Reggel a kínai Shanghai Composite Index majdnem öt százalékkal emelkedett, és az európai tőzsdék is pluszban indították a napot, ami a nap végéig kitartott. A nyugat-európai indexek 1,5-2,0 százalékos emelkedést értek el, kivéve a német mutatót, amely csak 0,4 százalékkal ment fel. Ennek egyik oka az lehetett, hogy az atomerőművek bezárása körüli fejlemények miatt a nagy energiakonszernek árfolyama nagyot esett.
A nap elején még a BUX index is erősödött, de azután lefelé csorgott és a nap végére minimális mértékben, 0,1 százalékkal gyengült. A prímet a Richter vitte, amelynél a Cariprazine gyógyszerrel kapcsolatos hírre vár a piac, így 1,6 százalékkal ment fel.
Alacsonyabb lett az USA inflációja
Az OTP viszont 1,0, a Mol 0,4 százalékkal gyengült, a Magyar Telekom negyed százalékkal drágult. Hatalmasat, 14 százalékot zuhant a Synergon, mivel egyik leányvállalata csődöt jelentett.
További árfolyamok>>>>> |
Az USA-ban mért infláció a vártnál alacsonyabb lett, ez csökkenti a csütörtöki kamatemelés valószínűségét, amelynek egyébként is csak mintegy 30 százalékos valószínűséget adott a napokban a piac. A hír jót tett a részvényeknek, az S&P 500 is fél százalékos pluszban volt nemrég.
Erősödő forint és feltörekvő devizák
A dollár az inflációs adat nyomán erősödésből gyengülésbe váltott, ez segíthetett a nyersanyagoknak is. A kőolaj mintegy 4, a réz 1, az arany 1,5, az ezüst 3,0 százalékkal drágult. A forint kissé tovább erősödött, 60 fillérrel lejjebb, 311,60-on jegyezték az eurót. Több feltörekvő piaci deviza, mint a török líra, a brazil reál, az orosz rubel vagy a dél-afrikai rand szintén erősödésben volt.
További árfolyamok>>>>>> |
„Mindenki azon pörög, hogy mikor jelenik meg az FDA dokumentum a cariprazine-ról. Érdemes azonban megnézni, hogy milyen mozgások vannak a nagy tulajdonosok pozícióiban”- írja a Concorde Trading blog a Richterről.
Richter-bejelentés, 200 dolláros Apple?
Két nagyobb alap csökkentette folyamatosan az elmúlt egy évben a Richter-pozícióját. Ha pozitív eredményű jelentés is érkezik az évek óta várt gyógyszerről, a szerző akkor sem lenne meglepve, ha mindenképp tovább adnák a részvényt.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők 60 százaléka azt várja, hogy a decemberi EKB ülésen megnövelik az európai QE-t – írja szintén a Concorde Értékpapír. Az UBS pedig 200 dolláros részvényenkénti Apple-árat is elérhetőnek tart – a papír most 116 dollár környékén jár.
Borúlátó az Equitas
A KBC Equitas nem túl optimista, a Fed kamatdöntésétől függetlenül sem. „Részvénypiaci szempontból (…) talán mindegy is, hogy végül milyen döntés születik. Látva ugyanis a háttérben meghúzódó folyamatokat, így se, úgy se tudunk felhőtlenül optimisták lenni az amerikai részvénypiac kilátásaival kapcsolatban” – írják.
Hosszabb távon a brókercég szerint nem feltétlenül az számít, hogy a Fed emel-e 25 bázisponttal, vagy sem, és ezt mikor fogja megtenni. Hanem az, hogy az amerikai vállalatok profitkilátásainak romlása megáll-e. A kínai és feltörekvő piaci gazdasági lassulás, valamint a nyersanyagárak összeomlásának fertőző hatásai most nagyobb súllyal eshetnek a latba a profitfolyamatok szempontjából – írják.