Mérsékelt habzású optimizmus látható Európában, a német index 0,6, a francia 0,4 százalékkal emelkedik, bár Londonban némi mínusz alakult ki. A német nagykereskedelmi infláció kissé jobb lett a vártnál, ugyanakkor Kínából megint rossz adatok érkeztek. Az amerikai határidős indexek is pluszban állnak.
A fő téma a piacon most a Goldman Sachs új elemzése, amely csak jövő júniustól számít az USA-ban kamatcsökkentésre. A héten jelenik meg a Home Depot (kedden), a Target (szerdán) és a Walmart gyorsjelentése, amelyek fontos információkat hordozhatnak a fogyasztói viselkedéssel kapcsolatban.
A BUX index rekordszintről esik vissza 55 960 pontra, ami 0,3 százalékos mínusz. A kép azonban vegyes, a Mol 1,3 százalékos emelkedése erősíti, az OTP 1,2 százalékos gyengülése visszahúzza. A Richter 0,8 százalékos vesztesége lehet a mérleg nyelve, de az Opus is 0,7 százalékkal gyengült. A 4iG viszont több mint négy százalékkal szárnyal.
Fontos támaszt tört le az euró-forint?
A forint délelőtt volt erősebb is, gyengébb is, majd beállt nagyjából a pénteki szintre, így most 382,50 az euró. A devizánk szempontjából annyira fontos európai földgáz ára 1,3 százalékkal emelkedik, az olajé eközben kissé csökkent, a dollár pedig stagnál.
Pénteken letört a 200 napos mozgóátlag, így már 385,34-nél ellenállást képez – írja az Equilor Befektetési Zrt. az euró/forintról. A 30 napos mozgóátlag viszont már "fontos támaszt jelent" 381,94-nél.
Komoly céláremelés a Richterre
A lengyel PKO BP 9500 forintról 10 600 forintra emelte a Richterre vonatkozó 12 havi célárfolyamát, változatlanul vételi ajánlás mellett – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Mindig mások tehetnek a gyenge devizánkról
A Kreml a laza monetáris politikát hibáztatja azért, hogy a rubel 101-re esett a dollárral szemben – írja a Reuters. Vlagyimir Putyin elnök gazdasági tanácsadója, Maxim Oreshkin hétfőn megdorgálta a központi bankot, miután a rubel 30 százalékos éves visszaesést szenvedett el. Ez a hírügynökség szerint növekvő nézeteltérésről árulkodik az orosz hatóságok között.
A rubel értékének nagyjából negyedét veszítette el a dollárral szemben azóta, hogy Putyin 2022 februárjában csapatokat küldött Ukrajnába. A 101,04-es árfolyam mintegy 17 hónapja a leggyengébb érték. Oreshkin szerint a Kreml erős rubelt akar, és hamarosan normalizálódást vár, ami cselekvésre sarkallhatja a központi bankot a következő, szeptember 15-re tervezett kamatdöntés előtt. A gyenge rubel ugyanis
megnehezíti a gazdaság strukturális átalakulását és negatívan befolyásolja a lakosság reáljövedelmét.
Tesztelik az állampapír-befektetőket?
Mekkora a legkevesebb hozam, amivel még beérik az állampapír-befektetők? – teszi fel a kérdést Zsiday Viktor a Hold Alapkezelőnél. Szerinte az állam az infláció enyhülésével párhuzamosan azt teszteli, milyen alacsonyra lehet nyomni a hozamszintet, hogy a megtakarítók még éppen elegendő mennyiségű államkötvényt vásároljanak.
Megpróbálják kitapogatni, hogy mekkora az a legkevesebb hozam, amellyel még éppen hajlandók beérni.
Amennyiben az eladások nem fognak eléggé menni, akkor az állam kénytelen lesz megváltoztatni a feltételeket – szögezte le a szakember.
A jövő megérkezett
Augusztus 10-től kereskedelmi forgalomba álltak a vezető nélküli, "robottaxik" San Fransicóban – írja a Vakmajom a Facebook-on.
Mennek 0-24-ben minden nap, kizárólag nagyon szabályosan közlekedve, zéró emisszióval, minden előírást betartva, nem fáradnak, nem állnak ki pisilni, nem káromkodik a sofőr…
A Waymo (Alphabet) és a Cruise (General Motors) nyújtja a szolgáltatást. Beszálltak a versenybe a régi taxik, meg az Uber és a Lyft mellé, ugyanúgy mobilalkalmazással rendelhetők – írja az alapkezelő szakember.
Még nagyobb a zűr Kínában?
A kínai ingatlanpiacot követően most a kínai vagyonkezelési piac, azon belül is az úgynevezett trust-ok (vagyonkezelő társaságok) okoznak fejfájást – írja az Erste Befektetési Zrt. A 138 milliárd dollárt kezelő kínai Zhongzhi csoport ugyanis nem teljesítette a pénzügyi kötelezettségét. A holding jelentős ingatlanbefektetéseket hajtott végre az elmúlt években.
Ebben a befektetési formában Kínában összesen 2900 milliárd dollárt kezelnek, elsősorban a vagyonos kínaiak számára, így a bizalom elvesztése igencsak súlyos hatásokkal járhatna. A kínai befektetések iránti érdeklődés amúgy is csökken – írja a brókercég.
Altcoin-katasztrófa közeleg?
Egy gyűjtés szerint ezen a héten 23 "altcoin" (második-harmadik vonalbeli, alternatív kriptodeviza) rendszerében szabadulnak fel korábban zárolt érmék. Köztük széles körben ismert, fontos protokolloknál is, mint a Uniswap (UNI), a The Graph (GRT), a BitDAO (BIT) vagy a Synthetix (SNX). (Az ilyen zárolást általában az ár stabilan tartása érdekében szokták alkalmazni, sokszor a nagybefektetők vállalják, önként – a szerk.)
Az "altcoinok" egyébént jellemzően felülteljesítők a bikapiacon (emelkedő trendben), miközben medvepiacon inkább alulteljesítők szoktak lenni. Az utóbbi időben az amerikai szabályozással kapcsolatos aggodalmak is sújtották ezt a szegmenst.
Sötét árnyak Ázsiában?
Kína gazdasági fellendülését az egyre súlyosbodó ingatlanpiaci visszaesés nehezíti, és a legfrissebb adatok valószínűleg kevés jelét mutatják a növekedésnek – írja a Bloomberg. A kedden esedékes hivatalos adatok várhatóan csak mérsékelt növekedést mutatnak az ipari termelés, a kiskereskedelmi forgalom és a beruházások terén.
A Country Garden ingatlanóriás közölte, hogy hétfőtől felfüggeszti közel egy tucat kötvény kereskedését. Peking viszont közzétett egy, a külföldi befektetések vonzására irányuló tervet, amely adó- és vízumügyi intézkedéseket tartalmaz.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.