6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forintgyengülés megállt, de erősödésnek sincs nyoma, az OTP és a Mol is visszafogott. A gázár magas, az olajár is megint emelkedik, sőt még az uránbányák is felfelé indultak. A Tesla áremelés miatt került lejtőre, bár pozitív fordulatot is vehet. Nagy változás jöhet e Telegramnál.

A főbb nyugat-európai tőzsdeindexek ma 0,2-0,4 százalékos mínuszban vannak, az amerikai határidős indexek viszont nulla körül vagy szerény pluszban. Tegnap Amerika kisebb eséssel zárt, bár a nap nagyobb részét pluszban töltötték az indexek.

A piacok a Fed elnökének péntek délutáni beszédére várnak a folyó konferencia alkalmából, de más vezetők már nyilatkoztak. Egyikük eléggé “héja” hangnemet ütött meg, az inflációs várakozások elszabadulását nevezte meg komoly veszélynek. Ez nem tett jót a tőzsdék lelkivilágának. Európában pedig nincs jele az energiakrízis enyhülésének, ráadásul elég rossz beszerzésimenedzser-indexek érkeztek a héten.

Drágul az olaj, a gáz, az urán

Itthon a BUX-index 0,6 százalékkal emelkedik, bár az OTP és a Mol épphogy a vízvonal felett maradt, 0,1 százalékkal tudtak csak javítani. A Richter 1,6 százalékos emelkedése húzza az indexet, a Telekom fél százalékkal drágul, a 4iG viszont közel négy százalékkal esik.

Árfolyamok és grafikonok

A tegnapi három százalékos erősödés után az olaj újabb egy százalékkal van feljebb, a Brent már átlépte a 101 dolláros határt is (ez is közrejátszhatott abban, hogy a hazai üzemanyagárak péntektől ismét meglódulnak - a szerk.) Az európai gázár is négy százalékos pluszban áll. Miután Japán atomreaktorokat indít újra, három százalékkal mentek fel tegnap az uránrészvény-ETF-ek (URA, URNM).

Végre lélegzetet vesz a forint

A forint gyengülése már-már újabb rekordot vetített előre tegnap, de végül az euróval szemben 414 körül tetőzött. (Ma hajnalban pedig 414,75 is volt az euró.) Most 411,1 a közös európai valuta ára. A dollár erősödése is megállt, 413,1 az árfolyam. Holnap egyhetes jegybanki betéti aukció lesz, kérdés, lép-e valamit a Magyar Nemzeti Bank a forint erősítése érdekében.

A CHF-HUF, EUR-HUF és USD-HUF árfolyamok. Forrás: Tradingview.com
A CHF-HUF, EUR-HUF és USD-HUF árfolyamok. Forrás: Tradingview.com

A forintgyengülés, majd annak megállása mögött az lehet, hogy az Európai Bizottságnak hétfőn eljuttatták a magyar kormány levelét a jogállamisági kérdésekben. Az EU-s szervezet erről egy hónapon belül dönt, addig is folytatódnak a megbeszélések.

Nesze semmi a kormánytól?

A forintgyengülést az Erste Befektetési Zrt. is a jogállamisági eljárással magyarázza.

Úgy tűnik, hogy a tegnapi sajtótájékoztató kapcsán voltak, akik többre számítottak. Egyelőre minden maradt a régiben. Értelmezés és tárgyalás jön, az EU ugyanakkor nagyon óvatos. Ráadásul megint hallhattunk egy kis elbeszélést egymás mellett. A forint a semmire válaszul elvált a régiótól, s jelentősebb gyengülést mutatott be, ami ma is kitart.

Nagyot esett a Tesla Musk szavaira

A Tesla-részvény lejtőre került, miután Musk bejelentette, hogy a járművek teljes önvezető szoftverének (FSD) ára szeptemberben 25 százalékkal emelkedik. Egy tweetben azonban azt is megígérte, hogy a jelenlegi árat a szeptember 5-e előtt leadott, de később leszállított megrendelések esetében még fenntartják.

Jelenleg 12 ezer dollárba kerül a cég prémium kategóriás vezetéstámogató szoftvere, az előfizetés pedig havonta 199 dollár – írta az Investors.com. A Tesla részvényei közel három százalékot estek a tőzsdén.

Tesla-belső. Fotó: Unsplash.com
Tesla-belső. Fotó: Unsplash.com

Egyes elemzések azonban arra számítanak, hogy a Tesla növekedése gyorsul a harmadik negyedévben. A sanghaji problémákat a berlini és a texasi gyárak felfutása kompenzálni tudja – írta a Motley Fool. A Tesla már a második negyedévre is a várakozásokat meghaladó eredményről jelentett.

Harmadolják a Teslát – mire jó ez?

Csütörtökön jön a Tesla-részvények 1:3 arányú felaprózása (split), egy részvény tegnap 889 dollár körül volt. Júniusban az Amazon hajtott végre hasonló műveletet, ott egy régi részvényért húsz újat adtak.

A hasonló részvény-felaprózásoktól rendszerint azt várják a részvénykibocsátók, hogy pozitív hatással lesznek a részvények árfolyamára. A kisebb névleges (nominális) érték lehetővé teszi, hogy a magánbefektetők kis tételben is megvehessék a papírt, vagy többet vehessenek belőle. Ez azonban nem mindig következik be, például az Amazon júniusi split-je nem járt ilyen hatással. Igaz, arra nagyon rossz, mélységesen pesszimista piacon került sor.

Egyes online rendszereken egyébként ma már töredékrészvényeket is lehet vásárolni, például 0,2 Teslát.

Az AMC és a Cineworld árfolyama. Forrás: Tradingview.com
Az AMC és a Cineworld árfolyama. Forrás: Tradingview.com

Bajban a mozik, esnek a részvények

A brit Cineworld csődöt készül jelenteni, ennek hírére 50 százalékkal zuhantak a részvényei. A cégnek nem sikerült kimásznia a pandémia okozta gödörből. Amerikai szektortársa, az AMC, amely kisbefektetői mém-részvénynek is számít, további kilenc százalékkal esett. Pedig már korábban is alaposan lenyomták az új részvények piacra kerülése miatt.

Ma az Nvidia, a Salesforce és a Snowflake gyorsjelentéseit várják.

Az oroszok halnak éhen előbb?

Érdekes jóslatok vannak az orosz energiaexport jövőjéről a Concorde Értékpapír Zrt. blogján. Az orosz gázkivitel 80 százalékát az EU veszi meg, és azt egyszerűen nincs lehetőség másnak eladni. Kína felé pedig ekkora vezetékkapacitás kiépítése évtizedes munka.

Ha az oroszok nem szeretnének jövő tavasszal éhen halni, és az EU betartja a 6. szankciós csomagban foglalt olajimport-tilalmat, akkor lesz gáz ezen a télen. Különben összeomlik az orosz költségvetés.

Sőt az sem kizárt, hogy az Oroszországból az EU-ba tartó olajexport beszüntetése elegendő lesz a költségvetés összeroskadásához – teszik hozzá.

Nagy változás készül a Telegramnál

Pavel Durov, a Telegram vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a népszerű üzenetküldő platformra egy sor Web3-as fejlesztés érkezik. A jövőben a felhasználónevekkel és csatornalinkekkel kereskedni lehet majd a blokkláncon, hasonlóan az Ethereum Name Service (ENS) címekhez (illetve a hagyományos domain-nevekhez).

Durov sikeresnek nevezte a TON-hálózaton nemrégiben lezajlott domainnév-árverést, ahol több mint 2000 domaint adtak el 260 ezer dollárig terjedő árakon.

Ausztrália értő módon nyúlna a kriptókhoz

Egy hétfői nyilatkozatban az ausztrál pénzügyminisztérium bejelentette, hogy többlépcsős tervet készít egy kriptovaluta-szabályozási keretrendszer létrehozására. Amely – állítása szerint – alaposabb és információkkal jobban alátámasztott lesz, mint a korábban létrehozott szabályozások bárhol máshol a világon.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kormány megközelítésének kulcsa egyfajta piackutatás lesz, amit "token mapping"-nek (érmetérképezésnek) neveznek. Ez lehetővé teszi, hogy megnézzék és értékeljék az ausztrál kriptopiacok részletes trendjeit, hogy a lehető legjobban meghatározzák, hogyan kell szabályozni a kriptoeszközöket és a kapcsolódó szolgáltatásokat. A térképezés még idén fog lezajlani, a jogszabályalkotás ennek eredményétől függ.

Az előző ausztrál kormány is ígéretet tett arra, hogy átfogó szabályozást hoz létre e területen, csakhogy a májusi választásokon megbukott.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21610 21260 21650 +0,46% 21610 21620 4 102 169 150 HUF 2024-11-21 14:41:03
MOL 2686 2666 2690 -0,15% 2684 2686 425 750 822 HUF 2024-11-21 14:39:38
MTELEKOM 1222 1210 1222 +0,49% 1220 1222 121 860 724 HUF 2024-11-21 14:40:19
RICHTER 10830 10710 10870 +0,37% 10830 10850 336 672 140 HUF 2024-11-21 14:40:06
OPUS 510 507 512 +0,20% 509 510 8 010 199 HUF 2024-11-21 14:38:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
Részvény / Deviza / Áru Az ukrán rakéták lőtték le a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Duplázott a BUX index, ezért megy a Tesla
Eidenpenz József | 2024. november 19. 12:29
Elromlott a hangulat a részvénypiacokon, a BUX is szakad, az eddig száguldó OTP húzza le. Fontos gyorsjelentésekre vár a piac, ma a Walmart, holnap az Nvidia következik. Két nagy bankház is szép emelkedést vár 2025-re a részvénypiacon. Egy hír nyomán nagyot ugrott a Tesla.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG