Nem akárki vásárolt osztalékpapírokat, 357 felett az euró
Ismét beindultak az európai tőzsdék, az átlagos indexemelkedés 1,3 százalék körüli. Térségünk azonban lemaradt, Varsóban és Budapesten is mérsékelt a nyereség. A forint is gyengül, miközben a dollár visszapattant az 1,2-es szintről az euróval szemben. Soros György vagy menedzserei sziklaszilárd osztalékpapírokat vásároltak. Újabb fontos indexet rendeznek át, öt új papír érkezik.
Nagyon szép emelkedést mutatnak az európai tőzsdeindexek szerda délelőtt, egy és másfél százalék közötti a plusz a fontosabb tőzsdéken. A Stoxx 600 index 1,3 százalékos növekedést ért el a kedd esti állapothoz képest. Így a francia CAC 40 index az 5000 pontot súrolja, a német DAX ismét átlépte a 13 ezer pontot. A brit FTSE 100 azonban még egy kicsit odébb van a 6000 pontos határtól. Az amerikai határidős indexek is újabb fél-egy százalékos emelkedést mutatnak.
Az emelkedés okaként azt jelölik meg a nemzetközi sajtóban, hogy sokat javultak a gazdaságok növekedési kilátásai a tegnap közzétett beszerzésimenedzser-indexek után. (Ezek Kínában, az Európai Unióban és Amerikában is nagyobb növekedést jeleztek előre a vártnál.) Furcsa, hogy ugyan ugyanezek a beszerzésimenedzser-indexek tegnap nem okoztak emelkedést Európában, inkább stagnálás történt.
Az euró/dollár a kulcs?
A jelenség kulcsa valószínűleg az euró / dollárban keresendő. Tegnap ugyanis a dollár még javában gyengült, egy időre átlépte az 1,2-es határt is az árfolyam. Mára viszont határozottan visszapattant onnét, korrekció történt, a keresztárfolyam 1,1873. A dollárerősödés, pontosabban az euró gyengülése pedig jó az európai exportőröknek. Ez sokat javíthatott a mai tőzsdei hangulaton. E hét végén is nagyon várják a szokásos amerikai foglalkoztatási adatokat.

Térségünk kissé alulteljesítő, a lengyel index fél százalékkal, a magyar 0,7 százalékkal emelkedik. Az OTP 0,6 százalékos emelkedése 10 010 forintot jelent. A Richter 0,4 százalékkal 7135-ig emelkedik. A Mol három százalékkal süllyed 1681 forintra, pluszban van az Opus, stagnál a Magyar Telekom. A forint határozottan gyengül, 357,20 Ft az euró, ami 1,4 forintos drágulást jelent a tegnap esti állapothoz képest.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A dollár gyengülése jót tesz, emelkedése viszont a rosszat a legtöbb árupiaci termék dollárárfolyamának. Ez az aranyszabály ma is érvényesülni látszik, az arany fél százalékkal, az ezüst 2,2 százalékkal esik. Süllyed a réz, a palládium és a platina is. A kőolaj viszont szerényen tovább erősödik, a WTI 43, a Brent 46 dollár körül jár.
Soros szolid befektetéseket vesz
„Ha a befektetés szórakoztató, ha jól érzed magad, valószínűleg nem keresel pénzt. A jó befektetés unalmas” – idézi a Yahoo Finance Soros Györgyöt. A befektetési legenda (vagy az általa korábban kinevezett vagyonkezelők) három magas osztalékhozamú, konzervatívnak mondható részvényt vásároltak a cikk szerint. A Truist Financial (TFC) pénzintézet évi 4,5, a Blackstone Mortgage Trust (BXMT) ingatlancég 10,3 és a US Bancorp (USB) bank 4,5 százalékos osztalékhozammal kecsegtet.
Az osztalékhozam (az éves osztalék és az árfolyam hányadosa) persze csak egy elméleti érték, becslés, amivel az osztalékot a kötvények hozamával lehet összevetni. Az osztalék ugyanis változik. Ezért a cikk bőven emlegeti azt a potenciált is, amely abból adódik, ha a cégek a jövőben emelik osztalékukat. Ekkor könnyen két számjegyűvé válhat az osztalékhozam, a kötvény-egyenértékes megtérülés. (Korábbi cikkünk osztalékokról.)
Még egy fontos indexet átrendeznek
Több indexet is átrendeznek szeptemberben, mint a Dow Jones Ipari Átlag vagy a DAX. (Nemrég beszámoltunk róla.) Ez azért lényeges, mert az indexkövető alapok ennek alapján adnak el vagy vesznek az adott részvényekből. Most arról jött hír, hogy az EuroStoxx 50 európai blue-chip indexben is változások lesznek az augusztus végi piaci kapitalizáció alapján.
Öt új papír érkezik, az Adyen holland fizetési szolgáltató, a Prosus holland befektetési társaság, a Pernod Ricard francia italcég, a Vonovia német ingatlanvállalat és a felvonókra szakosodott finn Kone. Kikerülnek a francia Société Générale és a spanyol BBVA pénzintézetek, a spanyol Telefonica és a francia Orange telekommunikációs cégek és az egészségügyben érdekelt német Fresenius. A változások szeptember 21-től lépnek életbe.
A nem csak Európai Uniós papírokat tartalmazó Stoxx 50 index összetétele különböző, itt az Adyena a spanyol Santander Bank helyébe lép. A Lloyds Bank kiesése pedig az Adidasnak csinál helyet – írta a Finanzen.net.