Érdekes tőzsdenap volt a csütörtöki is, amely sok európai országban az utolsó a héten. A részvénypiacok péntekesen nyugisak voltak, ám az áru- és devizapiacokon nagy hullámokat vertek a szerdai események, a Fed tájékoztatója, a vártnál is sokkal rosszabb amerikai GDP-adat. Ráadásul csütörtökön még egy amerikai foglalkoztatási adat is érkezett, amely viszont éppen hogy kedvezőbb lett a vártnál.
Zuhantak a nemesfémek
Ezzel a jó munkanélküliségi mutatóval magyarázzák, hogy az egyik legnagyobb elmozdulást az arany és az ezüst mutatta fel, a sárga fém kettő, a szürke pedig több mint három százalékot zuhant rövid idő alatt. Pedig a dolár miatt erősödhettek is volna. A dollár körül forgott a világ a héten, a befektetők már szerdán elkezdtek szabadulni tőle, a rossz GDP-adat előtt.
További árfolyamok |
A dollárgyengülés folytatódott csütörtökön is, az árfolyam az euróval szemben átlépte az 1,12-es szintet is. A KBC Equitas elemzése erős ellenállásként írja le ezt a szintet, valamint a 1,145 körül húzódót is, amelynek áttörése esetén azonban 1,22-ig is elszáguldhatna a keresztárfolyam. A Bloomberg szerint sokan megijedtek a „dollárbullok”, dollárbikák, azaz a dollárt vásároló, azzal szemben eurót shortoló piaci szereplők közül és zárják pozícióikat.
Kivéreztetik a shortosokat
Ennek következtében hat hónapja nem látott alacsony szinten van az euró/dollár shortok mennyisége. Sokan azonban arra várnak, mikor nyithatják újra azt, mert a hosszú távú trend fennmaradásában bíznak. A jelenlegi dollárgyengülést inkább korrekciónak fogják fel, ami azért is mindenképpen időszerű volt, mert túlságosan is gyorsan és meredeken zuhant korábban az euró/dollár.
További árfolyamok |
A forint is okozott izgalmakat, nap közben hirtelen felugrott 302-ről 304 forintra az euró, majd később visszaesett 302-re. Innét újabb ugrás jött, így fél hat körül ismét 303,60 volt az ára.
Szépen ment a Mol és az OTP
Az EU-ban pedig inflációs adat érkezett, ami nulla lett, négy hónap után végre kilábalt az Euróövezet a deflációból, de ez nem volt igazán meglepetés. A Budapesti Értéktőzsde indexének 1,3 százalékos emelkedésénél nagyobbat Európában csak Görögországban és Portugáliában találtunk.
További árfolyamok |
Az emelkedés motorja a Mol és az OTP volt, mintegy 2-2 százalékkal, a Richter és a Magyar Telekom 1-2 ezrelékkel követték őket. A 19 milliárdos összes részvényforgalom nagyon jónak számít, kétharmada az OTP-re jutott.
A többi tőzsde alig változott
Az európai részvénypiacok szerény pluszt értek el, a DAX kora este 0,3 százalékot hozott össze, az EuroStoxx 50 index pedig 0,1 százalékot. Amerikában már nem volt olyan vidám a helyzet, a Dow Jones és az S&P 500 0,2 százalék körüli, a Nasdaq 0,6 százalékos mínuszban volt.
Majdnem öt százalékkal ment fel az amerikai földgáz határidős árfolyama és nagyot erősödött a réz is, ezt részben a gyengülő dollárral magyarázzák, amely hagyományosan felfelé hajtja a nyersanyagok dollárárfolyamát. Másrészt a gázzal kapcsolatban kedvező hír volt, hogy a készletek a várakozásoknál kevésbé nőttek. A kőolaj további egy százalékkal tudott emelkedni.