Az európai top futball mintha meg sem érezné a válságot, az ide beáramló arab és orosz milliárdok pedig már-már a fair-play szellemét felrúgva szülnek újabb és újabb sztárcsapatokat. A 40-60 millió eurós átigazolási díjak ma már nem is meglepőek, míg korábban elképzelhetetlennek tűnt, hogy ennyi pénz valaki kiadjon egy futballistáért. De vajon jól járnak-e a serlegekkel és a sztárigazolásokkal a kisrészvényesek?
A Stoxx Europe Football indexe szerint nem, a 22 európai klub részvényeit összesítő index az elmúlt egy évben 1 százalékot süllyedt, miközben az Eurostoxx50 az elmúlt 12 hónapban 20 százalékkal emelkedett. Ez nem érhette újdonságként a befektetőknek, a fociindex a 2011-es évben 40 százalékos buktában volt, háromszor akkora veszteséget hozott össze, mint az Eurostoxx. Az elmúlt 12 havi teljesítménye tehát még egész jónak mondható a csökkenés ellenére is. Idén azonban kevesebb pénz érkezett ezekbe a részvényekbe, úgy tűnik a szurkolók már megvették azokat a paketteket, amiket a klubszeretet megkövetelt. Nem titok, a legtöbb fociklub-részvénytulajdonost jobban izgatják a látványos megoldások, vagy hogy szöglet volt-e, mint hogy a - nagyon is volatilis - klubrészvény árfolyam éppen hogyan alakul.
A Stoxx Europe Football indexe az elmúlt egy évben. |
Az idei fociszezon legjobban várt IPO-ja (tőzsdei bevezetése) a Manchester Unitedé volt, mely végül a dél-kelet-ázsiai parkettek helyett fordult a Wall Street fele, de tavaly decemberben ment a tőzsdére a nagy hagyományokkal rendelkező Glasgow Rangers is, igaz, a skótok csak a szomszédos Londonba ugrottak át. A forrásbevonásra nagy szüksége volt a skót rekord bajnoknak (54 elsőségük világrekord), hiszen a csapat tulajdonosa tavaly csődbe ment, így visszasorolták őket a negyedosztályba.
A Manchester idei szezonja sportsikerekben inkább bővelkedett, mint skót társáé: megnyerték a Premier Leauge-et, a csapat papírjai annak ellenére emelkedtek szezon végére 30%-ot, hogy a Bajnokok Ligájából kiesett a csapat és a szezon végén bejelentette visszavonulását az edzőlegenda, Sir Alex Ferguson, aki 26 évig vezette a Vörös Ördögöket.
Győztesek és vesztesek
A Manchester sikere így sem tudta ellensúlyozni a Stoxx Europe Football index többi tagjának siralmas eredményeit, főleg az indexben leginkább felülsúlyozott török bajnokság szereplőinek volt ez fekete év a tőzsdén. A fociindexet egyértelműen a pénzügyi problémákkal küzdő török klubok húzták le: a Besiktas (-15%), a Fenerbahce (-12%), a Galatasaray (-31%) és a Trabzonspor (-46%). Utóbbi kettő ott van a négy legnagyobb bukta között is, de az elmúlt 12 hónap abszolút vesztese a lengyel Ruch Chorzow volt, a csapat papírjai 77 százalékkal olcsóbbak, mint egy éve, de panaszkodhatnak a grafikonok miatt a dán Arhus szurkolói is, az árfolyam itt 57 százalékot zuhant.
A befektetőiket a leginkább a bajnokságot és kupát is nyerő Celtic, valamint a dán Aalborg (csupán az 5. lettek a Superligában) és a BL-fináléig jutó Borussia Dortmund tette boldoggá. A Dortmund idén nem tudott sem Bundesligát nyerni, sem pedig a kupában nagyot alkotni (a döntő se jött össze), de a csapat BL-menetelése töretlen volt idén, a "halálcsoportból" egészen a döntőig jutottak, ahol szoros küzdelemben maradtak alul az idén mindent megnyerő bajor rekord bajnok Bayern ellenében.
Jürgen Klopp - a részvényesek és a szurkolók kedvence |
A nemzetközi kupaszereplésnek hála, a Borussia papírjai most 46 százalékkal érnek többet, mint egy éve. Hiába a vesztes döntő, a dortmundi szurkolók azzal a tudattal szidhatják majd jövőre a nagy rivális Bayern München szurkolóit, hogy az idény végén legalább a pénzüknél vannak. Érdekes adalék a két klub űrfocit hozó idei rivalizálásához, hogy az anyagilag betonbiztos lábakon álló Bayern 2003-ban egy kisebb kölcsönnel segítette ki az akkor a csőd szélére kerülő BVB-t.
Az emblematikus klubok közül a tőzsdén jól szerepelt a Roma (+40%), a Lazio (+21%), a bajnokságot nyerő, de nemzetközi porondon könnyedén elvérző Juventus (+16%). Kifizetődő a szép foci is, legalább is ez látszik a Benfica árfolyamán (+16%), de a holland bajnokságot nyerő Ajax is pluszban tudott maradni (2%). A bajnoki cím sem garancia a jó tőzsdei teljesítményre, a befektetők nemcsak erre figyelnek ugyanis: elégtétel lehet a lisszaboni fociőrülteknek, hogy az idén ismét bajnoki címet ünneplő Porto árfolyama így is hatalmasat zuhant. A részvényeseik azért kezdtek el szabadulni a klub papírjaitól, mert a szezon végén kiderült: a csapat két legjobbja, Moutinho és James Rodriguez potom 70 millió euróért az orosz oligarcha, Ribolovljev által felvásárolt Monacóhoz szerződött.