6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A fél világ azt latolgatja, mennyire veszélyes az új omikron-variáns, és milyen következményei lehetnek a terjedésének. Az első riadalom, a pénteki csúnya esések után magukhoz tértek kissé a részvénypiacok és az árupiacok, valamint a kriptodevizák is. A magyar tőzsdét csak az OTP tartja pluszban. Várható, hogy az OPEC felfelé tornássza az olaj árát.

A pénteki duplán fekete péntek (vásárlási akciónap és tőzsdei mélyrepülés) után hétfőre kiderült az ég a tőkepiacok felett. Annak ellenére, hogy az új, omikron névre keresztelt dél-afrikai vírusverzió mai is komoly aggodalmakat okoz világszerte, miután nagy esést okozott a részvénypiacokon, az olajpiacon és más tőkepiai szegmensekben.

A hétvégén számos ország állította le dél-afrikai légi járatait, de olyan is akadt, amely a teljes légi közlekedést felfüggesztette. Ám az új vírus már Európa több országában jelen van. Az omikron az amúgy is súlyos járványhelyzet közepette a szabályok gyors szigorítására ösztönzi a politikusokat például Nagy-Britanniában és Németországban.

A Stoxx 600 európai index 0,7, a német mutató 0,4, a francia 0,7, a brit 0,8 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek is 0,4-0,8 százalékos pluszban vannak, de a technológia jobban, az ipar gyengébben teljesít.

Csak az OTP van talpon

Itthon a BÉT indexe is hasonló, 0,6 százalékos emelkedésnél tart, az OTP 1,4 százalékkal emelkedik. Pluszban kezdett a Mol is, de mostanra stagnálással egyenértékű, pár forintos emelkedést mutat csak. Nulla körül billeg a Richter és a Telekom is. A 4iG 0,9, a Waberer’s 2,1 százalékkal megy fel.

Árfolyam

A forint kissé erősödik, az euró 368,50, a dollár 326,50.

Újra drágulhat az olaj?

Minden idők kilencedik legnagyobb olajár-esése volt a pénteki a sajtó szerint, a WTI 13,1, a Brent 11,6 százalékkal zuhant. A többi nyersanyag zöme is nagyot esett, mint a réz vagy az ezüst, ma viszont ezek is magukhoz térnek. Az ipari fémeknél és az ezüstnél például 1-2 százalék közötti emelkedés jellemző.

A Brent típusú olaj árfolyama péntekig (Tradingview.com)
A Brent típusú olaj árfolyama péntekig (Tradingview.com)

Az OPEC a hétre tervezett szokásos havi “technikai ülését” elhalasztja a hét elejéről a végére, hogy a tagok ki tudják értékelni a megváltozott piaci helyzetet. A piaci szereplők nem zárják ki, hogy a korábban elhatározott rendszeres havi termelés-növelést ezúttal elhalasztják, hogy az árat stabilizálják. Sőt vannak elemzők, akik termelés-szűkítést sem zárnak ki. Döntés csütörtökön várható.

A Joe Biden amerikai elnök kormánya és pár másik állam által a stratégiai készletekből a múlt héten felszabadított olajtartalék is ürügyet kínálhat ehhez, bár a mennyisége nem volt igazán lényeges, a lépés inkább szimbolikus volt.

Mégsem olyan veszélyes az omikron?

Péntek este a WHO aggodalomra okot adónak nevezte az új variánst, aminek az omikron nevet adták. Az előzetes információkból úgy tűnik, az omikron-variáns esetében nagyobb az újrafertőződés veszélye, mint a többinél (és lehet, hogy az oltások kevésbé védenek ellene).

A hétvégén azután valamivel megnyugtatóbb nyilatkozatokat is lehetett olvasni. Egyrészt dél-afrikai járványügyi szakemberektől, akik szerint az ezzel a vírusverzióval megbetegedettek szokatlan, de nem túl súlyos tüneteket észleltek. (Jórészt a fiatalabbak.) Másrészt oltóanyag-gyártók jelezték, hogy meglehetősen gyorsan ki tudnak jönni az omikron elleni újfajta szérummal a meglevő technológia alapján, ha szükséges.

A kisbefektetők is bevásároltak a fekete pénteken

Először add el, csak azután kérdezz – ebben látja a pénteki esés egyik magyarázatát z Investing.com és a Reuters. A másik, hogy a részvények előtte mindenkori csúcspontjuk közelében jártak. Így nem volt meglepő a reakció az új vírustörzsre.

A nagy nemzetközi befektetési házak a jelek szerint kivárnak, a Credit Suisse például nem változtatott portfólióján, továbbra is enyhén felülsúlyozza a részvényeket. A kisbefektetők pedig pénteken több mint kétmilliárd dollárt öntöttek az Egyesült Államok részvényeibe, ami a második legnagyobb napi beáramlás, amit feljegyeztek a Vanda (VNDA) nevű cég kutatási eredményei szerint.

Vakcinagyártók száguldása

A WHO szerint a változat súlyosságának megértése több hetet is igénybe vehet. A vakcinagyártó BioNTech-nek pedig két hétre van szüksége ahhoz, hogy kiderítse, a Pfizerrel közösen készített oltást át kell-e dolgozni.

A KBC Equitas szerint

kimondottan erősek voltak pénteken a vakcinagyártók, a Moderna 20, a Pfizer hat százalék feletti pluszban zárt, a Novavax közel 9 százalékot emelkedett. A Moderna jelezte, hogy amennyiben szükséges, akkor akár 2022 elejére képes megfelelő vakcinát fejleszteni.

A vesztesek főleg a légiipar és a turizmus vállalatai voltak, valamint az amerikai kaszinók.

Salvador megvette az esést

A pénteki 5-10 százalékos esés után a hétvégén a vezető kriptodevizák nem sokat változtak, ma pedig 4-5 százalékos emelkedés jellemző. Újabb 100 bitcoint vásárolt (mintegy 5,5 millió dollár értékben) Salvador, amely a világon elsőként szeptemberben hivatalos fizetőeszközzé tette a digitális fizetőeszközt.

Ezt maga az elnök jelentette be Twitter-üzenetében. (Majd bírálta a Bank of England-ot, amiért az a nagy semmiből /from the thin air/ pénzt nyomtat.) Folytatódik a metaverzum-őrület, az Axie Infinity világában valaki már 2,3 millió dollárt fizetett egy digitális “telekért”.

Vírus és kriptodeviza – mindenáron omikront akarnak

A név sokat számít. Egy másik olvasatban: minden hülyeséget megvesznek most a kriptodeviza-piacon. Nem sokkal azután ugyanis, hogy kiderült, az omikron nevet kapja az újonnan felfedezett vírusverzió, megugrott az omicron (OMIC) nevű, szinte ismeretlen kriptodeviza árfolyama is, méghozzá közel tízszeresére.

A CovidPunks NFT-kollekció (forrás: OpenSea.io)
A CovidPunks NFT-kollekció (forrás: OpenSea.io)

Nem világos, hogy miért, a járványhoz vagy a vírushoz ugyanis semmi köze, még november elején hozták létre az olympus (OHM, Arbitrum Network) változataként, leágazásaként (fork-jaként). A DeFi, azaz a decentralizált pénzügyek kategóriában fut.

Létezik egyébként egy covid token is, amely a járvány miatt bajba jutottak megsegítésére gyűjtene adományokat. Valamint egy Covid Punks NFT-kollekció, a híres CryptoPunk gyűjtemény egyik követője (lásd a képet).

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG