Az európai részvénypiacok ma is csúnyán néznek ki a pénteki amerikai esés nyomán. A német index 0,9, a francia 1,6 százalékkal megy le. Az amerikai határidős indexek is további fél-egy százalékkal csúsznak vissza. Nagy-Britanniában bankszünnap van II. Erzsébet királynő temetése miatt, Tokió pedig ünnepnap miatt van zárva.
A héten elsősorban a Fed szerda esti kamatdöntésére figyelnek a befektetők. Épp az a tőkepiacok rossz hangulatának talán legfőbb oka, hogy a korábban prognosztizált 0,75 százalékpontos emelés helyett egyre többen 1 százalékpontos (száz bázispontos) emelést várnak. A múlt héten ugyanis az amerikai infláció csalódást okozott, majd pénteken a Fedex pocsék jelentése a recessziós, a vállalati nyereségekkel kapcsolatos félelmeket erősítette.
A magyar BUX-index még egész jól áll, csak 0,2 százalékos mínuszban, alighanem az EU-val való vitáink állása miatt. A kamatstop meghosszabbítása nyilván nem jó az OTP-nek, ennek ellenére 0,7 százalékkal emelkedik. A Mol 0,4, a Richter és a Telekom 0,7 százalékkal esik. Az Opus öt százalékos zuhanása figyelemre méltó még.
Esik a gáz, 90 alatt a Brent
Az európai földgáz ára ma öt százalékkal, 178 euró alá esett, és a kőolaj is bő másfél százalékos mínuszban van. A Brent így már 90 dollár alá csúszott. A legtöbb árupiaci termék esik a recessziós félelmek és az erősödő dollár közepette, így az arany, az ezüst, a réz és a búza is.
Meglepően jól áll a forint
Erősödött ma a forint, az euró több mint három forinttal olcsóbb, 401 forint, miközben a dollár 402 körül jár. Eközben a zloty és a cseh korona nem mozog érdemben, míg a dollár erősödött.
Amiatt lehet erős a forint, hogy mozgalmas hétvége volt Magyarország szempontjából, és számos bejelentés, nyilatkozat jött. Főleg az, amelyben Navracsics Tibor miniszter tegnap este elmondta, az EU felé tett eddigi vállalásokat teljesíteni fogja az ország.
Egy másik ok a forinterősödésre, hogy az európai földgázár ismét esik. Szeptember 27-én lesz egyébként a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának következő kamatdöntő ülése, ez megmozgathatja a forint árfolyamát.
Kaptunk egy kis haladékot
Ami a forintot potenciálisan befolyásoló hírdömpinget illeti, szombaton bejelentették, hogy fenntartják az élelmiszer- és üzemanyagár-plafont, és a lakáshitelek fixálását is meghosszabbítják a jövő év közepéig. Vasárnap azután jött a következő hír, az EU lényegében november 19-ig adott határidőt a jogállamiságról szóló vitás kérdések rendezésére.
Ha ez nem sikerül, a Magyarországnak járó források 65 százalékának felfüggesztését javasolják – jelentette be sajtótájékoztatón Johannes Hahn, az EU költségvetési biztosa. A tét 7,5 milliárd euró, azaz több mint 3000 milliárd forint.
A vártnak megfelelő volt a vasárnapi döntés?
A vártnak megfelelően döntött az Európai Bizottság az Erste Befektetési Zrt. szerint. Erre válaszul, szintén az előzetes terveknek megfelelőn, ma megkezdődik annak a 17 törvénynek a vitája, amelyek az EB szerint is biztosíthatják az uniós pályázatok tisztaságát Magyarországon (bár cikkünk megjelenéséig a megvitatandó törvényjavaslatokból még egyet sem nyújtott be a kormány - a szerk).
Szerintünk a kormány elkötelezett a szükséges lépések felé, s időre meglesznek a szükséges törvényi változtatások. Ez pedig azt jelenti, hogy az év végéig megszülethet az egyezség az EU-val – írja a brókercég.
Szerintük a közel tízmilliárd eurós kedvezményes hitelt is kérni fogja Magyarország, ami az újjáépítési támogatás része lehet.
A jelenlegi helyzetben – szerintünk – nagy szüksége is van az országnak rá.
Jó és rossz hírek a Molnak
A Mol bejelentette, hogy befejeződött a százhalombattai finomító leállása, így újból teljes kapacitás mellett üzemel. A karbantartás második fázisa október 9-én veheti kezdetét, addig folytatódhat a termelés – írja a KBC Equitas. Az üzemanyagokra vonatkozó árstop hatályának meghosszabbítása december 31-ig viszont
negatív hír a Mol számára, hiszen továbbra sem tud nyereséget termelni az üzemanyag-értékesítés kapcsán. Emellett már több szakértő is jelezte, hogy ellátási problémák léphetnek fel, ha sokáig fennmaradnak az árstopok.
Pezsgés a német autóiparban
Az IAA-kiállításon a Daimler bemutatja elektromos távolsági teherautóját, az eActros LongHaul-t. Sok más elektromos gyártó is műszaki újításokkal jelentkezik – írta a német N-Tv.de. Az energiaválság és az ellátási lánc problémái azonban rontják a hangulatot.
A Porsche SE holding részvényei 3,1 százalékos pluszban állnak a süllyedő DAX-index élén. A Volkswagen elsőbbségi részvényei is 0,5 százalékkal emelkednek. A VW ugyanis a Porsche tőzsdei bevezetésének részeként a sportkocsi leányvállalat elsőbbségi részvényeit darabonként 76,50 és 82,50 euró közötti áron kínálja. Ez 70-75 milliárd eurós vállalatértéknek felel meg. A Porsche tőzsdei bevezetését szeptember 29-re tervezik.
A jegybankok hete következik
A szerdai Fed-ülés után a csütörtöki nap különösen sűrű lesz, hiszen a Bank of England (múlt héten elhalasztott) kamatdöntése jön. Azután a Svájci Nemzeti Bank, a Bank of Japan és a norvég központi bank is döntéshozó ülést tart.
Ma reggel egyébként a kínai jegybank hozott gazdaságélénkítő intézkedéseket, ennek ellenére a sanghaji tőzsdeindex mérsékelt mínuszban zárt.
Csúnya esés a kriptovaluta-piacon
A kriptovaluták szombaton még jól tartották magukat, némi emelkedésre is futotta, majd vasárnap elromlott a hangulat. Magyarázatként a részvényekhez hasonlóan itt is sokan a kamatemelési félelmeket hozzák fel, de az erős dollár vagy az új sztori hiánya is felmerül. A régi sztori, az Ethereum-rendszer nagy átalakítása, a Merge háttérbe szorult.
Felmerült, hogy most a bitcoin-bányászok és a nagy bitcoin-tulajdonosok (a “bálnák”) is eladnak. A bitcoin nyolc százalékkal, 18 430, az ether 11 százalékkal, 1290 dollárra esett az utóbbi 24 órában.
Nem jönnek az intézményi befektetők?
Az Ethereum-rendszer átalakítása és ESG-kompatibilissé tétele egyebek mellett azt a reményt ébresztette a befektetőkben, hogy intézmények is vásárolhatnak a második számú kriptovalutából. Ők azonban a hírek szerint egyelőre kivárnak. Aminek fontos oka, hogy az USA-ban nyilvánvalóan a szektor szabályozására készülnek, és a tőzsdefelügyelet (CES) elnöke gyakran hangoztatja, az Ethereumhoz hasonló kriptókat értékpapírokként kéne szabályozni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.