörtént a nagy Bitcoin-esemény
Az egy nappal korábbi hekkeléses átveréstől eltérően szerda este valóban engedélyezte az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) a spot Bitcoin ETF-eket. Ez az a nagy jelentőségű esemény, amelyre a piac hónapok, sőt tulajdonképpen mintegy tíz év óta várt. Az ETF (tőzsdén kereskedett alap) megkönnyítheti az informatikai képzettséggel nem rendelkező, vagy jogszabályok által korlátozott befektetők számára a bitcoin-vásárlást.
Nem kevesebbet várnak tőle, mint hogy sok tízmilliárd vagy talán százmilliárd dollárt terhet erre a piacra. Ehhez képest a bitcoin árfolyama csak másfél százalékos pluszban van 46 250 dolláron, igaz, éjszaka a 47 500-at is elérte. Az utóbbi egy évben azonban mát két és félszeresére drágult, a piac vélhetően apránként beárazta ezt az eseményt, így a hírre kevesebb volt a mozgás.
Most viszont megindult az ether, nyolc százalékos pluszban van, a 2400-as és 2500-as szint után a 2600-at is áttörte.
Gensler kitart intelmei mellett
Gary Gensler SEC-igazgató közleményében ismét hangsúlyozta a kriptovaluták kockázatait, és azt is, hogy nem a Bitcoint legalizálták ezzel, hanem bizonyos befektetési konstrukciókat. Utalt rá, hogy ezt is tulajdonképpen kényszerből, egy tavaly őszi bírósági döntés nyomán.
Elismerte ugyanakkor, hogy a spot ETF-ek több szempontból csökkentik a befektetők kockázatait ezen a volatilis, rizikós piacon.
(Engedélyezték többek között a BlackRock, az Invesco, a Fidelity és a Valkyrie ETF-jeit.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.