A gyengécske keddi tőzsdenap után, amit a vártnál kissé magasabb európai infláció okozhatott, szerdán az európai tőzsdék szépen kezdtek. A Stoxx 600 0,9 százalékos emelkedéssel indított délelőtt, nincs kizárva, hogy egyes indexek elérik ma a történelmi csúcsukat. A német DAX 0,7, a francia CAC 0,4, a brit FTSE 0,9 százalékkal megy fel.
Itthon viszont a BUX index ma 0,1 százalékkal süllyed, pedig az OTP 0,1 százalékkal felfelé tart, de a Mol 0,2, illetve a Richter 0,5 százalékos esése visszahúzza. A nyertesek között a Duna House és az Opus látható, közel négy százalékos drágulással. A 4iG viszont az előző napi emelkedést három százalékos értékvesztéssel korrigálja. A cég gyorsjelentéséről lásd:
A forint valósággal a stabilitás szobra a napokban, ma annyit erősödött, mint amennyit tegnap gyengült, így összességében minimálisak a mozgások. Az euró ára 348,40. Európában munkanélküliségi és a gyáripari termelésről szóló adatok érkeznek ma. Az USA-ban is fontos feldolgozóipari menedzserindexek és foglalkoztatási adatok jönnek.
Gondok vannak az Apple új okosórájával?
Az új Apple Watchnak állítólag olyan gyártási problémái vannak, amelyek késleltetik a szállítást. A japán Nikkei Asia újság szerint az okosóra bonyolult kialakítása lehet a problémák fő oka, az elsők nem feleltek meg a minőségi előírásoknak. A gyártást szüneteltetik, míg a cég és beszállítói megoldják a problémákat.
A Bloomberg szerint a gyártás leállítása a szállítások késéséhez és szűkebb kínálathoz vezethet. Az új Apple Watch nagyobb, összetettebb képernyővel és gyorsabb processzorral rendelkezik.
Tegnap még arról írtunk, hogy az Apple történelmi csúcson van, miután több jó hír is érkezett. Majd a papír estig 0,8 százalékkal süllyedt.
Egy hopp, egy kopp Párizsban
A francia szeszesital-gyártó Pernod Ricard (PERP) 2,6 százalékkal emelkedett, miután a vártnál erősebb növekedést ért el az egész éves működése során. Ezt a kereslet erőteljes fellendülése okozta Kínában és az Egyesült Államokban.
A Carrefour (CARR) szupermarket-csoport részvénye viszont 5,2 százalékot csúszott vissza, mivel a luxuscikk-milliárdos Bernard Arnault eladta a tulajdonában lévő 5,7 százalékos részesedést a társaságban – írta az Investing.com.
Ma összeül az OPEC+
Az árupiacon a befektetők várják az OPEC+ országok mai virtuális csúcstalálkozóját, amelyen az olajexportáló kartell tagjain kívül más termelők, elsősorban Oroszország vesz részt. Az új rendszer szerint havonta vitatják meg a kitermelési kvóták alakítását.
Az USA a közelmúltban arra kérte az olajexportáló országokat, hogy növeljék a termelési volumenüket a globális gazdaság élénkítése érdekében, amit a benzinár csökkenése lehetővé tenne. Bennfentesek szerint azonban az OPEC+ ragaszkodni akar korábbi tervéhez, amely szerint napi 400 ezer hordóval növelné a kitermelést.
A találkozó előtt az olajárak 0,4 százalékos pluszban vannak, az északi-tengeri Brent (amely 71,90 dollár) és az amerikai WTI egyaránt (68,80 dollár).
Mitől tudnak még mindig menni a részvények?
A kitartó amerikai részvényár-emelkedés a javuló eredményeknek köszönhető az Erste Befektetési Zrt. szerint. Míg tavaly az S&P 500 idei eredményvárakozásokkal számított index P/E rátája 24 körül mozgott, addig mostanra ez 22,6-ra csökkent. Úgy, hogy közben az index is 18 százalékkal került feljebb.
Az elmúlt 30 év átlagos előremutató P/E rátája 17,6, azaz még mindig jóval e fölött van ez az érték. Akik vásárolnak, arra fogadnak, hogy az eredmények továbbra is emelkedni fognak. Aki elad, arra fogad, hogy az eredmények már nem fognak olyan mértékben javulni, árfolyam-csökkenéssel fog a piac értékeltsége helyreállni. Egyelőre az előbbiek állnak nyerésre. De a javulás sokat lassulhat, a jegybankok pedig normalizálnak – írja a brókercég.
Miért szárnyal az uránszektor?
Az utóbbi napokban erőteljesen emelkedett az uránbányák árfolyama a tőzsdéken, az URA és az URNM jelzésű ETF-ek tegnap például 3,5, illetve 4,8 százalékkal mentek fel. Az ok az lehet, hogy egy augusztus 27-ei hír szerint az egyik, meghatározó jelentőségű termelő, a Kazatomprom fontolgatja az uránfelvásárlást a piacon a készletei újraépítése érdekében.
Galymzhan Pirmatov vezérigazgató a vállalat gyorsjelentésének közzététele alkalmából elmondta, hogy a Kazatomprom az idei év második felében további nyersanyagot vásárolhat az azonnali piacon, hogy készleteit a megcélzott tartományon belül tartsa. Így pedig 2021 végéig eleget tudjon tenni az értékesítési kötelezettségeinek.
Az uránbánya-szektor a 2011-es fukushimai baleset óta szenved, de az utóbbi egy-két évben az élénkülés jeleit is mutatja.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.