A tegnapi csodálatos emelkedés után Európában esős nap következett, az indexek általában fél és egy százalék közötti süllyedést mutatnak. Varsóban is 0,6, Budapesten 0,8 százalékkal süllyed a vezető index. A tegnapi árrobbanás után ma a Mol csak 0,1 százalékkal olcsóbb, az OTP viszont 1,3, a Richter 1,4 százalékkal esik. Az Opus hét százalékkal emelkedik, a Magyar Telekom épphogy a felszín felett tudott maradni.
A forint gyakorlatilag nem változik, éppen kereken 366 forint az euró ára. A dollár is csak kicsit gyengül az euróhoz képest. Az arany és az ezüst valamelyest felfelé, az olaj lefelé mozdult el.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Lép-e a gyenge forintra az MNB?
Devizaswap-tendert tart az MNB.
A nemrég bevezetett eszközzel a swaphozamokat és közvetve az árfolyam-volatilitást szeretné csökkenteni a jegybank. Sokkal nagyobb hangsúlyt kap majd a csütörtöki egyhetes betéti tender, hiszen a múlt héten 15 bázisponttal magasabb kamaton fogadták be az ajánlatokat, de a forint piacán csak átmeneti erősödést tudtak vele elérni. Egy esetleges újabb hasonló lépés erősebb üzenet lehetne a piaci szereplők felé az árstabilitás melleti elköteleződésről – legalábbis az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
Kompromisszum készül a törvényhozásban
A piacokat nagy mértékben befolyásolhatják az amerikai törvényhozók felől érkező hírek a készülő új csomagról. A demokraták hétfő este ismertették az új, 2200 milliárd dolláros koronavírus-alapról szóló törvényjavaslatukat, amelyet Nancy Pelosi, a Képviselőház elnöke kompromisszumos tervként jellemzett.
A Donald Trump amerikai elnök és a rivális Joe Biden közötti első televíziós vitára ma, kedden kerül sor, amit a novemberi elnökválasztásra készülve erősen figyelni fognak a piacok. Az adás magyar idő szerint éjjel háromkor kezdődik.
Koronavírus kontra influenza
Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde hétfőn az európai törvényhozóknak elmondta, bankja készen áll, hogy szükség esetén további monetáris ösztönzést alkalmazzon a gazdaság segítésére. Közben a koronavírus globális halálozási száma átlépte az egymilliót, ráadásul a halálozási arány az elmúlt hetekben nőtt is, mivel a fertőzések több országban is emelkedtek. Amint a Bloomberg.com is figyelmeztet, a valós szám ettől jóval magasabb lehet. Egyes szegény országokban ugyanis alig végeznek koronavírus-teszteket.
Európa a halálesetek közel 25 százalékát adja, már az Egészségügyi Világszervezet is figyelmeztetett a vírus aggasztó terjedésére a nyugat-európai régióban. Ráadásul csak néhány hétre vagyunk a téli influenza-szezontól.
Csinosítás a tőzsdéken?
Egyesek szerint a negyedév végi csinosítás zajlik a piacokon. Az alapkezelők szép jelentést akarnak írni a befektetőknek októberben az elmúlt negyedévről. Ha így van, akkor az erő kitarthat a szerdai zárásig. Megszólalt Jeremy Siegel, a Wharton Business School híres professzora is. A hatalmas likviditásnak köszönhetően további komoly emelkedést vár a részvénypiacokon, függetlenül attól, hogy ki nyeri az elnökválasztást – írta az Erste Befektetési Zrt.
Már Musk szerint is túl drága a Tesla
Továbbra is túlértékeltnek gondolja Elon Musk a Tesla részvényeit egy interjú szerint.
Már korábban is mondtam, hogy szerintem a részvényárfolyam kissé magas. Ez jóval a jelenlegi szint előtt volt. De ha arról kérdezel, hogy a Tesla öt év múlva többet ér-e ennél, azt hiszem, a válasz igen – hangzott el. Májusban Musk azt tweetelte, hogy a Tesla részvényárfolyama túl magas, ami aznap 12 százalékos csökkenést eredményezett. Azóta azonban a részvények csaknem 200 százalékkal emelkedtek – teszi hozzá a SeekingAlpha.
Az elemzők negyedéves szállítási rekordot várnak a cégtől, bár nagy az elemzések szórása. A harmadik negyedévi adatok már e hét második felében várhatók.
Elektromos hálózatot vesz az olajcég
A Total intenzíven készül az új autók korszakára.
A francia olajipari vállalat megvásárolja London legnagyobb elektromosautó-töltőállomásokat üzemeltető cégét. Átveszi a Source London vállalatot, amelynek több mint 1600 állomása van és az összes rendelkezésre álló elektromos töltési pont több mint felével rendelkezik a brit fővárosban. Az eladó a francia Bolloré konglomerátum – írta a német N-Tv.de.
Az Uber mérlegeli a Daimler és a BMW közös vállalkozása, a Free Now autómegosztó megvásárlását – tudósított a Bloomberg. (A német autóipar és a beszállítók helyzetéről, az elbocsátási hullám okairól itt írtunk.)
A Virgin Galactic árfolyama (Tradingview.com)
Elszállt a Virgin Galactic
Két helyről is pozitív értékelés érkezett a Virgin Galacticra az Equilor szerint.
A Bank of America és a Susquehanna is frissen kezdte el követni a Virgin Galactic részvényét, mindkettő vételre ajánlja. Az űrkutatásban forradalmi innovációra képes a vállalat a Susquehanna elemzői szerint. A Bank of America szakértői pedig úgy gondolják, hogy a vertikális integrációs képessége jelentős előnyt biztosít a cég számára hosszú távon. A tegnapi kereskedés során 24,8 százalékot emelkedett a részvény árfolyama.
Elon Musk szerint pedig pár éven belül tőzsdére mehetnek a Starlinkkel. Ez egy ambiciózus terv egy műholdas hálózatra, amellyel nagy sebességű internet érhető el bárhol a Földön. Összesen több, mint 11 ezer műholdból állna.