Európában a tőzsdeindexek szerdán is felfelé tartanak, fél százalék körüli mértékben. Kontinensünkön a UBS-bankcsoport kedvező gyorsjelentést tett közzé, a részvény emiatt három százalékkal emelkedik Svájcban. A nagyon szép keddi amerikai erősödés után – amikor az S&P 500 index 1,7, a Nasdaq 100 pedig 2,5 százalékkal ment fel – az amerikai határidős indexek egyelőre nem mutatnak irányt, ami nem is csoda, a kivárás logikus a fontos adatok előtt.
A brit infláció egy kicsit jobb lett a vártnál a reggeli számok szerint, a fő attrakciót azonban a délutáni amerikai adat jelenti majd. Ennek előjátéka, a keddi amerikai termelőiár-index kedvező volt, és nagyban hozzájárulhatott az aznapi tőzsdei emelkedéshez. Csütörtökön majd kiskereskedelmi adatokat tesznek közzé a világ legnagyobb gazdaságában, amelyek a recessziós félelmek miatt szintén nagy figyelemre számíthatnak.
Vonzza a 394 az eurót
A BUX index fél százalékos esésével alulteljesítő, ennyivel süllyed az OTP Bank árfolyama is. A Mol 0,8 százalékkal megy le, a Richter és a Magyar Telekom stagnál. A Nyomda két százalékkal ugrott meg.
Az euró reggel 393 forint is volt egy rövid időre, majd ismét visszaugrott 394-re, ami a napokban gyakran előforduló érték. A kőolaj a közel-keleti feszültség, az európai földgáz az orosz-ukrán háború fordulatai miatt sem pihenhet, az előbbi kissé tovább drágul, az utóbbi viszont fél százalékkal süllyed.
Mégis leválunk az orosz olajról?
A Mol legutóbbi elemzői beszélgetéséről árult el érdekes részleteket az Erste Befektetési Zrt. Eszerint a vállalat számára már világos, hogy
pár éven belül le kell válni az orosz kőolajról, vagy legalábbis meg kell teremteni a lehetőségét, hogy máshonnan lássák el a cég finomítóit.
Az orosz olaj ugyanis kockázatossá vált, politikailag és fizikai elérését tekintve is. Az előbbi azt jelenti, hogy politikai okból akár az orosz, akár az ukrán fél lekapcsolhatja az ellátást, vagy az EU követeli meg a leválást az orosz energiahordozókról. A fizikai pedig azt, hogy ez a vezeték háborús övezeten halad keresztül.
A különadók negatív spirálba viszik a magyar gazdaságot
A Mol-különadókkal kapcsolatban Pletser Tamás, a bankcsoport olaj- és gázipari elemzője ugyanott azt írta, 2025-ben az összes régiós országban vissza akarnak térni a korábbi, energiakrízis előtti szabályozáshoz és adózáshoz.
Emiatt teljesen érthető a menedzsment elkeseredése, hogy nálunk a kormányzat emelni akarná a különadók mértékét.
Ez óriási versenyhátrányt jelentene a cégnek egy olyan környezetben, ahol egyébként is drága beruházásokat kell végrehajtani a 2030-as klímacéloknak való megfelelés érdekében. “A mai magyar költségvetést nem lehet különadókkal életben tartani, mert negatív spirálba viszi a gazdaságot.”
Egy ponton túl többet rombol ez a rendszer, mint amekkora bevételt jelent a büdzsének. Már bőven túlvagyunk ezen a ponton – véli az elemző.
Ezt lépte a világ egyik legnagyobb befektetője
Norvégia 1,7 billió dolláros tőkéjű állami vagyonalapja az év első felében csökkentette részesedését a Meta Platforms, a Novo Nordisk és az ASML vállalatokban, amelyek mind a tíz legnagyobb befektetése között szerepelnek. A Norges Bank Investment Management hagyományosan évente ad frissítést portfóliójának tartalmáról, de a jövőben évente kétszer fogja ezt megtenni. Június végén az Apple, a Microsoft és az Nvidia volt a három legnagyobb részvénybefektetése – írta a Bloomberg.
Szétüthetik a Google-t
Az amerikai igazságügyi minisztérium fontolgatja az Alphabet tulajdonában lévő Google feldarabolását, miután egy bírósági ítélet szerint a vállalat monopolizálta az onlinekereső-piacot – állítja a hírügynökség az ügyben járatos személyekre hivatkozva. Ezzel az USA a Microsoft elleni két évtizeddel ezelőtti, sikertelen erőfeszítések óta először próbálna egy óriásvállalatot feldarabolni piaci monopólium miatt.
A kevésbé súlyos lehetőségek között szerepel a Google arra való kötelezése, hogy több adatot osszon meg a versenytársakkal, valamint olyan intézkedések, amelyek megakadályozzák, hogy tisztességtelen előnyre tegyen szert a mesterségesintelligencia-termékek terén.
Nő a recesszió esélye?
A pénzügyi piacok a Wall Streetet a múlt héten megrázó turbulenciák nyomán egyre nagyobb valószínűséget adnak egy közelgő recessziónak. A Goldman Sachs szerint a részvény- és kötvénypiacok együttesen 41 százalékos esélyt tulajdonítanak most egy amerikai recessziónak, szemben az áprilisi 29 százalékkal. A JPMorgan hasonló modellje 31 százalékot tartalmaz, ami a március végi 20 százalékról ugrott ekkorára, az amerikai állampapírok hirtelen átárazódása miatt – foglalta össze a Bloomberg.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.