1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mára virradóra megérkezett a várva várt kínai adat, a piacok rezignáltan fogadták a rossz híreket. Az amerikai gyorsjelentési szezon kifutott és a központ bankok is előjöttek a farbával. De akkor most mi lesz? Vegyünk részvényeket? Vagy eurót? Piszok nagy a tanácstalanság. A forint ereje kitarthat a következő hetekben, de nagyon borulékony a hangulat.

Kína lázas, de ha hozzábújunk, melegít

Beigazolódtak azok a félelmek, amelyek szerint a kínai gazdaság tovább lassul. A helyzet faramuci, ugyanis a piacok gyakorlatilag annak örülnek, hogy a kínai vezetés és a központi bank beavatkozik majd a lassulás megállítás érdekében. A hajnali kínai adatdömping megerősítette, hogy a "világ motorja" bizony masszív lassulásnak indult. Úgyhogy a kérdés most már nem is ez, hanem az , hogy mekkora erővel áll bele a földbe és hogy ez milyen hatással lesz az amúgy is válsággal küzdő tengerentúli gazdaságokra.

Érdemes kiemelni, hogy hajnalban először az inflációs adat érkezett, ami további árszínvonal-csökkenést mutatott. Az éves infláció 2 százalék alá csökkent. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője a Gazdasági Rádió reggeli műsorában azt mondta: ez lehet az infláció csökkenésének az alja, szerinte várhatóan nemsokára kiderül, hogy eredményesek voltak-e a gazdaságösztönző lépések. Az elemző szerint a kínai központi kormányzat is léphet a közeljövőben a jegybank mellett, akár a jüan árfolyamának befolyásolásával is.

A hivatalos közlés szerint egyébként 30 hónap legalacsonyabb - 1,8 százalékos - inflációját mérték júliusban Kínában. A legmagasabb értéket tavaly júliusban jelentették, amikor 6,5 százalék volt a fogyasztói árindex. Idén júniusban 2,2 százalékos volt a drágulás az előző év azonos időszakához képest. A Kínában egyharmadot kitevő élelmiszerárak júliusban 2,4 százalékkal nőttek éves összevetésben, a júniusi 3,8 százalékhoz képest ez csökkenést jelent.

A szakértők egybehangzóan úgy vélik, hogy az éves 4 százalék körüli inflációs terv mindenképpen teljesülni fog, ahogyan az előirányzott 7,5 százalékos gazdasági növekedés is tartható cél. Megfigyelők szerint a júniusi és júliusi kamatcsökkentés után lazító monetáris intézkedésekre kerülhet sor, bővülhet a hitelezés, s nem valószínű a kötelező banki tartalékráta növelése. Ez utóbbit 2011 novembere óta a központi bank három alkalommal írta elő.

Az inflációs adat volt, ami a legjobban megütötte a piacokat, ugyanakkor fontos beszámoló jöttek még az ipari termelés alakulásáról, a kiskereskedelemről, illetve a beruházásokról. Az adatok egyértelműen egy irányba mutatnak: Kína lassul. Az adatok szinte kivétel nélkül gyengébbek lettek az előző havi és az elvárt számoknál. A piacokon ugyanakkor messze nincsen emiatt pánik, sőt: a monetáris enyhítésbe vetett hit további üzemanyagot szolgáltatott a parkettekre.

Hoztam is meg nem is? - Mi lesz az EKB és a Fed akcióival?

Az elmúlt héten viszonylagos csalódást hozott a piacokra, hogy sem az amerikai sem az euróövezet jegybankja nem jelentett be konkrét lépéseket. A háttérben valószínűleg összehangolt kommunikáció lehet. A világ két legfontosabb jegybankja (a kínai meglepően kiszámítható) gyakorlatilag ugyanazt közvetítette: lépnek, ha szükség van rá. A "szükség" mértékét ugyanakkor láthatóan máshogy fogalmazzák meg, ahogy mások a lehetőségeik is. A Fed QE3 programjával kapcsolatban Ben Bernanke elnök sokat sejtetően következetesen azt kommunikálja, hogy nem segít a küszöbön álló "fiscal cliffen". (Ez a január elsejével életbe lépő automatikus adóemelések és megszorítások együttes hatása, amely várhatóan kemény munkanélküli rohamot okoz majd.) A Fed elnöke ráadásul többször is az eurózóna válságától tette függővé a beavatkozást.

Közben az Európai Központi Bank sem tudott túllépni az európeriféria kötvényeinek vásárlásán, illetve nem vásárlásán, hiszen saját bevallása szerint is régen avatkozott be a másodlagos piacon. Az EKB elnöke sejtelmesen arra utalgat hónapok óta - amit múlt héten meg is erősített - hogy ugyan azonnal nem avatkoznak be a kritikus szinten levő spanyol, olasz és görög kötvények hozamának letörésébe, viszont készek "a rendkívüli intézkedésekre". Akárhogy is szépítjük a dolgot, ha nem is nyomtat majd pénzt az EKB a Fedhez hasonlóan, mégiscsak pénznyomda szerűen nyeli majd el az adósságot, mégha ez a német alkotmánybíróságon parkoló ESM segítségével is történik.

De akkor mi lesz a forinttal és a magyar alapkamattal?

Az MNB Monetáris Tanácsa tegnap tette közzé a legutóbbi kamatdöntő ülésén készült jegyzőkönyvet. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint a tanács belső tagjai várhatóan továbbra is "héják" maradnak, azaz tartani fogják az irányadó rátát, ugyanakkor a külsősöknél már látszik a kamatcsökkentés akarata. Az elemző szerint a korábban a kamatvágás pártján nyilatkozó Gerhardt Ferenc azért nem szavazott most a kamatcsökkentés mellett, mert a kamatvágás napján éppen turbulencia volt a pénzpiacokon. Ugyanakkor ez is éppen amellett szól, hogy tartós javulás kell a magyar piacnak az újabb kamatvágáshoz.

A hazai devizát az elmúlt héten a világszerte erősödő kockázatvállalás emelte egy éves magasságba. A tény, hogy az IMF-tárgyalások elkezdődtek és a nézeteltérések ellenére jól nyomonkövethetőek a konfliktusok témakörei, eleve bizalmat adott a magyar piacnak. Valószínűleg sokat segít az is, hogy törvényhozási és úgy tűnik, hogy nyilatkozati szünet is van a kormánytagok részéről, ez pedig feledteti a korábbi, sokszor ellentmondásos és elbizonytalanító híreket. A napokban a Költségvetési Tanács is azon a véleményen volt, hogy bár vannak bizonytalanságok, alapvető kifogások nincsenek a kormány terveivel kapcsolatban. Két napja megérkezett az első ajánlás is a forintra: a Morgan Stanley szerint érdemes a lengyel zlotyt shortolni a forint ellenében, bár ezt még nem tették hivatalos állásponttá.Az viszont teljesen egyértelmű, hogy amennyiben vészforgatókönyv szerint alakulnak a folyamatok a piacokon (spanyol-olasz-csőd, váratlan kínai bejelentés, brutális hurrikán, vagy akár terrortámadás), akkor a magyar piacon nem lesz olyan hír, ami megállítaná a továbbra is sebezhető magyar devizát a lejtőn.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28030 27960 28560 -1,61% 0 0 9 916 988 560 HUF 2025-05-19 17:09:43
MOL 3120 3106 3128 -0,32% 0 0 1 547 164 802 HUF 2025-05-19 17:05:12
MTELEKOM 1770 1730 1772 +1,96% 0 0 2 294 358 016 HUF 2025-05-19 17:13:30
RICHTER 10480 10410 10580 -0,95% 0 0 1 414 031 170 HUF 2025-05-19 17:05:20
OPUS 575 560 585 +0,52% 0 0 150 813 417 HUF 2025-05-19 17:08:34
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jól tette, aki estére hagyta az euróváltást
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 18:33
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Padlót fogtak a nagy részvények
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 17:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 670,92 pontos, 0,69 százalékos csökkenéssel, 96 394,92 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó öröm Romániában, okosabbak lesznek a robotok
Eidenpenz József | 2025. május 19. 12:24
Az amerikai adósság leminősítése főleg a részvénypiacokat viseli meg, a BUX sem tudta ez alól kivonni magát. Erősödött az arany, a forint pedig kifejezetten szilárd. Új AI-technológiák sorát mutatta be az Nvidia, többek között a robotikában. Hajnalban megközelítette rekordszintjét a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Eurót vagy dollárt venne, de nem tudja, mikor? Talán ez segíthet
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:27
Így kezdte a hetet a forint a devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Hatalmas fordítás Budapesten: gyenge kezdésből történelmi csúcsok
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 12:37
Így alakult a héten a BÉT forgalma.
Részvény / Deviza / Áru Munkanap előtt pénteki buli? A forint ezt is bírja
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:22
Erősödött kissé a forint szombat reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Ritka jó napot zárt a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1369,25 pontos, 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Sóhajt majd egy mélyet, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 18:46
Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon. A hetet a forint vegyes eredménnyel zárta, a dollárral szemben gyengébben, az euró ellenében erősebben.
Részvény / Deviza / Áru Rendkívüli esélyt kap az euró – és mi történt a forinttal?
Buksza blog | 2025. május 16. 15:02
Egyelőre még a dollár van nyeregben a tartalékdeviza-versenyben, de az euró esélyt kap arra, hogy nagyobb súlyt kapjon a jövőben. Mindeközben a forint szépen erősödött a dollárhoz képest. 
Részvény / Deviza / Áru Küszöbön a százezer pontos BUX index, már nincs vételen az OTP
Eidenpenz József | 2025. május 16. 12:36
A BUX pénteken is rekordot ütött, a többi tőzsdeindex is jól néz ki kontinensünkön. Rengeteg gyorsjelentés érkezik, a vámháború fejleményeire várnak. Osztalékfizetés lesz és ajánlásrontás érkezett az OTP-re. Nagy változtatásokat lépett meg a befektetési guru. Merre tovább, forint?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG