A részvénypiacok továbbra is optimisták, az európai indexek többsége 0,1-0,3 százalékkal emelkedett kedden, a brit index pedig 0,5 százalékkal. Az amerikai tőzsdék még jobban, az S&P 500 és a Nasdaq egyaránt 0,5 százalékkal ment fel, a Dow Jones ipari átlag 0,4 százalékkal kevéssel hat utánig. A piacok nagyon várják Donald Trump szerdai sajtótájékoztatóját, iránymutatást várnak a még nem túl világos jövőbeli gazdaságpolitikával kapcsolatban.
Itthon a BUX index újabb rekordot döntött 33 031,5 ponton, az idén már a sokadikat. Az emelkedés egyik motorja az OTP volt, amely 1,1 százalékkal 8742 forintra ment fel. A másik a Magyar Telekom, amely váratlan bejelentést tett montenegrói leányának eladásáról, így 1,2 százalékkal 516 forintra nőtt az értéke, de volt 522 forint is. A Mol 0,1 százalékkal 20 970-re esett, a Richter 0,2 százalékkal 6448-ra drágult.
Mennyit érhet a Telekom?
A forint gyengült, közel egy forinttal 309,0-re ment fel az euró ára. Kissé erősödött a dollár, forintban 292,60 lett az ára.
A KBC Equitas reggel még a közelgő osztalékfizetés előtt várható ralival indokolta jó véleményét a Telekomról, a Digi színre lépését viszont már harmadszor is jelentős kockázatnak értékelte. Majd a montenegrói leány eladása déli bejelentésének hatására 520-ról 530 forintra emelte célárát. A részvény elérte ugyanis az 520 forintos korábbi célárat. A stop loss szintet is emelték, 460 forintra.
Ki fog csalni, ki nem?
A hétfői négy százalék után kedden újabb 1,1-1,4 százalékkal esik az olaj ára, valószínűleg elsősorban az OPEC kitermelés-csökkentésével kapcsolatos kétségek hatására. (A Brent 54,20, a WTI 51,40 dollár.) Az Equilor Befektetési Zrt. blogja például a kuvaiti olajminisztert idézi, aki a megállapodásban foglaltnál kisebb csökkentésről beszélt.
A brókercég szerint az olaj az 50-55 dolláros szinteken ingadozhat január 21-ig. Ezt követően az újabb OPEC-ülés kimenetelétől függően akár a 60 dollár felé is elindulhat. Ám az élénkülő infláció miatt az EKB előbb-utóbb befejezi lazítási programját.
Az Investing.com egyenesen azt latolgatja, ki fog csalni a kitermelők közül, és ki nem. Mások is gyakran felemlegetik, hogy a múltban az OPEC-tagok hajlamosak voltak eltérni a megállapodásoktól.
A piac nem bízik Erdoganban
A török líra csak hull és hull, Zsiday Viktor alapkezelő szerint ennek mélyreható okai vannak, már egy kamatemelés sem lesz elegendő a megállításához. „Törökország szerintem komoly fundamentális mélyrepülésben van, a kérdés az, hogy fel tudják-e rántani a gépet egyáltalán a dugóhúzóból” – írja. A líra összeomlása pedig korrekciót okozhat a forint vagy az európai részvények árfolyamában is.
A líra további gyengülését várja az Equilor is, kisebb kamatemelés csak átmeneti erősödést okozhat az árfolyamban. Kiss Mónika szerint már most sem tesz jót a forintnak a törökországi helyzet.