Egyik nap 2300 dollár, a másik nap 2900, minden befektető álma az az út, amit a bitcoin az utóbbi másfél napban bejárt. Tegnap a nap elején még kicsivel 2300 dollár alatt járt az árfolyama, estére pedig 2900 fölé ugrott. Jelenleg 2752 dollár, mintegy 18 százalékkal magasabb az egy nappal korábbinál. (A Coindesk indexe szerint, amely több tőzsde átlagárát mutatja.) Nemrég egyébként bezuhant 1850 alá is.
Az emelkedést az váltotta ki, hogy megoldódni látszik a számítógépes deviza továbbfejlesztésének problematikája. Az elszámolásokat végző algoritmus és program elavult, a nagy mennyiségű tranzakciót már nem tudja kiszolgálni, ezért szükségessé vált a megreformálása. Ennek mikéntjéről azonban nézeteltérés volt, van az érintettek (programozók és úgynevezett „bányászok”, az elszámolási rendszert üzemeltető és az új bitcoin-ok létrehozását végző vállalkozók) között.
Nem hasad, ami hasadhatna
Ha nem tudtak volna megegyezni, az azt eredményezhette volna, hogy a bitcoin kétfelé válik, ahogy az történt az ethereum esetében (amelyből most létezik egy másodlagos szerepre kárhoztatott és jóval kevésbé értékes „classic” verzió is). Úgy tűnik, ezt most sikerült elkerülni, az egyfajta demokráciaként működő bitcoin-közösség nagy többséggel letette a voksát egy BIP 91 nevű eljárás mellett.
Ez alapozza meg a SegWit2x nevű szoftverfrissítés bevezetését, aminek célja a hálózat kapacitásának jelentős bővítése. De azért vannak aggodalmak, hogy valami, például hackertámadás megakaszthatja azt a folyamatot. A Bloomberg is óvatosan úgy fogalmaz, hogy „úgy tűnik, sikerült elkerülni” a nagyobb problémákat, a Bitcoin-rendszer hasadását, kétfelé válását. (Egyébként az, hogy a legnagyobb gazdasági oldalak is kiemelt helyen foglalkoznak velük, árfolyamokat közölnek rájuk, jól jelzi, mekkorát nőtt a „kriptodevizák” elfogadottsága, jelentősége.)
Nem érte el még a csúcsot
A bitcoin árfolyama június 11-12-én 3011 dollár körül tetőzött, most nem érte el azt a szintet. De a változás nagyon gyors lehet, jellemzőek rá a hirtelen ugrások és zuhanások, amint azt nemrég a történelmi példákon bemutattuk.
A bitcoin egyébként alig valamivel kisebb mértékben az ehereumot is magával húzta, eme újabb keletű, sokak szerint még fényesebb jövő előtt álló digitális fizetőeszköz 205-ről 235 dollárra száguldott (közel 15 százalék), most 231 dollár körül van.
A Goldman megmondta
A hírre tegnap este a bitcoin-bányászat miatt érintett chipgyártók, az Nvidia és az AMD (Advanced Micro Devices) az USA-ban 1,5-2,0 százalékkal drágultak. Ez nem tűnik soknak, de az utóbbi egy-másfél évben e két cég papírjának értéke viszont megsokszorozódott, részben a bitcoin- és egyéb kriptovaluta-láz miatt.
Érdekes fejlemény volt pár napja, hogy egy olyan nagyágyú, mint a Goldman Sachs a bitcoin emelkedését jósolta – és részben máris bejött neki. Az óriási befektetési bankház technológiai elemzőinek főnöke, Sheba Jafari két nappal az emelkedés előtt azt írta, hogy a bitcoin 1800 dollár körül erős ellenállásra ért. Innét felfelé indulhat, újra tesztelheti a 3000 dolláros szintet, sőt 3700 dollárig is eljuthat.
Ahol a hit a fedezet
Viccesnek látszó, de komoly felvetéssel élt az Investing.com-on egy elemző, amikor feltette a kérdést: a bitcoin vagy a Tesla a jobb befektetés? A kettő ugyanis megegyezik abban, hogy fundamentális értéke nincs vagy csekély. (A Tesla folyamatosan veszít minden értékesített autón, árazása abszurd magas, a könyvértéke 11-szeresén, az árbevétel hatszorosán értékeli a piac.) Mindkét befektetés mögött csak a hit, a bizalom áll, amely szerint a jövőben is értékelni fogja ezeket a piac, így nem veszítenek majd értékükből.
„Hitfedezetű fizetőeszköznek” nevezik a bitcoint, és a Tesla-részvényeseket is a hit élteti, hogy a cég egyszer majd nyereségessé tehető, és nem nyomja le az igencsak mozgolódó konkurencia. Arra, hogy mi történik, ha a hit elenyészik, az Enron konszern esetét hozza fel, melynek részvényei kevesebb mint egy év alatt lenullázódtak 2001-ben.