A keddi szép amerikai tőzsdezárás után szerdán az európai tőzsdéken is visszafogott optimizmus uralkodik, az indexek többsége 0,2-0,5 százalékkal megy fel szerdán. Az amerikai határidős indexek is pluszban vannak, főleg az ipari részvények Dow Jones indexe.
A jó gyorsjelentések sokat dobhattak a hangulaton kedden az USA tőzsdéin. Ráadásul váratlan romlás volt tapasztalható az adatok szerint az amerikai beszerzésimenedzser-indexekben, ami – mivel így nagyobb eséllyel csökkenhetnek a kamatok – jót tehetett a részvénypiaci hangulatnak.
Megrángatták a Molt az ársapka előtt
A BUX index is 0,3 százalékkal emelkedik szerdán, a kedden még szenvedő Mol most nyer, 1,4 százalékkal megy fel. A Richter is 0,4 százalékkal javít. Az OTP 0,5, a Telekom 0,1 százalékkal süllyed. A kormány szerda délután dönthet az újabb üzemanyagár-befagyasztásról. Szerdán forog utoljára osztalékszelvénnyel a Magyar Telekom, csütörtökön 44,7 forint osztalékszelvény esik le róla.
A kőolaj ára az amerikai nyersolajkészlet-adatra és az Irán elleni szankciókra, az arany pedig a sanghaji tőzsdéről érkezett nagy vételi hullám hatására emelkedhetett. Ám szerda délre már mindkettő fél százalék körüli mínuszba fordult. Az európai földgáz kissé drágább lett.
Óvatos és türelmes a forint
A várakozások nagy többségének megfelelően 50 bázispontos kamatvágást hajtott végre az MNB kedden, az alapkamat 7,75 százalékra csökkent. A jelenlegi helyzetben “óvatos és türelmes monetáris politika indokolt” a magyarázatok szerint. A döntés pedig “egyhangú volt”.
Az “óvatos és türelmes”, vagy óvatosan optimista jelzők a devizabefektetőkre is illenek. A döntés után ugyanis a forint erősödésnek indult, és az euró 394 környékéről lassan 393 környékére, sőt az alá esett. Azután kisebb korrekció történt, így az euró szerda délelőtt 393,70, hajszállal van a kedd esti érték felett.
A kamatdöntést követő beszélgetésen elhangzott, hogy az MNB alelnöke továbbra is reálisnak tartja a korábban megfogalmazott célt, így nyáron a 6,5-7,0 százalékos sávba csökkenhet az alapkamat. (Ez további két, 50-50 bázispontos vágást jelent.)
Hogyan értékeljük az MNB lépését?
A jegybank üzenetei a várttal összhangban alakultak – írja Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A hazai dezinfláció erőteljes és általános, de a kockázati környezet kedvezőtlen változása fokozott óvatosságra intheti a monetáris hatóságot.
Bár a 6,75 százalékos kamatszintet elérhetőnek tartja a jegybank, “ezzel együtt nincs kőbe vésve” – emeli ki az elemző. Adatvezérelten haladhat tovább a döntéshozatal, “nincs hová sietni a vágásokkal”.
A várakozásoknál is pocsékabbak a Tesla számai
A Tesla az első negyedévben kilenc százalékos bevételcsökkenést szenvedett el a kedden közzétett jelentés szerint, ami a legnagyobb visszaesés 2012 óta. A 21,30 milliárd dolláros bevétel ráadásul közel egymilliárd dollárral maradt el az elemzők – amúgy is pesszimista – várakozásaitól. (A 45 centes egy részvényre jutó eredmény pedig hat centtel.)
A Tesla megismételte borúlátó kilátásait 2024-re vonatkozóan, és közölte a befektetőkkel, hogy „a volumen növekedési üteme jelentősen alacsonyabb lehet, mint a 2023-ban elért növekedési ütem" – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Musk nyugtatta meg a Tesla befektetőit
A részvények a zárás utáni kereskedésben azonban mégis 13,3 százalékkal emelkedtek, miután Elon Musk vezérigazgató elmondta a befektetőknek, hogy a vártnál hamarabb megkezdődhet az új, megfizethető árú modellek gyártása.
A korábbi, 2025 második féléves időpont helyett Elon Musk késő 2024-et vagy kora 2025-öt emlegetett.
A vállalat befektetői prezentációjában azt állította, hogy felgyorsítja „új járművek, köztük megfizethetőbb modellek” bevezetését, amelyeket „ugyanazokon a gyártósorokon lehet majd gyártani”, mint a Tesla jelenlegi kínálatát.
Záporoznak a fontos gyorsjelentések
Szerdán is fontos gyorsjelentések érkeznek, például az USA-ban a Meta (Facebook), a Boeing és az IBM, Európában a svájci Roche. A keddi eredmények közül fontos volt még:
- Erősen zárult az idei első negyedév a General Motors számára.
- Kedvező eredményeket tett közzé a Spotify gyorsjelentésében.
- Könnyedén hozta a várakozásokat a Visa.
- A General Electric egy részvényre jutó nyeresége 0,82 cent lett a 0,66 centes konszenzussal szemben.
(Forrás: K&H Értékpapír, Investing.com)
67 ezer dollár is volt a bitcoin
A bitcoin elérte a 67 ezer dollárt, majd pár száz dollárral visszaesett az utóbbi fél napban. Úgy tűnik, a szombat hajnali “feleződés” után kezdődött emelkedés is megtorpant. A grafikonon valójában március eleje-közepe óta egyfajta sávozó mozgás, stagnálás látható, enyhén lefelé mutató trenddel.
Letiltja a venezuelai eszközöket a Tether
A venezuelai állami olajvállalat, a PDVSA fokozottan Tether USD-t (USDT-t) használ az amerikai szankciók kikerülésére a Reuters beszámolója szerint. (Az USDT kriptovaluta egy az egyben az amerikai dollárhoz van kötve, fedezetét pedig az USA-ban letétbe helyezték.)
A Tether cég már reagált is, bejelentette, hogy befagyasztja azokat a kriptótárcákat (címeket), amelyek USDT-t használnak a venezuelai olajexportra vonatkozó szankciók kijátszására.
Kudarcba fulladt az állami kriptovaluta
A Tether vállalat még decemberben befagyasztott 41 olyan tárcát, amelyek az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Eszközök Ellenőrzési Hivatalának (OFAC) tiltólistájához kapcsolódnak. Tavaly októberben pedig letiltott 32 olyan kriptocímet, amelyek a terrorizmushoz és az izraeli és ukrajnai hadviseléshez kötődtek.
Venezuela 2018-ban kezdett el kísérletezni a kriptovalutákkal, létrehozva egy „petro” nevű érmét, amivel a gazdasági instabilitás kezelésére törekedett. Ezt azonban az év elején “az elfogadás hiánya miatt” leállították, megszüntették – írta a Coindesk.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.