Bár vegyesen zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói, ugyanakkor a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 42 ponttal, 0,3 százalékkal sohasem látott magasságba,14 296 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutató 1,7 ponttal, 0,1 százalékkal 1541 pontra nőtt és már nincs messze valaha látott legmagasabb értékétől.A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója ugyanakkor minimálisan, 1,7 ponttal, 0,05 százalékkal 3222 pontra gyengült.
Változatlanul fennállnak azok az okok, amelyek miatt a részvényárfolyamok az év eleje óta emelkednek, a jegybankok laza monetáris politikája, amely megnövelte a kockázatvállalási kedvet, és a vonzóbb befektetési lehetőségek hiánya."A szó szoros értelmében nincs máshova menni. Kit ösztönöz, hogy 1,9 százalékot keressen egy 10 év futamidejű államkötvényen? Így az ember jóformán semmit sem nyer" - mondta David Brown, a Sabrient Systems befektetési kutatóintézet igazgatója. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a múltban egy-egy rekordöntés után gyakran lefelé vették az irányt.
Tovább javította a piaci hangulatot egy kedvező munkaerőpiaci fejlemény, a magánvállalatok februárban 198 ezerrel növelték a foglalkoztatottak számát, továbbá az, hogy januárban 7,2 százalékkal emelkedett a kulcsfontosságú beruházási javak rendelésállománya, - mindkét adat a konjunktúra folytatódását ígéri.
A Fed-jelentés megsimogatta a tőzsdéket
Januárban és februárban fokozatosan javult az Egyesült Államok gazdaságának állapota, annak köszönhetően, hogy a magánfogyasztás és az építőipar fellendült - írja az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jelentése. Az óvatosan optimista hangvételű úgynevezett "Bézs Könyv", amely a Fed 12 tagbankjának helyzetértékelését összesíti, kiemeli, hogy nő a kereslet a gépkocsiiparban, a technológiai szektorokban és a logisztikai ágazatban, ugyanakkor nincs inflációs nyomás. A tagbankok beszámolói azt jelzik, hogy a gazdasági tevékenység általában "szerény vagy mérsékelt ütemben" nőtt az utóbbi hónapokban.
A múlt év utolsó negyedében az amerikai GDP éves összevetésben mindössze 0,1 százalékkal bővült, de a nullához közeli kamatok és a likviditásbővítő intézkedések által támogatva a Fed szerint fokozatosan erőre kap. A Bézs Könyv évente nyolcszor jelenik meg és megállapításait általában figyelembe veszi a Fed nyíltpiaci bizottsága, amikor meghozza monetáris politikai döntéseit.
Óvatos duhajok Ázsiában
Vegyesen zárták a kereskedést a legfontosabb ázsiai részvénypiacok: Tokióban a lazább monetáris politikára vonatkozó várakozások emeltek az árfolyamokon, míg Szöulban a nyereségrealizálás, Kínában pedig piaci hírek csökkentették az indexeket. Japánban a Nikkei-mutatója 0,3 százalékkal 11 968 pontra, újabb négy és féléves csúcsra emelkedett. A szigetországi parketten az okozott optimista hangulatot, hogy a befektetők várják az új jegybanki vezetés lazább monetáris politikáját.
Szöulban a Kospi 0,8 százalékkal 2004 pontra csökkent a nyereségrealizálás, a gyengébb jen, és a diplomáciai feszültségek hatására. A dél-koreai védelmi minisztérium tájékoztatása szerint Észak-Korea szokatlanul kiterjedt hadgyakorlatokba kezdett. Phenjan két nappal korábban még azzal fenyegetőzött: felmondja a két ország közti 1953-as fegyverszünetet.
Kínában a kontinentális piacon a Shanghai Composite két egymást követő pozitív zárás után 1 százalékkal esett, miután a tőzsdeüzemeltető arról tájékoztatott, hogy várhatóan gyorsul a tőzsdei részvénybevezetések értéke, és így nőhet a részvénypiaci kínálat.