Tegnap nyolc napos emelkedő széria tört meg az USA-ban, és 0,35 százalékkal esett az S&P 500. Ma Európában bizonytalanok az indexek, szerény pluszok és csekély mínuszok váltogatják egymást a délelőtt folyamán.
A német mutató most 0,1, a francia 0,3 százalékkal esik, a brit 0,5 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek 1-2 ezrelékes mínuszban vannak. Az európai piac főleg a gyorsjelentésekre figyel, de nemsokára közzéteszik az amerikai inflációs adatot is.
Itthon a BUX index az európai átlaghoz hasonlóan 0,2 százalékkal esik, az OTP 0,2 és a Mol 0,5 százalékos süllyedése miatt. A Richter 0,4 százalékkal emelkedni tud, gyorsjelentéseik után a Telekom és a Graphisoft Park 0,8, illetve 1,1 százalékkal drágulnak.
A forint reggel még stabilabbnak tűnt, 360-hoz közelített az euró, de azután fokozatosan gyengült fizetőeszközünk. Most már 361,60 az árfolyam. Az árupiacok ma még csendesek, az olaj ára kissé süllyed, fél százalék körül.
Meglepetést okozott a Telekom is
A Magyar Telekom tegnap este közzétett gyorsjelentésében bevételsoron a felfokozott várakozásokat is meghaladta, éves alapon hat százalékkal – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az eredménysorokon még nagyobb volt a növekedés, ráadásul itt is felülteljesített.
Így várhatóan jóval a megemelt éves tervek felett alakulhat az idei éve a telekommunikációs cégnek, melynek eredménye akár jelentősen emelt teljes részvényesi kifizetés is lehet – vélik az elemzők.
Kérdőjelek is vannak a jelentésben
A KBC Equitas is pozitívan értékeli a jelentést, mivel “minden soron a vártnál jobb számokat tett közzé a Telekom”, és “a részvényesek csupa jó híreket kaptak”. De fenntartásai is vannak.
Kérdéses, hogy a jelentés rövid távon mennyire képes átírni az aktuális erőviszonyokat a piacon... A részvényesi juttatások tekintetében sok új információt nem kapott most a piac. Emiatt a gyorsjelentést enyhén pozitívan lehet értékelni, de átütő változtatásokat aligha jelent majd a kereskedés során – írták kedd este.
Kezdődik a Rivian kereskedése
A Ford és az Amazon által is támogatott Rivian elektromosautó-vállalkozás részvénykibocsátása akkora siker lett, hogy a mennyiséget is emelték, és a 72-74 dolláros ársávot sem tartották be, afölé tolták a kibocsátási árat (78 dollárra). Ezzel 11,9 milliárd dollár bevételhez jut a cég. A tranzakció a teljes céget pedig 76,4 milliárd dollárra értékeli.
Ezért esett a Nio és a Tesla
A Tesla, amelynél a hétvégén twitteres szavazáson dőlt el, hogy Elon Musk eladja részvényeinek tíz százalékát, kedden már 12 százalékkal zuhant. (Az eladásra egyébként a csúcsmenedzser nagy tételű, jövőre lejáró vételi opciós jogai miatt számítani lehetett.) Nem túl jó értékesítési adatok is érkeztek Kínából, és kiderült az is, hogy Musk testvére pont az említett szavazás előtt értékesített a papírokból.
Egyik vetélytársa, a Nio elektromosautó-gyártó jó gyorsjelentést tett ugyan közzé, de a menedzsment várakozása elmaradt az elemzők elképzeléseitől. Ez a papír így hat százalékkal esett az amerikai kereskedésben.
Önvezetésben erősít az Nvidia
Azt már tudni az Nvidia cégről, hogy az önvezető járművek technológiáján dolgozik. A cég konferenciáján most három új technológiát mutatott be ezzel kapcsolatban, a Drive Hyperion 8, a Drive Chauffeur és a Drive Concierge nevűeket – írta a Yahoo Finance. A technológiák összességében segítenek az Nvidiának az önvezető autók terén mélyebb eredményeket elérni.
Az újítások saját személyi mesterségesintelligencia-asszisztenst biztosítanak a vezetőknek és az utasoknak. A Drive Hyperion 8 érzékelők sorozatát tartalmazza, köztük 12 kamerát, kilenc radart, 12 ultrahangos érzékelőt és egy előlapi “lidart” (lézeres mérőműszert). Az összeállítás moduláris, így az autógyártók azt vehetik vagy hagyhatják ki a csomagból, amit akarnak.
Miért erősödött a forint a magas inflációra?
Hatalmas negatív meglepetést hozott a tegnapi inflációs adat, hiszen 2012 óta nem látott magasságba, 6,5 százalékra emelkedett év/év alapon. Ezzel nem csak a 6,2 százalékos átlagos elemzői várakozásnál, de a legmagasabb, 6,4 százalékos becslésnél is magasabb volt – írja az Erste Befektetési Zrt. Ezzel magyarázzák, hogy a forint erősödött.
A forint heves erősödéssel reagált a hírre, amiben nyilván szerepet játszott az a spekuláció, hogy a várakozásokat meghaladó inflációra a jegybank is reagálni fog, és esetleg megváltoztatja az eddigi „Lassan járj, tovább érsz!” kamatpolitikát. Csatlakozik a lengyel és a cseh jegybank által követett „nagy lépések” politikájához.
Lépéskényszerben van, de interveniálhat is az MNB
Az MNB kényszerhelyzetbe kerülhet az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint.
A vártnál jóval magasabb októberi inflációs számok és a régiós jegybankok agresszív kamatemelései miatt lépéskényszerbe kerülhet a hazai jegybank. A korábban beharangozott 15 bázispontos kamatemelés kevésnek bizonyulhat jövő kedden, megítélésünk szerint legalább 30 bázispontos szigorításra lenne szükség a forintárfolyam stabilizálása érdekében.
Megemlítik, hogy a Goldman Sachs elemzői is hasonló véleményen vannak. Virág Barnabás MNB-alelnök szerint viszont a kamatemelések csak hosszú távon fejtik ki a hatásukat, és nem látják értelmét néhány nagyobb, egyszeri emelésnek – idézi a brókercég. De elhangzott, hogy az MNB hajlandó beavatkozni (interveniálni – a szerk.) a devizapiacon is.
Csalódást okozott a Coinbase
A kriptodeviza-piac kicsit megpihent, a bitcoin és az ether pár százalékkal a hét eleji történelmi csúcsok alatt forognak (66 650, illetve 4710 dollár körül).
Jelentett a Coinbase Global, amelynek emlékezetes tavaszi részvénykibocsátása nagy felhajtás mellett zajlott, és egy időre kijelölte a kriptodeviza-piac helyi csúcspontját is. A cég bevételei messze elmaradtak a várakozásoktól, 75 százalékkal estek a harmadik negyedévben. Így a zárás utáni kereskedésben a részvény 11 százalékkal esik.
Három részre darabolják a GE-t
A General Electric óriáskonszern három részre darabolná magát. Az egyikben a GE Healthcare egészségügyi részleg, a másikban az energetika (a GE Renewable Energy, a GE Power és a GE Digital), a harmadikban pedig a légiipar maradna egy több éves folyamat végén. A hírt a befektetők pozitívan fogadták, a papír 2,7 százalékkal ment tegnap.
Jelentett a Graphisoft Park
Az első három negyedév során az EBITDA 170 ezer euróval, 1,7 százalékkal, míg a pro forma nettó eredmény 430 ezer euróval, mintegy 13 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest. Az irodaterületek kihasználtsága 95 százalékra emelkedett.
A koronavírus hatására átalakuló irodahasználat és a „home office” térnyerése érzékelhető hatással van az irodák iránti általános keresletre, ugyanakkor a Park bérlői körében jelentős területcsökkentési igények továbbra sem merültek fel – írják.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.