A hét második felében jöhetnek az izgalmak a tőzsdén - de azért mára is jutott egy kevés
Nagy sztorik helyett kivárással indult a keddi kereskedési nap. Szerdán jelenik meg ugyanis a legfrissebb inflációs adat az USA-ból. Az elemzők arra számítanak, hogy tovább ereszkedhetett lefelé az amerikai fogyasztói árindex. Emellett a hét második felében kezdődik az aktuális gyorsjelentési szezon is az amerikai cégeknek, így nagyobb mozgásokra inkább szerdától kezdődően lehet számítani a tengerentúli tőzsdéken. A tegnapi pozitív amerikai tőzsdezárás után inkább pozitív hangulatban kezdődött el az európai kereskedés, a frankfurti DAX és a párizsi CAC40 is fél százalék körüli nyereségben járt a kereskedés elején. A londoni FTSE100 is járt pár pontos pluszban, de csak rövid ideig - inkább enyhe mínuszban töltötte az első kereskedési órát az index.
Délelőtt aztán felkavarta kissé az állóvizet egy makroadat: a brit bérek növekedésének tempója rekordszintre emelkedett a legfrissebb adatok szerint. A májusig tartó három hónapban a bónuszok, prémiumok nélkül számolt jövedelmek 7,3 százalékkal emelkedtek. Ez alapvetően további aggodalmakat jelent az infláció alakulásával kapcsolatban is, és szigorúbb monetáris politikára, további kamatemelésekre szoríthatja a Bank of Englandet, de a feszültséget némiképp enyhítheti, hogy jöttek arra utaló jelek is, hogy a rendkívül feszes munkaerőpiacon némi enyhülés megy végbe: a munkanélküliségi ráta váratlanul 3,8 százalékról 4 százalékra emelkedett, miközben az üres álláshelyek száma tovább csökkent.
A brit adatközlés után a reggeli pluszok fokozatosan elkoptak egyes nyugat-európai tőzsdéken: a DAX déltájban azért még éppen tegnapi záróértéke fölött járt. A párizsi CAC40 viszont a kisebb megingás után gyorsan magára talált, és délre újra fél százalékos emelkedést jegyezhettünk fel. A FTSE100 mínuszba esett, de 11 óra után elérte az eddigi napi mélypontot, déltájban már csak 0,2 százalékos mínuszban állt a jegyzés.
Csökkenő trendben a DAX?
Az Erste Market hírlevele egyébként egy fontos technikai jelenségre hívja fel a figyelmet: a DAX a minap átesett az addigi támaszon, s ezzel lefelé kiesett abból a sávból, amelyben az elmúlt három hónapban mozgott. Kialakulóban van egy csökkenő trendcsatorna - ha ebbe kerül az index, valószínűleg ekkor sem kell kétségbe esni, de akkor rövid-közép távon marad a csökkenés, marad a kockázatkerülés, ami az elmúlt hetet is jellemezte. Viszont hosszabb távon azért nem veszett még semmi, hiszen akár egy csésze alakzat is létrejöhet az elkövetkező hónapokban. Persze ehhez az kell, hogy tényleg elinduljon a gazdasági növekedés – lehetőleg - az év második felében.
Élmezőnyben a BUX, száguld az Opus
Budapest kedden a mezőny felső szekciójában teljesít: a BUX déltájban 0,6 százalékot is meghaladó nyereségben jár. A vezető részvények kivétel nélkül erősödnek: a legtöbbet az OTP és a Mol (0,9 illetve 0,8 százalékot), a Richter és a Telekom 0,1-0,2 százalék körüli pluszban jár. A Mészáros Lőrinc-birodalom legnagyobb tőzsdei lába, az Opus nagy tempóban hasít tovább: a harmadik legnagyobb napi forgalom mellett a 6 százalékot is meghaladja az árfolyam emelkedése kedden délben.
Az idei nyitóárnál már 40 százalékkal van feljebb a jegyzés, a júniusi mélyponthoz képest pedig közel 70 százalékos az erősödés.
Itt nézheti meg, hogyan állnak részvényei >>
A Gloster csoport kedden azt jelentette be: nettó 1410 millió forintos nyitott rendelésállománnyal zárta a második negyedévet, ami 28 százalékkal, azaz több mint 300 millió forinttal magasabb, mint az egy évvel korábbi. A negyedéves jelentést ismertető közleményben kiemelték: a rendszerintegrációs üzletágat kedvezően érinti, hogy az ellátási láncok helyreállnak, a chip- és egyéb alapanyaghiány folyamatosan csökken, így rövidülnek a szállítási idők. A Gloster 0,4 százalékos pluszban jár kedden nap közben.
Romlanak az európai kilátások az emelkedő kamatok miatt, nőtt a német infláció
- Júliusban romlott a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe, mindkettő az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben. A ZEW elnöke azt mondta, hogy pénzügyi piaci szakértők a gazdasági helyzet további romlását jósolják az év végére, aminek fő oka a rövid távú kamatlábak emelkedése az euróövezetben és az Egyesült Államokban. A romló kilátásokat erősíti, hogy viszonylag gyengén szerepelnek az olyan fontos exportpiacok, mint például Kína.
- Több hónapi csökkenés után júniusban ismét emelkedett az infláció Németországban a szövetségi statisztikai hivatal kedden ismertetett végleges adatai szerint - igaz, ebben egy egyszeri bázishatás is szerepet játszik. Részletek:
Mini-pánik volt a forint piacán - már erősödünk?
A forint kedden tovább erősödik - ha ezen a szinten sikerül horgonyt vetni, akkor elmondhatjuk, hogy a márciusihoz hasonló mini-pániknak lehettünk szemtanúi, amikor viszonylag rövid idő alatt 390 forint közelébe emelkedett az euró jegyzése. Kedden már 380 alatt jár a közös pénz árfolyama, egy rövid ideig a 378-hoz is közelebb jártunk, a napi mélypont egyelőre 378,31 környékén volt. Délben 379,72 forintot kértek egy euróért a bankközin.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankár Árfolyamkeresőben >>
Az Erste hírlevelében azt írják: ahogy márciusban, úgy most is volt egy erős kockázatkerülés, ami gyors változásokat hozott a piacon. Ha visszatérne a kockázatvállalási hajlandóság, mint amilyet április-júniusban láthattunk, akkor joggal gondolhatjuk, hogy a forint visszatér a korábbi szintekre - írják az Erste szakértői. Persze feltételezve azt, hogy a fölgázár nem változik jelentősen, s a külkereskedelmi mérleg is az 500-1000 millió eurós tartományban marad az elkövetkező hónapokban, miközben az MNB hitelessége sem csorbul - azaz azt teszi, amit mond. Persze a bizonytalanság nagy.
Kínai hírekre emelkedik az olajár
Hétfőn csökkent az olaj ára, kedden viszont felfelé indult a jegyzés, a texasi WTI olajfajta hordónkénti ára 73,1 dollárról 73,7 dollárra emelkedett. A háttérben a frissen bejelentett kínai gazdaságélénkítő lépések állnak - az ingatlanfejlesztő cégek számára támogatást nyújtanak a banki hitelezés felélénkítésére. A globális piacok most örömmel fogadnak minden hírt, ami a kínai gazdaság teljesítményének javulását valószínűsíti.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.