A nap nagyobb részében eléggé rossz volt a hangulat az európai tőzsdéken, aminek leggyakoribb okát a nemzetközi sajtó a Donald Trump amerikai elnök és a kínai vezető találkozója előtti feszült hangulatban véli felfedezni. A találkozó egyik fő témája a kereskedelem, a másik az észak-koreai helyzet, és maga Trump már előre nehéznek minősítette a tárgyalásokat. Azt is emlegetik, hogy a héten teszik közzé az EKB és a Fed legutóbbi üléseinek jegyzőkönyveit.
Mások szerint a hétfő délutáni leningrádi terrortámadás is felelős lehetett a hangulat elromlásáért. Kezdetben az európai tőzsdék fél százalék körüli mínuszban voltak, a menedékeszköznek számító aranyat vették, az olaj pedig esett. Az amerikai tőzsdék nyitása előtt valamivel azonban megjavult a hangulat.
Belehúzott a Richter
Este hatkor az S&P 500 index gyakorlatilag nullában állt, a Dow Jones 0,2 százalékos pluszban volt. A nyugat-európai tőzsdék, köztük a német, francia, brit 0,2-0,5 százalékos pluszban zártak. A BUX index fél százalékos emelkedése jónak számít, bár a lengyel WIG megint lekörözte, 0,9 százalékkal ment fel.
Messze a legnagyobb forgalmat a Mol bonyolította, kicsivel 16 milliárd forint felett, aminek oka lehet, hogy ma súlyozták át a részvényt az MSCI feltörekvő piaci indexében. A részvény a zárásban 20 200 forint volt, fél százalékkal feljebb, de a nap nagy részében ennél feljebb járt. A Richter a nap közepén nagyon belehúzott, és két százalékkal, 6771 forintra ment fel. Itt közgyűlési meghívót publikáltak, a gyorsjelentéstől némileg eltérő számokkal.
Ronda ma a rand, nem bírta a líra
Az OTP 0,3 százalékkal esett és kereken 8000 forinton állt meg, a Telekom 0,4 százalékkal 483-ra süllyedt. A forint nagyot gyengült, fél százalékkal, 1,4 forinttal 309,80-ra emelkedett az euró ára. Van, aki ezért a gyenge hazai kiskereskedelmi eladásokat tartja felelősnek, de az a helyzet, hogy ugyanezt csinálta a lengyel złoty és a török líra is.
Dél-Afrikában pedig a rand esett nagyot, öt hónapos mélységbe, miután múlt héten váratlanul menesztették a pénzügyminisztert, az S&P pedig leminősítette az ország adósságát. A török lírát a magas inflációs adat is sújthatta.
200 milliárd keresi a helyét?
Az Erste kedd reggeli áttekintése azt írta, hétfőn „deviza swap tenderek keretében 200 milliárd forintnyi likviditást pumpált az MNB a piacra, azonban ez sem mozgatta meg érdemben az EUR/HUF kurzust”. Ami késik, nem múlik, később jött a gyengülés. A brókercég szerint a fontosabb ellenállások a 310-es szint környékén vannak.
Az Émász 1400 forintot, míg az Elmű 1500 forintot fizetheti ki osztalékként a KBC Equitas szerint. A két vállalat a közgyűlését április 24-én tartja.
Az Equitas azt is írta, hogy feladta múlt hét pénteken a cseh jegybank a korona árfolyamának védelmét. „Az eddig védett 27 EUR/CZK árfolyamot mostantól bármikor elengedheti a jegybank, ami a régiós devizákra is jelentős hatással lehet. Maga az elengedés várhatóan 1-1,5 hónapon belül fog megtörténni az elemzők szerint, így egy elég feszült időszak következhet” - tartalmazta reggeli hírlevelük.
Olajemelkedés jön?
Az olaj a nap eleji esegetés után, amit líbiai hírek okozhattak, pluszba ment át. Este már 1,7-1,9 százalékos emelkedésben volt az amerikai készletadatok ma esti közzététele előtt. (A WTI 51,10, a Brent 54,10.) Az Erste olajipari elemzője egyébként emelkedést valószínűsít az olaj árfolyamában, a vételi pozíciók mennyiségének erőteljes csökkenése miatt.
Az Equilor blogja részletesen foglalkozik a Mol-t mostanában érő különböző hatásokkal, mint a CEZ-pakett eladása, az INA esetleges eladása, a cég adósságának felminősítése vagy a részvények felosztása 8 darabra. A cikk inkább pozitív folyamatokat lát, amelyek növelhetik az árfolyamot.
De a Tesla bezzeg hangos
Az Erste Befektetési elemzési oldala azt írja, a Richter közzétette közgyűlési meghívóját és auditált eredményét, amely 1,5 milliárd forinttal alacsonyabb operatív értéket mutat az előzeteshez képest az egyéb költségek miatt. A magasabb pénzügyi eredménynek és az alacsonyabb társasági adónak köszönhetően a nettó profit viszont minden idők legmagasabb értéke, 67 milliárd forint lett.
A szokásosnál kissé nagyobb változások ellenére a nagy brókercég nem várt árfolyamhatást a gyógyszerpapírnál, a piac a jövőbeli fejlesztésekre koncentrál. Azt is írták, hogy Mol márciusi finomítói marzsai gyengültek, a petrolkémiai marzsok javultak.
Gyenge amerikai értékesítési adatokat tettek közzé az autógyártók március után, amelyek elmaradtak a várakozásoktól. A Tesla viszont javított, alighanem ennek köszönhető, hogy ma átlépte a 300 dolláros határt, 304 dollár is volt.