Európában a német, francia index fél százalék körüli esést mutat, a brit stagnál. Az amerikai határidős indexek 1-2 ezrelékes mínuszban vannak. Kivárás látható a piacokon tulajdonképpen már napok óta, csekély mozgásokkal. A befektetők most már elsősorban a jövő heti Fed-kamatdöntést várják. Az OECD minimális mértékben emelte a világgazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseit.
Ne ijedjen meg a Richter árfolyamától!
A BUX index nulla és 0,4 százalék plusz között ingadozik ma, egyrészt a Mol fél százalék körüli emelkedése hajtja. Az OTP inkább stagnál 11 ezer körül, a Richter pedig – látszólag – 3,6 százalékkal, 310 forinttal esik. Ez azonban valójában emelkedés. Ma vágták le ugyanis a Richterről az osztalékszelvényt, papíronként 390 forintot fizet ki a társaság június 15-től.
Tegnap is saját részvényt vett az OTP, 80 ezer darabot, az átlagár 11 031 forint volt – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Éves mélypontján az euró/forint
Az euró/forint most 368,90, látszólag alig változott valamit tegnap estéhez képest. De az Investing.com rendszere szerint volt hajnalban 367,50 is, ami tavaly április óta nem látott érték. Akárhogy is, a forint az idei legerősebb pozíciója körül van, pár fillér ide vagy oda.
Az olaj ára minimális emelkedést, a földgáz viszont már három százalék feletti drágulást mutat ma. A kínai gazdaságélénkítéssel kapcsolatos reményeknek tudható be, hogy az ipari fémek, mint a réz, a nikkel, az alumínium, a cink egy százalék körüli pluszban vannak.
Holnap inflációs adatot tesznek közzé Magyarországon, egy kis előzetes hozzá árkosár-felmérésünkben:
Befektetési roham indul Magyarországon?
A szochó bevezetése a magyarországi befektetésekre sok esetben csak azokra az értékpapírokra vonatkozik, amelyeket a befektető július 1-jén vagy utána vásárol meg – derül ki az Erste Befektetési Zrt. írásából. Így elvileg ebben a hónapban még lehet olyan befektetési jegyeket, külföldi kötvényeket, külföldi állampapírokat vásárolni, betéteket lekötni, amelyekre a szochó-fizetési kötelezettség nem vonatkozik majd.
Az ingatlanpiac élénkülését reméli az új adótól a Duna House
A múlt héten bejelentett adószigorítások “alaposan átrajzolhatják” a megtakarítások piacát a Duna House szerint.
A kormányzati szándék egyértelműen az állampapírok piacának erősítése, de emellett az ingatlanbefektetések szerepe is tovább erősödhet.
Az ingatlanpiacon a befektetői aktivitás a 2022-es csúcsok után csökkent 2023 első öt hónapjában, ami a mostani változások bejelentése után kaphat új lendületet. Budapesten egy átlagos ingatlanbefektetésre átlagosan 50 millió forintot fordítanak a befektetők.
Recesszióban marad Magyarország?
Mivel az utóbbi hetekben döntően negatív hírek érkeztek a globális konjunktúráról, az ipari teljesítmény terén az áttörés Magyarországon is várathat magára. A tegnap publikált gyenge kiskereskedelmi és a ma reggel publikált, szintén gyenge ipari termelési adat felveti a kérdést, hogy vajon a második negyedévben sikerül-e kiemelkedni a három negyedéve tartó technikai recesszióból – írta az Erste Bank vezető elemzője, Nyeste Orsolya.
A mai adat szerint az ipari termelés volumene éves szinten 5,8 százalékkal csökkent az igazított adatok szerint. Az elemző mindössze 1,1 százalékos mérséklődést várt.
Nagy kérdések Kína körül
A kínai export májusban három hónap óta először csökkent, ami a globális kereslet gyengülésére utal és növeli a világ második legnagyobb gazdaságának kockázatait – írta a Bloomberg. A szállítások 7,5 százalékkal estek az egy évvel korábbihoz képest, ami sokkal rosszabb, mint a –1,8 százalékos prognózis. Kína fellendülése más adatok szerint is gyengült, így a feldolgozóipari tevékenység csökkent májusban, és lassult a lakáseladások növekedése.
Az ázsiai részvények mégis emelkednek, mivel a befektetők reménykednek, hogy ezek után a kínai vezetés ösztönző intézkedéseket hoz. Emellett vannak geopolitikai reménysugarak is. Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt tervezi, hogy a következő hetekben Kínába látogat, hogy megbeszéléseket folytasson vezető tisztviselőkkel, köztük valószínűleg Hszi Csin-ping elnökkel.
Az amerikai tőzsdén jegyzett kínai vállalatok 3,8 százalékkal emelkedtek tegnap.
Borúra derű a bitcoinnál
A főbb kriptovaluták tegnap még erősen estek, mára azonban hasonló mértékű emelkedést látunk. A bitcoin 26 800, az ether 1876 dollár, három-négy százalékkal drágulnak. A Coinbase részvénye viszont 12 százalékkal zuhant tegnap, de volt közel húsz százalékos mínuszban is.
Folytatódik a kriptóellenes hadjárat
Mindössze egy nappal azután ugyanis, hogy keresetet indított a Binance ellen, az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC hasonló pert indított a Coinbase, a másik nagy kriptovaluta-tőzsde ellen is. Ezt is az értékpapírtörvények megsértésével vádolja. Eszerint a Coinbase be nem jegyzett értékpapírtőzsdeként, brókerként és elszámoló ügynökségként működött az USA-ban.
A SEC állítása szerint a Coinbase 2019 óta milliárdos nyereségre tett szert azáltal, hogy megkönnyítette értékpapíroknak számító kriptoeszközök vételét és eladását. A szervezet szerint a Coinbase a regisztráció hiánya miatt nemcsak a befektetők védelmét mulasztotta el, hanem elhanyagolta a megfelelő nyilvántartásokat és az összeférhetetlenség ellen megkövetelt intézkedéseket is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.